Tris dienas po tris valandas - tiek prie Vyriausybės pasiryžę piketuoti Lietuvos aukštųjų mokyklų dėstytojai, reikalaujantys socialinio dialogo, jiems priklausančio atlyginimo ir universitetams numatytų lėšų.
Vakar prie Vyriausybės pradėję piketuoti dėstytojai čia žada būti dar dvi dienas: šiandien ir pirmadienį. Vakar nepasitenkinimą esama padėtimi reiškė Klaipėdos universiteto (KU), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) ir Kūno kultūros akademijos (KKA) atstovai. Šiandien piketuoja Kauno technologijos, Šiaulių universiteto ir Lietuvos veterinarijos akademijos dėstytojai, pirmadienį - Vilniaus universiteto ir Lietuvos kūno ir kultūros akademijos bendruomenės, rašo „Respublika“.
Gina ir studentus
Piketai yra nesankcionuoti, tad juose aukštosioms mokykloms atstovauja ne daugiau kaip devyni dėstytojai ir juos palaikantys atstovai. Piketu norima atkreipti Vyriausybės dėmesį į tai, kad Gedimino Kirkilo vadovaujama Vyriausybė buvo priėmusi sprendimą dėstytojų atlyginimus didinti 20 proc., tačiau biudžete numatyta dėstytojų atlyginimus didinti vos 5,6 proc.
„Visą nepriklausomybės laikotarpį dėstytojai tylėjo ir nereikalavo didesnio atlygio, kuris buvo nuleistas iki mažiausio lygmens, palyginti su kitomis Lietuvos gyventojų darbuotojų grupėmis, tačiau vieną dieną mūsų kantrybė trūko. Mes dabar keliame su universitetais susijusias problemas“, - „Respublikai“ sakė KKA docentas Aurelijus Zuoza.
Priversto į gatvę išeiti dėstytojo teigimu, dėstytojų atlyginimai yra per maži, be to, dėstytojai yra priversti dirbti pagal terminuotas sutartis, o jų darbo laikas nereglamentuojamas. „Vyriausybė universitetams skiria tik apie 50 proc. lėšų, kurios yra reikalingos universitetams. Tai smūgis ne tik dėstytojams, bet ir studentams, todėl mes atstovaujame ne tik dėstytojams, bet ir studentams“, - pasakojo A. Zuoza.
Mokytojai palaiko dėstytojus
Drauge su dėstytojais prie Vyriausybės pasipuošę plakatais stovėjo ir Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo (AŠDPSS) atstovai, kurie užvakar apie pedagogų darbo užmokesčio kėlimą kalbėjosi su švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi.
„Mes ministrui įteikėme beveik 8 tūkst. mokytojų parašų reikalaudami, kad būtų vykdomi valstybės įsipareigojimai mokytojams. Be to, mes pateikėme siūlymus, kaip būtų galima nemažinti mokytojų atlyginimų, tačiau kol kas jokių atsakymų negirdime“, - „Respublikai“ pasakojo AŠDPSS pirmininkas Audrius Jurgelevičius.
A. Jurgelevičiaus teigimu, AŠDPSS jau yra kreipusis tiek į premjerą Andrių Kubilių, tiek į švietimo ir mokslo ministrą, tačiau jokio konkretaus pažado iki šiol dar nėra sulaukę.
„Užvakar susitikimas pas ministrą taip pat buvo ne konstruktyvus pokalbis, o eilinis pasikalbėjimas - nieko konkretaus. Tikimės, kad sveikas protas laimės, o jei ne - sausio 8 dieną profesinės sąjungos valdybos posėdyje svarstysime, ką daryti. Be to, greičiausiai kreipsimės į mūsų tarptautinius partnerius Vakaruose - kad jie paragintų mūsų valdžią siekti socialinio dialogo“, - apie planus pasakojo A. Jurgelevičius.
Tuo tarpu G.Steponavičius iš mokytojų ir dėstytojų tikisi supratimo ir palaikymo ir kartoja, kad laikinai valstybė negalės laikytis įsipareigojimo tokiu tempu, kaip ekonomikos augimo laikotarpį buvo suplanuota.
Agnė Vaitasiūtė