• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šešėlinė Vyriausybė reikalauja Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės pervadinti Taivano atstovybę į Taipėjaus ekonominę ir kultūrinę atstovybę. Taip pat šešėlinis ministrų kabinetas Seimui teiks rezoliuciją, kuria siūlo išreikšti palaikymą Vienos Kinijos politikai.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos šešėlinė Vyriausybė reikalauja Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės pervadinti Taivano atstovybę į Taipėjaus ekonominę ir kultūrinę atstovybę. Taip pat šešėlinis ministrų kabinetas Seimui teiks rezoliuciją, kuria siūlo išreikšti palaikymą Vienos Kinijos politikai.

REKLAMA

Penktadienį vykusiame posėdyje šešėlinis užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys tvirtino, kad Lietuvos Vyriausybės sprendimas įsteigti Taivano atstovybę Lietuvoje tokiu pavadinimu buvo neapskaičiuotas žingsnis, kuris atsilieps Lietuvos ekonomikai ir reputacijai.

„Iš esmės mes kalbame apie verslo nuostolius, tai garsiai aptarti nuostoliai Lietuvos prekyboje, gamyboje, investicinėje aplinkoje. <...> Tai ne tik ekonominė klaida, tai klaida, kuri į nepatogią padėti pastato mūsų partnerius Europos Sąjungoje ir JAV. Jie mums reiškia paramą, bet praktinių žingsnių jiems imtis gali būti per sudėtinga“, – posėdyje sakė G. Surplys.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl šešėlinė Vyriausybė priėmė pareiškimą, kuriuo „reikalauja Vyriausybę ištaisyti savo klaidą pervadinant atstovybę taip, kaip ją vadina Vakarų šalyse – Taipėjaus ekonomine ir kultūrine atstovybe“.

REKLAMA

G. Surpliui antrino ir Lietuvos mokslo tarybos valdybos pirmininkas, profesorius Rimantas Rudzkis. Jo teigimu, Lietuvai bloginant santykius su Kinija, nukentėtų Lietuvos įmonių eksportas, taip pat – galimybė importuoti prekes.

„Nebus lengva pertvarkyti srautus, partnerystės ryšius, tai papildomai kainuos, kels kaštus. Dar didesnis praradimas ne tik eksporte ir importe, bet investicinio klimato pablogėjime. Tai investicijos į apdirbamąją gamybą Lietuvoje užsienio investuotojams atrodys pavojingos“, – patikino profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų dabartiniame valstybės valdyme nėra sisteminio požiūrio, niekas nežiūri, kas bus už penkerių metų. Antra, nėra gero koordinavimo tarp atskirų žinybų“, – pridūrė R. Rudzkis.

Būtent dėl to, kad, jo teigimu, valstybės valdyme trūksta strateginio mąstymo, R. Rudzkis sako, jog Lietuva neįvertina, kokios reikšmės jos eksportui po kelerių metų galėtų turėti Kinija.

„Tai, kad lietuviai užkerta sau kelią plėsti eksportą į pačią didžiausią rinką pasaulyje... Mes staiga kertame kanalus į tą pusę, remdamiesi tuo, kad ji šiuo metu eksportui nereikšminga. Šiuo metu nereikšminga, bet po keleto metų bus tikrai reikšminga“, – prognozavo R. Rudzkis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat LVŽS šešėlinė Vyriausybė pritarė rezoliucijai, kuria išreiškia palaikymą Vienos Kinijos politikai. Ją ketinama teikti tvirtinti Seimui. Ja LVŽS „ragina Lietuvos Respublikos ir Kinijos Liaudies Respublikos vyriausybes skubiai ieškoti būdų normalizuoti Lietuvos ir Kinijos santykius“.

Tiesa, pats R. Rudzkis kritiškai įvertino valstiečių pareiškimą ir rezoliuciją. Jo supratimu, geriau akcentuoti tai, kad Taivano atstovybės pavadinimas nebuvo derintas su ES partneriais.

REKLAMA

„Jeigu jūs kažką flirtuosite su Kinija, patikėkite, jus išgręš ir išmes. Nedarykite pareiškimų, kurie užgaus lietuvio savigarbą“, – įspėjo R. Rudzkis.

Šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis patikslino, kad nėra jokių diskusijų dėl pačios Taivano atstovybės įsteigimo, klausimas kyla dėl jos pavadinimo. R. Karbauskis patikino, kad, jeigu LVŽS atsidurs valdžioje, jie pakeis atstovybės pavadinimą.

REKLAMA

„Kodėl pasirinktas toks pavadinimas, kuris sukėlė šitą bangą ar tapo priežastimi Kinijos pasipiktinimo. Nesutinku su ponu Rimantu, kad mes šiuo atveju neturėtume sakyti, kad mes pakeistume pavadinimą. Nes kitos šalys imasi visai kitos politikos, bandydami padėti Taivanui išvengti karo su Kinija, jos kaip tik didina bendradarbiavimą su Kinija“, – patikino R. Karbauskis.

Kiniją papiktino Lietuvos sprendimas

Kiniją pastaruoju metu labiausiai pykdo Lietuvos sprendimas šalyje leisti veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taipėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai.

Lapkritį atvėrus atstovybę Vilniuje, Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių.

Kinijai pasiūlius Lietuvos ambasadą Pekine pavadinti Reikalų patikėtinio biuru, konsultacijoms į Vilnių atšaukta diplomatinės atstovybės vadovė, laikinoji reikalų patikėtinė Audra Čiapienė.

REKLAMA

Pekinas laiko Taivaną dalimi savo teritorijos ir yra pažadėjęs kada nors jį susigrąžinti, prireikus – jėga.

Dėl nuolatinio Pekino spaudimo oficialių Taipėjaus diplomatinių sąjungininkų skaičius yra sumažėjęs iki vos 14, nors sala palaiko tvirtus neformalius santykius su JAV, Vokietija ir dauguma kitų galingųjų valstybių.

Lietuvos Vyriausybė yra nusprendusi steigti prekybos atstovybę Taipėjuje.

Taipėjus tvirtina esąs pasirengęs padėti Lietuvai atkurti prekybos srautus, trikdomus Kinijai neįsileidžiant kai kurių prekių.

REKLAMA

Kinijos URM tiesiogiai nepatvirtino, kad Lietuvos atžvilgiu įvestas draudimas prekiauti ar kitos atsakomosios priemonės, tačiau pabrėžė, jog Vilnius peržengė „raudoną liniją“.

Kinų valdančioji Komunistų partija turi plačius įgaliojimus spausti savo šalies bendroves, nesilaikančias vyriausybės politinės ir diplomatinės linijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų