Linkuvos (Pakruojo r.) bažnyčios varpinės didysis varpas Elijas nukrito ir jau beveik pusmetį guli ant sutrešusios sijos. Po toną sveriančiu Eliju beveik kasdien praeina varpininkė, kad, palypėjusi siūbuojančiais laipteliais, paskambintų mažuoju varpu. Įspūdis – varpą Eliją pats Dievas piršteliu prilaiko.
Varpininkės tyko pavojus
Linkuvos bažnyčios varpininkė ir zakristijonė Lina Žilinskienė atveria sunkias varpinės duris ir atsargiai žengia vidun.
Jai po kojomis – sulūžusio perdengimo lentgaliai, virš galvos – tarp sutrešusių medinių konstrukcijų įstrigęs didysis varpas.
„Kiekvieną kartą, kai praveriu šias duris, norom nenorom lenda mintis: gal paskutinį kartą, gal tas skersinis nebeatlaikys, – apie baimę kalba varpininkė. – Bet stengiuosi apie tai negalvoti“.
Moteris, laikydamasi arčiau sienos, atsargiai lipa siūbuojančiais mediniais laipteliais į antrąjį varpinės aukštą.
Iš kelių metrų aukščio krisdamas Elijas sulaužė ne tik perdengimą, bet ir išjudino prie jo pritvirtintus laiptelius.
Moteris stojasi ant sulaužyto perdengimo lentų kraštelio, kad galėtų paskambinti mažuoju varpu.
„Pradžioje labai bijojau eiti į varpinę. Atsivedžiau vyrų, klausiau, ar varpas neužkris ant manęs. Sakė, kad kol kas jis dar šiek tiek laikosi,“ – vietos „ekspertų“ išvada remiasi trijų nepilnamečių motina ir veja mintį šalin, kad mažasis Dievo pirštelis, dar vis laikantis didįjį varpą, vieną dieną gali pavargti.
Varpas nukrito Velykų rytą
Nuo elektrinio įtaiso, kuris yra gal dešimties metrų aukštyje, varpas nukrito Velykų rytą, per Prisikėlimo iškilmes.
„Varpo skambinimo elektrinį įtaisą įjungiau ir nuėjau į bažnyčią išleisti procesijos. Kol procesija eina aplink bažnyčią, turėjo skambėti varpas, o aš – paruošti bažnyčią tolimesnėms iškilmėms“, – tą rytą prisimena varpininkė Lina.
„Tačiau netikėtai varpas nutilo. Aš išsigandau: negi taip greit grįžta procesija, aš dar nespėjau susitvarkyti. Nuskubėjusi į varpinę išsigandau: varpas kabojo įstrigęs tarp luženų, beveik virš galvos“, – pasakoja L.Žilinskienė.
Linkuviečiai prisimena tada nesupratę, kas įvyko. Iš varpinės pasigirdo stiprus, duslus smūgis, ir varpo dūžiai nutilo. Kad prieš devynerius metus Linkuvos bažnyčiai sugrąžintas varpas Elijas gali nukristi, niekas nesitikėjo.
Legendinė istorija
Linkuviečiai dar gerai prisimena 2003-ųjų metų Škaplierinės atlaidus, kai Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis šventino bažnyčiai grąžintąjį varpą Eliją.
Varpas buvo išlietas ir pašventintas 1712 metais. Varpas buvo pavadintas pranašo Elijo vardu.
1915 metais iš Linkuvos varpas buvo išvežtas į Rusiją. Vėliau lenkų valdžia šį varpą parsigabeno ir pakabino Vilniaus katedros varpinėje.
Katedros sandėliuose jis atsidūrė, kai varpinės varpai buvo pakeisti kariljonu.
Katedroje saugomą senąjį Linkuvos bažnyčios varpą aptiko kraštietis Vytautas Didžpetris, rinkdamas istorinę medžiagą knygai apie Linkuvą. Jis buvo vienas iš iniciatorių varpą grąžinti Linkuvai.
Susirūpinta vertybės įteisinimu
Linkuvos klebonas Edvardas Zeidotas sako, kad be paveldosaugininkų bažnyčioje ką nors remontuoti ar keisti – nevalia.
„Laukiame jų atsakymo, tada spręsime, ką su tuo varpu daryti,“ – sakė Linkuvos klebonas.
Kultūros paveldo Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Rytis Budrys tvirtino, kad apie nukritusį varpą Linkuvoje girdėjo, tačiau jokių sprendimų priimti nesirengia, nes kilnojamųjų kultūros paveldo vertybių registre Linkuvos bažnyčios varpas nėra įrašytas: „Kultūros paveldo turėtojas – Bažnyčia – turėtų inicijuoti varpo pripažinimą valstybės saugoma vertybe, tačiau kaip rodo Tytuvėnų nelaimė, kultūros paveldui Bažnyčia neskiria reikiamo dėmesio".
„Net neverta abejoti, ar šis varpas yra kultūros vertybė. Aš turiu jo paso kopiją. Šis dokumetas ir yra patvirtinimas, kad tai valstybės saugoma kultūros paveldo vertybė", – redakcijai tvirtino V. Didžpetris.
Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis „Šiaulių kraštui“ sakė nieko negirdėjęs apie Elijo griūtį.
„Pirmą kartą girdžiu. Kada tai įvyko? Man niekas apie tai nesakė“, – redakcijai kalbėjo vyskupas ir pažadėjo su paveldosaugininkais spręsti, kaip nukritusį varpą pakelti ir įtraukti į valstybės saugomų paveldo vertybių registrą.