• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atliktas geriamojo vandens tyrimas parodė: vandens užterštumas net septynis kartus viršija normas. Ką daryti? Gyventojai, susirūpinę savo sveikata, ieško atsakymo į šį klausimą: telefonų skambučiais jie atakuoja vandens tiekėjus, seniūniją, kreipėsi ir į „Gimtojo Rokiškio“ redakciją.

REKLAMA
REKLAMA

Išsiskyrė nuosėdos

Juodupietei Vandai Aleksiejienei telefonu paskambinusi moteris pasiūlė nemokamai ištirti vartojamo vandens kokybę. Daugiabučiame name gyvenanti juodupietė iš pradžių abejojo: jai kilo mintis apie žmonių, besisiūlančių į svečius, piktus kėslus.

REKLAMA

„Per radiją ir televiziją ne kartą girdėjau istorijas apie apgautus senus žmones, iš jų išviliotus pinigus. Pagalvojau: ir mūsų kaimą jau pasiekė apgavikai „, - pasakojo p. Aleksiejienė. Vis dėlto nepažįstamoji įkalbėjo buto savininkę pasirūpinti savo sveikata ir pasitikrinti, kokį vandenį ji vartoja.

Žadėtą dieną į p. Aleksiejienės namus atvažiavo du vyrai. Jie paprašė į švarią stiklinę įpilti vandens iš krano. Moteris prisiminė, jog vyrai kažką matavo vandenyje daiktu, panašiu į termometrą. Vėliau jie pasiteiravo, kur būtų galima rasti elektros jungiklį. Į jį vyriškiai įjungė prietaisą ir jo dalį panardino į stiklinę su vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš pradžių bespalvis vanduo nusidažė žaliai, pradėjo putoti, o po kelių sekundžių ant dugno susidarė rusvos nuosėdos“, - pasakojo juodupietė. Vyriškis užpildė lapą ir paduodamas jį pasakė, jog reikėtų pasirūpinti vandens kokybe. Esą žmonės, vartodami tokį vandenį, rizikuoja savo sveikata. Jie pasiūlė ir galimą išeitį: įsigyti filtrus. Ne tik pasiūlė, bet ir išvardino jų kainas, žadėjo filtrus atvežti bei sumontuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negalėjo patikėti

Anot p. Aleksiejienės, kai svečiai išėjo, jai pasidarė labai neramu. Moteris pasikvietė kaimynę Leonardą Čibinskienę. Žiūrėdamos į stiklinę, jos svarstė: „Kiek tokių nešvarumų būtų vandens sklidiname kibire? Juk nuosėdos uždengė visą stiklinės dugną. Tokį vandenį mes geriame„, - teigė moterys. Dokumente, kurį paliko vandens tyrėjai, jos perskaitė: geriamojo vandens litre bendra neorganinių medžiagų koncentracija negali viršyti 50 mg, o atlikus bandymą nustatyta net 359 mg. “Vandens užterštumas daugiau nei septynis kartus viršija normą„, - tyrimo duomenimis negalėjo patikėti p.Aleksiejienė.

REKLAMA

Beje, minėtos Juodupės daugiabučio gyventojos - ne vienintelės, susigundžiusios nemokamais vandens  tyrimais. L.Čibinskienė pasakojo, kad jai skambino pažįstama juodupietė, kurią taip pat sunervino žinia apie nešvarų vandenį. Ypač nepalankiai šią žinią sutiko jos sūnus: jis atsisako gerti vandentiekio vandenį ir reikalauja pirkti jį iš parduotuvės. „Prieš keletą metų Juodupės seniūnijoje buvo galima nemokamai išsitirti geriamąjį vandenį. Vandens kokybė buvo labai gera. Tad iki šiol maniau, jog dėl geriamojo vandens problemų nėra, bet, atrodo,  klydau. O gal vanduo užsiteršia tekėdamas labai senais, surūdijusiais vamzdžiais?“ - svarstė p. Aleksiejienė. Moteris skundėsi, jog gyvendama iš pensijos ji neturinti atliekamų pinigų vandens filtrui įsigyti. „Neramu, kai žinai, jog pats save nuodiji„, - pridūrė juodupėnė.

REKLAMA

Su seniūnija nederino

Juodupės seniūnijos seniūnė Liucija Bliūdžiuvienė sakė girdėjusi apie miestelyje atliekamus vandens tyrimus. Tačiau ji tiksliai nežino, kas ir kokiu tikslu tai daro. „Labai gerai, kad tikrinama vandens kokybė: žinosime, ką geriame. Blogai tik tai, jog vandens tyrimo darbų niekas nederino su seniūnija. Man skambina dėl nešvaraus vandens sunerimę žmonės, o aš nežinau, ką jiems pasakyti“, - tikino seniūnijos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juodupės vandentiekio ir kanalizacijos sistemą eksploatuoja UAB „Rokiškio vandenys„. Įmonės specialistas vandenruošai Antanas Kriukelis „Gimtajam Rokiškiui“ sakė, kad juodupėnams tiekiamas giluminio gręžinio vanduo per metus tiriamas net keturis kartus. Vienas tyrimas būna ypač sudėtingas: jo metu sužinomas ne tik mikrobiologinis ar indikatorinis vandens užterštumas, bet ir įvairiausių cheminių bei toksinių medžiagų kiekis jame. Juodupėje vandens mėginiai imami dviejose vietose - vandenvietėje ir „Eglės„ prekybos centre, o tyrimai atliekami Panevėžio laboratorijoje.

REKLAMA

„Juodupėnai gali būti ramūs: jiems tiekiamas vanduo atitinka saugos ir kokybės reikalavimus. Jis tikrai nėra pavojingas sveikatai, todėl gerkite jį, naudokite gamindami maistą ir nesijaudinkite“, - teigė p. Kriukelis. Anot jo, rajono žemės gelmėse glūdi labai dideli geležies kiekiai, todėl gręžinių vandenyje geležies taip pat nemažai. Todėl į stiklinę įsipylus vandens, jame galima įžiūrėti rūdžių. Rokiškyje, Juodupėje, Obeliuose ir Pandėlyje ši problema neaktuali: čia pastatyti nugeležinimo įrenginiai, vanduo filtruojamas per smėlio filtrus, kurie sumažina geležies kiekį.

REKLAMA

Anot „Rokiškio vandenų“ direktoriaus Vytauto Lego, privalomiems vandens ir nuotekų tyrimams per metus įmonė išleidžia 54 tūkst. litų. Juodupės gyventojų vartojamo vandens tyrimų kaina atskirai nėra skaičiuojama.

Specialisto A.Kriukelio pasiteiravome, kokia juodupėnų šulinių vandens kokybė. Jis tikino, jog „Rokiškio vandenų„ bendrovė netiria šulinių vandens.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų