• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės gynimo tarybos posėdyje - A.Pociaus kalbos įvertinimas

Respublikos Prezidento vadovaujama Taryba išklausys Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus informaciją apie VSD atliekamus rezonansinius tyrimus.
Valstybės gynimo tarybą sudaro Respublikos Prezidentas - vyriausiasis valstybės ginkluotųjų pajėgų vadas, Seimo Pirmininkas, Ministras Pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas. Prezidento sprendimu posėdžiuose taip pat gali dalyvauti ministrai, valstybės institucijų vadovai, jų atstovai ar kiti asmenys.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl dalyvavimo posėdyje Premjeras Gediminas Kirkilas planuotą Vyriausybės posėdį perkėlė į trečiadienį.

REKLAMA

Seimas ketvirtadienį po pateikimo nepritarė Arvydo Pociaus atleidimui iš užimamų Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigų.

Už tokį nutarimo projektą po pateikimo 32 Seimo nariai balsavo už, 4 - prieš, 42 susilaikė.

Po sprendimo padaryta 10 minučių pertrauka svarstyme ir skubiai sušaukta seniūnų sueiga.

Prieš balsavimą A.Pocius iš Seimo tribūnos, įvardijo, jo nuomone, pagrindines priežastis, kodėl norėta jį nušalinti. A.Pociaus, vertinimu, ketvirtadienį pasakyta kalba Seimo nariams buvo svarbiausia jo gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A.Pociaus, viena iš atleidimo iš VSD vadovo priežasčių priežasčių - į viešumą iškilę faktai, jog keli aukšti VSD darbuotojai perdavė ar net pardavė kaimyninei valstybei slaptą informaciją apie "Mažeikių naftos" pardavimą, tačiau nenurodė, kokiai valstybei informacija buvo parduota.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Prasidėjus "Mažeikių naftos" pardavimo diskusijoms ir kai konfidencialiai jau žinojome apie strateginius kaimyninės Lenkijos interesus, pajutome, kad viena labai suinteresuota ir nedraugiška kaimynė gauna informaciją, kuri neturėtų būti žinoma. Po atlikto žvalgybinio darbo supratome, kad informacija buvo perduodama iš VSD esančių ar buvusių išdavikų", - parlamentarams sakė A.Pocius.

REKLAMA

"Tik šiandien pavyko išsiaiškinti, kad VSD veikia vienas, o gal ir keli, aukštas pareigas užimantys pareigūnai, kurie yra perdavę ar net pardavę svarbią Lietuvos ekonomikai ir net nacionaliniam saugumui informaciją kitai valstybei. Vieno tokio sandorio kaina buvo įvertinta net 100 tūkstančių eurų. Kai jau buvome priartėję prie tikslaus išdaviko identifikavimo, prasidėjo istorijos, kurių pasekmes jūs stebite šiandien tribūnoje", - sakė A.Pocius.

REKLAMA

Antrąja priežastimi, kodėl iškilo atstatydinimo klausimas, A.Pocius įvardijo jo pasirašytą operatyvinės veiklos planą, leidusį sulaikyti ir nuteisti už neteisėtą disponavimą ginklais eksparlamentarą konservatorių Algirdą Petrusevičių.

"Antra priežastis - jau kelis kartus politikai buvo pasakę, kad nesitikėčiau jokios paramos po to, kai drįsau pasirašyti operatyvinių veiksmų planą, po kurio realizavimo vienas buvęs politikas nuteistas už ginklų laikymą", - Seimo nariams aiškino A.Pocius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VSD vadovas parlamentarams priminė, jog jo vadovaujama institucija yra ištyrusi buvusio savanorio ir valstybės saugumo saugumo pareigūno Juro Abromavičiaus nužudymą, geležinkelio tilto per Bražuolės upelį susprogdinimą ir, anot jo, "beveik žino", kas sprogdino laikraščio "Lietuvos rytas" redakcijos pastatą.

REKLAMA

VSD vadovas taip pat teigė, jog surinkta pakankamai medžiagos, patvirtinančios, jo teigimu, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Algimanto Matulevičiaus praeities ryšius su sovietiniu saugumu - KGB.

"Iki šiol nesuprantu, kodėl vienas asmuo, tapęs NSGK pirmininku, tapo itin aršiu mano šmeižiku. Nuolat reikalavo slaptos ir jautrios operatyvinės informacijos, pradėjo inicijuoti įstatymo pataisas, neapgalvotai galinčias galutinai sugriauti visų specialiųjų tarnybų veiklą ar jų sistemą. Kad nebūčiau apkaltintas asmeniškumu ar šališkumu, aš nepriėmiau sprendimo, kurį, matyt, galėjau priimti. Asmuo, kurio buvimą KGB bendradarbių patikėtiniu, yra pakankamai tiek archyvinės ir kitos VSD pareigūnų surinktos medžiagos, lyg niekur nieko ir toliau dirba aukštose pareigose ir užima svarbias valstybei pareigas. Departamento pareigūnų nuomone tai buvo nuslėpti praeities faktai, o, mano įsitikinimu, negali dirbti su slapta informacija. Jei Seimui bus įdomi ši informaciją, ją bet kada bus galima gauti iš Valstybės saugumo departamento", - sakė A.Pocius.

REKLAMA

Seimui nepritarus A.Pociaus atleidimui, prezidentas Valdas Adamkus atšaukė dekretą dėl Povilo Malakauskausko skyrimo VSD vadovu. Jo skyrimui taip pat būtų reikėję Seimo pritarimo.

"Seimo valia A.Pocius toliau eina VSD vadovo pareigas", - BNS pranešė prezidento atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Prezidentas V.Adamkus teikė Seimui sprendimą atleisti A.Pocių, atsižvelgdamas į jo atsistatydinimo pareiškimą po to, kai parlamentarai pernai žiemą patvirtino nepalankias VSD veiklos parlamentinio tyrimo išvadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Pociaus vieton prezidentas buvo parinkę dabartinį Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovą P.Malakauską.

Seimas gruodžio pabaigoje patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto VSD veiklos tyrimo išvadas, kuriose teigiama, jog departamento darbe yra daug trūkumų, o jo generalinis direktorius A.Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti departamento darbą ir jam vadovauti.

Netrukus po šių išvadų patvirtinimo Seime A.Pocius įteikė prezidentui atsistatydinimo pareiškimą.

VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų