Politologai, vertindami valstiečių darbą ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės kritiką, tikina, kad LŽVS atstovams reikia pabusti iš porinkiminio sapno ir ieškoti dialogo.
Valstiečiams reikia išsipagirioti
Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas tikina, kad socialdemokratai iš koalicijos niekur nedings, nes jiems taip yra paranku. Nors kad ir kaip to norėtų naujasis partijos lyderis G.Paluckas.
„Valstiečiai nėra vieni, nes socialdemokratai nepalieki gi koalicijos. Nors partijoje yra klausimas likti ar išeiti, dėl kurio partija yra ryškiai suskilusi. Jie dar turi interesą likti, nes Seimo frakcijoje dominuoja politikai, kuriems turbūt jau šita kadencija yra paskutinė. Socialdemokratai yra įpratę dirbti koalicijoje, turbūt nuo 2000 metų. Bet nieko nuostabaus, kad socialdemokratai kartais nesutaria su valstiečiais. Vyras ir žmona santuokoje irgi pykstasi. Bet S.Skvernelis nori, kad jam visi pritartų, bet taip nebūna, reikia politikoje kompromisų“, - situaciją vertina politologas V.Dumbliauskas.
Visgi, jis tikina, kad jam trūko akivaizdžių šalies vadovės patarimų, kaip valstiečių chaosą spręsti. „Prezidentė išsakė pastabas, tačiau, ką daryti ir valdančią daugumą atvesti į protą, nepasakė. Nes mano akimis, tai valstiečiams tikrai silpnai su protu“, - tikina politologas.
Politologas V.Dumbliauskas taip pat teigia, kad valstiečiams jau reikėtų pamiršti rinkimus ir nustoti tikėti, kad viską daro teisingai. „Jiems turbūt reikia išsipagirioti ir suprasti, kad rinkimai pasibaigė ir tauta gali būti nepatenkinta“, - tv3.lt naujienų portalui sako V.Dumbliauskas.
Vaikino iš Naisių eksperimentai
MRU docentas V.Dumbliauskas paklaustas, ką reiškia, kad šalies prezidentė po pirmojo darbo pusmečio, taip griežtai pabara valdančiuosius, tikina, kad situacija yra visai nejuokinga. Jis teigia, kad R.Karbauskio eksperimentų politikoje aukomis esame visi.
„Tai rodo, kad R.Karbauskis į Seimą prisivedė atsitiktinių žmonių, kurie ten neturėtų būti. Dar rodo, kad R.Karbauskis padarė eksperimentą su profesionalų vyriausybe. Politikoje ministro postas yra partinis postas. Ir čia prasidės trintis, kad Vyriausybė darys savo, o valstiečiai nepritars, kils ginčas. Mes esame R. Karbauskio eksperimento aukos. Nes toks vaikinas iš Naisių sugalvojo eksperimentą ir dabar mus murkdo. Prezidentė griežtai pasako, kad reikia baigti žaisti, nes nejuokinga“, - savo požiūrį dėsto V.Dumbliauskas.
Teisuoliai kelia grėsmę
Kaip didžiausią grėsmę MRU docentas Vytautas Dumbliauskas įžvelgia ir teisuolius politikoje, kurie kritikos matyti tiesiog nenori.
„Pavyzdžiui, A.Veryga yra teisuolis, R.Karbauskis, A.Širinskienė, D.Kepenis. Jie galvoja, kad jie neša gėrį visuomenei. Jie tiki, kad jie neša šviesą. Tokie žmonės visuomenėje yra baisu. Jiems reikia kažkaip įkalti į galvą, kad to gėrio jie neneša, o klysta kaip ir normalūs žmonės. D.Kepenis kažkurią dieną žiniasklaidoje sakė, kad gauna daug laiškų ir žmonės juos palaiko. Taip, tikrai tikiu. Bet tai ne visa visuomenė juos palaiko. Nes žmogus visada pasirenka tai, ką jam yra malonu girdėti“, - situaciją vertina politologas.
„Situacija yra iš tikrųjų nelinksma. Gerai, kad Prezidentė viską garsiai pasakė, tačiau reikia žinoti ir ką toliau su tuo daryti. Kvepia karu tarp Daukanto aikštės ir Seimo“, - tv3.lt naujienų portalui požiūriu dalinasi V.Dumbliauskas.
Toliau kompromituos kitus?
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Liutauras Gudžinskas sako, kad valstiečiai šiuo atveju, kai realiai sprendimų priėmime lieka vieni, turi du kelius.
„Vienas kelias būtų galų gale atsisėsti ir įvertinti realią politinę padėtį. Suvokiant, kad jie neturi absoliučios daugumos. Ir jiems reikėtų eiti tartis dialogo keliu. Tiek su koalicijos partneriais, tiek su opozicinėmis jėgomis, Mes galime girdėti iš šitų mažesnių frakcijų pastabas, priekaištus, kad paramos kaip ir norima. Bet sutarti dėl reformų nepavyksta, nes daugiau kalbama įsakymų, bet ne dialogo“, - įvardina politologas.
„O antras kelias būtų bandyti išlikti teisuoliais, bandant kompromituoti kitus. Ir dar teikti idėjas dėl draudimų, kurios išreikštų imitaciją, bet ne rimtas reformas. Kiek galima matyti iš dabartinės darbotvarkės, tai atrodo, kad valstiečiams lengviau pasirinkti antrąjį kelią. Ir žaisti kaltinimų politika ir mėginti teisintis. Bet ar tai padės Vyriausybei ir valstybei, tai nežinau. Sunku yra būti optimistiškam“, - tv3.lt naujienų portalui sako L.Gudžinskas.
Prezidentė turi teisę kritikuoti
Ketvirtadienį šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, skaitydama metinį pranešimą, tikino, kad reformų neapibrėžtumas ir užsitęsusi valstybės valdymo sumaištis jau kelia nerimą. Ji taip pat tikino, kad valdantieji kol kas murkdosi smulkmenose ir stokoja politinės valios dėl gyvybiškai svarbių sprendimų.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis R.Karbauskis kritikos nepriėmė. Jis tikino, kad gerbia prezidentės kritiką, bet pabrėžia, kad ir valstiečiai, ir valstybės vadovė vienodai supranta, kas turi būti padaryta.
„Prezidentė visiškai taip pat kaip ir mes supranta tai, kas turi būti padaryta. Galbūt skiriasi veiksmų prasme požiūris, kaip tų tikslų siekti. (...) Prezidentė turi tokią teisę (kritikuoti – BNS), ir mes ją gerbiame, jos nuomonę, kad kritikuoja. Aš iš tikrųjų labai lauksiu kitų metų prezidentės ataskaitos, išreikštos nuomonės būtent žodžio, pasakyto apie tai, ką mes nuveikėme per pusantrų metų“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis, komentuodamas metinį Dalios Grybauskaitės pranešimą.
„Galbūt mums trūksta stipresnio palaikymo Vyriausybei iš abiejų koalicijos frakcijų. Mes galbūt kaip partija, kuri atvedė daug žmonių pirmą sykį į Seimą, mes irgi tam tikra prasme brandiname savo suvokimus, savo patirtis darbo Seime. Seimo narių kompetencijos didėja, ir tai yra laiko klausimas. Akivaizdus tas pokytis, aš jį matau“, – ketvirtadienį tvirtino R.Karbauskis.
Jis teigė, kad „valstiečių“ iniciatyvos Seime ne visada sulaukia reikiamo palaikymo, todėl sunku sprendimus priimti greitai.
„Kai kuriais klausimais jaučiamės kaip mažumos frakcija, kaip mažumos Vyriausybė. Buvo prezidentės paminėta miškų reforma. Šitoje situacijoje niekaip neturime paramos iš savo kolegų. Galbūt per mažai šnekėjomės, bet dar kartą ir dar kartą kalbėsime. Bet jeigu opozicija mato taip pat, kaip prezidentė, tik kažkuriai iš frakcijų reikia mus paremti, mums užtektų balsų. Mes tos reformos norime, mes visi iki vieno balsavome, bet mums trūksta balsų. Mes turime 58 balsus, mes neturime 71“, – sakė jis.