Specialistai prognozuoja, kad vasarą degalų kolonėlėse bus galima išvysti mažesnes dyzelino kainas nei šiandien. Tačiau benzino kaina ir toliau muš rekordus.
Žmonės raginami pamiršti senus laikus, kai litrą benzino buvo galima įsigyti už eurą (3,45 Lt). Reikėtų laukti priešingų tendencijų: manoma, kad jau šią vasarą benzino kainos perlips 4 Lt už litrą ribą.
Kaip Lietuvos radijo laidoje „Ryto garsai“ sakė „Mažeikių naftos“ prekybos namų rinkodaros direktorius Sigitas Zakalskis, vasarą benzino kaina gali būti 3,80–4,15 Lt.
Tačiau dyzelinu varomų automobilių vairuotojai šiltuoju metų laiku turėtų lengviau atsikvėpti. S. Zakalskis prognozuoja, kad tuomet dyzelino kainos kris ir pasidarys mažesnės už benzino.
S. Zakalskis pasakoja, kad dyzelino kainos Europoje pakilo per paskutines keturias savaites. Taip atsitiko daugiausia dėl to, kad naftos perdirbimo gamyklos Vokietijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Rusijoje sumažino gamybos pajėgumus, mat remontuoja technologinius įrenginius.
Tad, pasak S. Zakalskio, natūralu, kad sumažinus naftos perdirbimą, sumažėjo dyzelino, kurio Europoje ir taip trūksta, pasiūla. Visa tai pakėlė dyzelino kainas.
„Vasarą gamyklos turėtų pradėti dirbti didžiausiu pajėgumu, tad dyzelino kainos turėtų kristi, o benzinas turėtų brangti“, – kalbėjo „Mažeikių naftos“ atstovas.
„Hansabanko“ finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrijauskas svarsto, kad trumpalaikių naftos kainų kritimo dar galima tikėtis. Tačiau taip gali atsitikti tokiu atveju, jei nafta daugeliui ją naudojančių šalių taps per brangi – tarkime, pasieks 150 JAV dolerių ribą.
„Tai labai stipriai atsilieps daugeliui šalių, nes sulėtės ekonomikos augimas ir vartojimas. Tuomet gal ciklas apsivers ir naftos kaina pradės kristi“, – sako T. Andrijauskas.
Pasak jo, naftos produktų kainai įtaką daro dolerio kursas. O pastaruoju metu nafta brango kur kas stipriau, nei kilo degalų kainos.
„Taip atsitiko dėl kritusios dolerio vertės. Tačiau reikia turėti omeny, kad doleris pasiekęs žemumas, o JAV Federalinis rezervų bankas veikia labai aktyviai – stipriai mažina palūkanų normas, – kalba T. Andrijauskas. – Tai signalizuoja, kad jie visaip mėgina reanimuoti stojančią JAV ekonomiką. Jei tai pavyks, doleris pradės kilti. Tada dar brangs nafta“.
Pasak T. Andrijausko, žemyn traukiančių naftos kainų galima būtų tikėtis, jei juodajam auksui atsiras alternatyva.
Grafikas: Naftos kaina per 12 mėnesių.