Šiaulių savivaldybės rengiami viešieji pirkimai stabdomi, o priėmimo į darbą konkursai tampa atgyvenusiu rudimentu. Valdininkai į skyrių vedėjų kėdes sodinami be konkursų, o išimtiniais atvejais surengus konkursą, juos laimi „savi“. Ne išimtis – ir Socialinės paramos skyriaus vedėjos postas. Vedėja nepaskirta, o Savivaldybėje jau švenčiamas „prirašymas“.
Konkursuose nyksta viešumas
Vakar spaudos konferencijoje Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius ir guodėsi, ir pyko, kad Viešųjų pirkimų tarnyba žvelgia tarsi per didinamąjį stiklą. Dar neseniai Viešųjų pirkimų tarnyba neteisėtais pripažino Kultūros fabriko projektavimo ir techninės priežiūros bei statybos darbų rangos konkursus. Naujas smūgis – neteisėtu pripažintas Daušiškių kapinių detaliojo plano rengimo paslaugos pirkimo konkursas.
„Vieną dieną gavau net tris raštus“, - neigiamais konkursų vertinimais, išskirtiniu dėmesiu piktinosi Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius ir užuominomis žadėjo „atsakomuosius veiksmus“ už tai, kad tarnyba kabinėjasi prie „formalumų“.
Tie formalumai – pastaruoju metu užderėję pirkimai tiesioginių derybų būdu. Viešųjų pirkimų tarnyba jau senokai įspėjo Šiaulių valdžią, kad tiesioginių derybų būdu galima pirkti tik ypatingais atvejais, pavyzdžiui, užklupus stichinei nelaimei.
Vis dėlto yra viena sritis, kur viešumas ir skaidrumas, kaip ir viešieji konkursai, neegzistuoja, o apsieiti be konkurso galima ir nelaukiant žemės drebėjimo ar ugnikalnio išsiveržimo. Tai – kelialapiai į skyrių vedėjų kabinetus.
Du baliai – viename
Redakcijos žiniomis, ateinantį savaitgalį, penktadienį, Šiaulių savivaldybės grietinėlė renkasi į dvigubą balių. Progos nurodytos personaliniuose pakvietimuose valdininkams.
Pirmoji proga – švenčiamas (o gal apraudamas?) atsisveikinimas su ilgamete Socialinės paramos skyriaus vedėja Rita Blauzdavičiene. Antroji šventė – naujosios vedėjos paskyrimas. Švenčiamas nuo kovo 30-osios darbą Savivaldybėje baigiančios R. Blauzdavičienės pavaduotojos Irenos Kiurienės paaukštinimas. Pastaroji skiriama į karjerą baigiančios patronės kėdę.
Tačiau abejonių kelia ne I. Kiurienės asmuo (Savivaldybėje kalbama, ar pastaroji ne geresnė už savo viršininkę), o būdas. Iki šiol nepaskelbtas konkursas, nepasirašytas Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas, o naują vedėją valdininkai jau „laisto“.
Direktorius žino mažiau už pavaldinius?
„Apie išleistuves žinojau“, - prisipažįsta Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius ir dievagojasi nieko nežinąs apie naujosios vedėjos paskyrimą. Jo žodžiais, kandidatūros svarstomos, o sprendimai – dar nepriimti.
Jeigu sprendimai dar nepriimti, kam reikėjo skubiai rengti atestaciją ir suteikti valdininkei aukštesnę kategoriją? Tokią, kurios pakanka įsėsti į skyriaus vedėjo kėdę.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos skyrimas – ne išimtis iš taisyklės, o Savivaldybėje įsisenėjusi taisyklė.
Išvengia ir viešumo, ir „rezervistų“
Šiaulių rajono Savivaldybė užlipo ant grėblio, kurio jau seniai vengia Šiaulių miesto savivaldybė. Atsiradus laisvam etatui Švietimo ir sporto skyriuje rajono valdžia paskelbė konkursą. Tačiau nepagalvojo, kad į šią darbo vietą pretenzijas gali pareikšti valstybės rezerve įrašyti tarnautojai. Būtent Klaipėdoje gyvenanti „rezervistė“ ir pareiškė pretenzijas į jai pagal įstatymą priklausančią darbo vietą.
Daugiau nei prieš metus Vidaus reikalų ministerija buvo užsimojusi naikinti valstybės tarnybos rezervą – esą siekiant viešų ir skaidrių konkursų. Tačiau galimybė vadovus skirti be konkursų viešojo sektoriaus skaidrintojų dėmesio nesulaukė.
Valstybės tarnybos įstatymas sudaro galimybę išvengti ir viešų konkursų, ir „rezervistų“ - tarnautojui surengiama neeilinė atestacija, skiriama aukštesnė kategorija. Lieka tik surengti „prirašymą“. Tuo jau seniai naudojasi Šiaulių savivaldybės vadovai.
Taip skatinami tarnautojai
Šiaulių savivaldybėje – ne vienas tarnautojas, kurio gyvenimas pagražėjo be konkursų. Tai – vyriausioji Šiaulių savivaldybės architektė Rasa Budrytė, iš vyriausiosios specialistės vos ne per naktį į Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjas išriedėjusi Aistė Žalevičienė, Finansų skyriaus vedėja iš pavaduotojos tapusi Regina Janušauskienė ir t. t.
Tiesa, būtų galima įžvelgti vieną išimtį – buvusi ugniagesė Auksė Tutkutė, dalyvavusi konkurse į Ekonomikos skyriaus vedėjo pareigas. Tik paaiškėjo, kad konkurso nugalėtoja – valdžioje esančių liberalcentristų partijos bičiulė, nesėkmingai kandidatavusi į Miesto tarybą. Apie naujai paskirtos vedėjos santykius su logika rašant aiškinamuosius raštus Šiaulių miesto tarybos nariams – jau buvo rašyta.
Vis dėlto konkursų ir „šviežio kraujo“ valdžios rūmuose vengimą administracijos direktorius krikščionis demokratas ir konservatorius V. Damulevičius nelaiko mirtina nuodėme. Anot politinio pasitikėjimo valdininko, tokiu būdu skatinamas Savivaldybės tarnautojų lojalumas, taip jie motyvuojami. „Kaip nematydami perspektyvos jie gali atsiduoti?“ - klausia antrą kadenciją direktoriumi dirbantis V. Damulevičius.
Mykolas DEIKUS