Trečiadienį Lietuvos verslo organizacijos kreipėsi į Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę, pažymėdamos, kokias svarbias permainas Lietuvai atneš naujasis Darbo kodeksas.
Verslas akcentuoja, kad naujuoju įstatymu įtvirtinti lankstūs darbo santykiai Lietuvai suteiks tvirtą pagrindą po kojomis ir leis tinkamai reaguoti į pasaulio ekonomikos iššūkius.
„Stebime, kaip keičiasi visuomenės pasaulėžiūra, kaip visai kitokioje aplinkoje bręsta jaunieji Lietuvos talentai, kurie orientuojasi į rezultatą, o ne į darbo laiką. Naujos technologijos leidžia lanksčiai planuoti savo darbo laiką ir dirbti nuotoliniu būdu. Jaunimas į įmones ateina kurti pridėtinės vertės, į santykius su darbdaviu žiūri kaip į lygiavertę partnerystę, aktyviau tyrinėja aplinką ir trokšta naujovių, todėl abi pusės turi teisę pradėti ir nutraukti tarpusavio darbo santykius, nebijant dažniau keisti darbovietę“, - rašoma kreipimesi, kurį pasirašė Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danukas Arlauskas ir Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.
Verslo atstovai įsitikinę, kad gavę daugiau laisvės kartu galės daugiau kurti ir kelti Lietuvą Pasaulio ekonomikos forumo reitingo lentelėje. „ Darbuotojų apklausos rodo, jog net 74 proc. jų pasisako už galimybę dirbti lanksčiu darbo grafiku, o 78,8 proc. Lietuvos gyventojų sutiktų dirbti sezoninį ar laikiną darbą, jei tai sudarytų galimybes užsidirbti“, - teigia darbdavių ir verslo atstovai.
Dabar pagal darbo santykių lankstumą Lietuva Pasaulio ekonomikos forumo reitinge yra 102, Latvija - 32, Estija - 13 vietoje.
„Tarptautiniai ekspertai sutaria, kad darbo santykių permainos atvėrė Estijai daug galimybių tapti tokia šalimi, kokia ji trokšta būti: veržli, lanksti ir stebinanti pasaulį inovacijomis, drąsiais sprendimais. Įsisąmoninę, kad patys gali kurti savo ateitį, žmonės nustoja ieškoti emigracijos maršrutų, mažėja nedarbas – tai atspindi statistika“, - sektiną pavyzdį Lietuvai pateikia kreipimosi autoriai.
Jie pažymi, kad Darbo kodekse atsiradusios nuostatos: didesnė darbo sutarčių įvairovė (projektinio darbo ir terminuoto darbo sutartys), lankstesnis darbo ir poilsio laikas (viršvalandžių ir darbo laiko apskaita), paprastesnė darbuotojų priėmimo ir atleidimo tvarka – padidins Lietuvos konkurencingumą ir ekonomikos plėtrą bei paskatins darbo vietų kūrimą.