Viešosios įstaigos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) dalininkai - Kultūros ministerija (KM) ir Vilniaus miesto savivaldybė - VEKS reikalus planuoja už uždarų durų aptarti šeštadienio vakarą.
Dalininkų susitikimas buvo planuotas šeštadienį 11 val. - Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas dar penktadienį tvirtino, kad šeštadienį prieš pietus ministerijoje ketinama priimti sprendimus.
Tačiau šeštadienį žurnalistams mindižikuojant KM fojė, paaiškėjo, kad savivaldybės atstovai ministerijoje nepasirodys.
Vėliau savivaldybės administracijos direktorius BNS teigė, kad susitikimas perkeltas į 17 val., tai patvirtino ir kultūros ministro Remigijaus Vilkaičio atstovas spaudai Mindaugas Valiukevičius.
Pasak G.Palucko, taip nuspręsta „dėl darbotvarkės“. Anot M.Valiukevičiaus, šis sprendimas priimtas savivaldybės iniciatyva.
17 val., kai planuojamas susitikimas, darbo diena valdžios įstaigose paprastai baigiasi. Kaip BNS patvirtino ministerijoje ir savivaldybėje, šeštadienį, kuris šįkart yra darbo diena, valdininkai kabinetus paliks dar anksčiau - numatyta sutrumpinta darbo diena.
VEKS dalininkų susitikimas ministerijoje vyko ir penktadienį. Savivaldybė ir ministerija penktadienį už uždarų durų bandė suderinti šiuo metu parengtus du VEKS programos variantus. Ir VEKS taryba, ir R.Vilkaitis siūlo projektus, kuriems įgyvendinti reikia apie 25 mln. litų ir papildomus projektų sąrašus, kurie būtų įgyvendinti radus papildomus 7 mln. litų.
Kaip po susitikimo žurnalistams sakė G.Paluckas, susitikime taip pat svarstytas VšĮ VEKS vadovybės klausimas.
Viešosios įstaigos atstovai į posėdį pakviesti nebuvo.
Tarp ministerijos atrinktų projektų už 25 mln.litų, kaip skelbiama žiniasklaidoje, nepateko Andriaus Mamontovo inicijuota Gatvės muzikos diena, festivalis „Be2gether“, išgyvenimo stovykla „1984“, „LUX - šviesos festivalis“, romų muzikos festivalis „Terno Vilna“, projektas „Menas netradicinėse erdvėse“ ir kiti projektai, kuriuos buvo numatyta įgyvendinti pagal anksčiau planuotą didesnį finansavimą.
Viešosios įstaigos VEKS kartu su projektų operatoriais parengtoje programoje numatoma, kad tęstiniai projektai, kaip „Menorama“, „Baroko dialogai“, „Sakralinės muzikos festivalis“ ir kt., negavus papildomo finansavimo, būtų įgyvendinami sumažintomis apimtimis. Kai kurie projektai, turintys vykti 2009 metų antroje pusėje, jei nebūtų gautas papildomas finansavimas, neįvyktų (pvz. „Menas netikėtose erdvėse“, „LUX - šviesos festivalis“, „Terno Vilna“, „Viva Musica Via Baltica“).
2009 metais VEKS programai iš nacionalinio biudžeto skirta 25 mln. litų. Vilniaus savivaldybės biudžetas, kuriame taip pat turi būta numatyta pinigų viešajai įstaigai (apie 4 mln. litų), dar nepatvirtintas.
VEKS su kultūros projektų operatoriais ilgą laiką tvirtino, kad net peržiūrėjus programą papildomai vis tiek reikia 7 mln. litų. Vyriausybė yra pareiškusi daugiau pinigų neskirsianti.
Vilnius - pirmasis iš Rytų Europos ir Baltijos valstybių sostinių, gavusių prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.