Jis savo mintimis pasidalijo savo „Facebook“ paskyroje. Pateikiame visą įrašą:
„Skiriu demokratijos šauklio anūkui…
Kai ministrai ėjo pro šalį ir džiaugėsi Austrijos dovanotais konteineriniais nameliais, D. Ulbinaitė vaikė žurnalistus nuo manęs, migrantai gyveno sau įprastą gyvenimą - strese ir šaltyje, neviltyje ir siaube. Kalbamės, bendraujame netausodami laiko ir sveikatos, judame iš stovyklos į stovyklą ir taip diena iš dienos. Darbą baigiame vėlai vakare, aprašome, apmąstome, į lovą po vidurnakčio - o ryte ir vėl pas juos, kaip jie patys sako, pas tuos, kurie niekam neįdomūs, palikti vienui vieni - be žinios apie savo ateitį, be vilties, o ir tikėjimo.
„Lietuva neverta Europos Sąjungos”, girdime balsą, „Lietuva neverta pagarbos”, girdime kitą. Tylime, kantriai klausomės, kalbame, raminame. Juk mes suprantame, kad jie - Lietuvos „atgrasymo” strategijos dalis, kurioje žmogiškumui vietos nėra. Būrys prieglobsčio prašytojų apspinta mus, išsigandę ir su ašaromis akyse. Vienas per kitą raudodami pasakoja, kad nakties Lietuvoje bijo labiau nei nakties Baltarusijos - Lietuvos pasienyje. Klausiame, kodėl?
„Mus supa ginkluoti kareiviai, su automatais, mes bijome jų, vaikams negebame paaiškinti, kodėl jie čia, kas mūsų laukia?”. Kita moteris paaiškina, kad, kur kariai su automatais - ten pavojus bei prievarta, todėl negali užmigti naktimis. Susivokiau, kad veikiausiai ji kenčia nuo siaubingų išgyvenimų. Nusčiūvu nuo minties, nežinau nė, ką atsakyti, kai suvokiau, ką ši moteris galėjo patirti. Mintis veja mitnį. Juk aš žmogus, bet iš manęs politikai reikalauja būti pareigūnu, o tai reiškia - ne žmogumi? Po keletos akimirkų surezgu sakinį. Atsakau: „jie saugo jus”, tačiau išgirstu klausimą. „Nuo ko?” Klausimą stengiuosi ignoruoti.
Kalbamės apie šaltį ir kančią, apie nerimą bei nužmogėjimą. Staiga mūsų pokalbį nutraukia stiprus duslus garsas - trinksmas į žemę. Atisuku - ant žemės guli epilepsijos priepuolio ištiktas žmogus, jis krečiamas drebulio ir traukulių konvulsiškai purtosi (tai - pirmas kartas, kai išvydau epilepsijos priepuolį). Pribėga pakeleiviai iš Irako, jį paverčia ant šono, apkabina, priglaudžia jį, glosto jo galvą, rankas, šildo basas kojas, it sūnūs tėvą.
Netoliese stovėjęs pareigūnas skvarbiu ir veriančiu žvilgsniu žvelgia į mane tarsi šaukdamas pagalbos - padėkite – ir tyliai tarsteli „tai kasdienybė, mes neviltyje”. Galvoje sukasi mintis - Neįgaliųjų teisių konvencija, Europos žmogaus teisių konvencija, Konvencija prieš kankinimus. Lietuva - kur tu? Su kuo tu? Ar vis dar čia - Europos Sąjungoje?“, – rašo V. Valentinavičius.
Kontrolierius: Vytautas Valentinavičius pasienyje lankėsi su pavedimu
Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius pasienyje lankėsi įstaigos vadovo pavedimu, išvados ir rekomendacijos dėl nustatytų aplinkybių bus pateiktos įstatymo nustatyta tvarka, BNS antradienį pranešė Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas.
V. Valentinavičius anksčiau sulaukė vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės kritikos dėl, jos teigimu, nekorektiškų priekaištų migrantų krizę sprendžiantiems pareigūnams.
„Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vedėjas raštišku Įstaigos vadovo pavedimu lankėsi Baltarusijos – Lietuvos pasienio ruože esančiose Valstybės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės užkardose kankinimų prevencijos tikslais, Seimo kontrolierių įstatymo nustatyta tvarka“, – antradienį pateiktame atsakyme BNS teigia A. Normantas.
Pasak jo, V. Valentinavičius aprašė pasienio ruože matytas aplinkybes, kankinimų prevencijos tikslais informuodamas visuomenę apie galimus žmogaus teisių pažeidimus.
„Informacija taip pat buvo aptarta Seimo kontrolieriaus, Įstaigos vadovo susitikimo su Jungtinių Tautų Pabėgėlių Vyriausiojo komisaro atstovu Šiaurės ir Baltijos šalimis metu“, – nurodo A. Normantas.
Pasak jo, Seimo kontrolierius įvertins visą surinktą informaciją ir pateiks išvadas bei rekomendacijas dėl patikrinimo metu nustatytų aplinkybių.
„Seimo kontrolierius nekomentuoja Vidaus reikalų ministrės bei kitų politikų pasisakymų, tačiau pabrėžia, kad vykdydami pavestas Nacionalinės žmogaus teisių institucijos bei Nacionalinės prevencijos funkcijas Seimo kontrolieriai bei kankinimų prevenciją vykdantys darbuotojai vadovaujasi Konstitucijoje, įstatyme, konvencijose bei kituose tarptautiniuose dokumentuose įtvirtintais principais, tarp kurių – nepriklausomumo principas įgyvendinant savo funkcijas“, – teigia kontrolierių įstaigos vadovas.
A. Bilotaitė anksčiau antradienį pranešė kreipusis į Seimo kontrolierių įstaigą, prašydama įvertinti V. Valentinavičiaus komentarus socialiniuose tinkluose apie migrantų krizės valdymą ir apsilankymą pasienyje.
Pasak jos, V. Valentinavičius menkina Lietuvos pastangas valdant neteisėtų migrantų krizę, diskredituoja pareigūnus ir visą valstybę prieš tarptautines organizacijas.
V. Valentinavičius, praėjusią savaitę stebėjęs pasieniečių darbą ties Druskininkais, socialinio tinklo paskyroje teigė, kad pasieniečiai neinformavo migrantų apie galimybę prieglobsčio prašymus teikti pasienio punktuose.
Jis pasakojo paryčiais stebėjęs, kaip pasieniečiai bandė atgrasyti 45 migrantų grupę, kuri buvo grąžinta į Baltarusiją, tačiau liko stovėti pasienyje ir prašytis įleidžiami į Lietuvą.
A. Bilotaitė jau anksčiau yra pareiškusi, kad ši kritika nebuvo korektiška, nes nebuvo laikomasi procedūrų, kaip informaciją apie galimus pažeidimus pateikti atsakingoms institucijoms.
Šiuo metu šalies pareigūnams pasienyje leidžiama apgręžti neteisėtus migrantus atgal į Baltarusiją, tam galima naudoti ir specialiąsias priemones.
Bilotaitė paprašė Seimo kontrolierių įstaigą įvertinti Valentinavičiaus komentarus
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pranešė kreipusis į Seimo kontrolierių įstaigą, prašydama įvertinti įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovo Vytauto Valentinavičiaus komentarus socialiniuose tinkluose apie migrantų krizės valdymą ir apsilankymą pasienyje.
„Užklausėme įstaigos vadovo, kaip jis vertina šio valstybės tarnautojo poelgį ir komentarus mūsų pareigūnų vykdomų veiksmų atžvilgiu asmeninėje socialinio tinklo paskyroje“, – feisbuke antradienį rašė A. Bilotaitė.
„Apmaudu, tačiau jis ir toliau savo veiksmais menkina Lietuvos pastangas valdant neteisėtų migrantų krizę, diskredituoja mūsų pareigūnus ir visą valstybę prieš tarptautines organizacijas“, – teigė ji.
Ministrės teigimu, pareigūnai pasienyje dirba vadovaudamiesi teisės aktų reikalavimais ir žmogiškumo principais bei pabrėžė neturėjusi pagrindo suabejoti jų profesionalumu.
„Mes visada pasirengę atsakyti į visus kylančius klausimus tiek Seimo kontrolieriams, tiek kitoms mūsų šalies ir užsienio institucijoms, besirūpinančioms žmogaus teisėmis ir jų apsauga. Susitelkę ir bendradarbiaudami galime įveikti mums tekusius iššūkius greičiau ir lengviau. O viešas drabstymasis kaltinimais ir nepagrįstų abejonių visuomenėje skatinimas naudingas tik mūsų priešams“, – teigia ministrė.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat teigė pasitikinti pareigūnais, bet pabrėžė ir tai, jog svarbu sudaryti galimybę žmogaus teises ginančioms institucijoms akylai sekti, ar nėra daroma pažeidimų. Įtariant, kad jų gali būti, ji ragino dėl to imtis pagal procedūras numatytų veiksmų.
„Aš labai pasitikiu mūsų institucijų profesionalumu. Tuo pačių aš manau, kad labai svarbu, kad žmogaus teisių organizacijos – ar tai būtų nevyriausybininkai, ar institucijų atstovai, akylai stebėtų galimus pažeidimus ir paaiškėjus, kad jie yra sisteminiai, žinoma, inicijuotų tyrimus, rinktų duomenis“, – žurnalistams antradienį sakė Seimo pirmininkė.
„Ombudsmeno institucija visas šias galimybes turi, tai aš tikrai kviesčiau pastebėjus sisteminius pažeidimus, imtis formalių įrankių, kurie kaip tik ir yra šioje institucijoje ir inicijuoti tyrimą ir pateikti rekomendacijas, jei paaiškėtų, kad sisteminiai pažeidimai yra“, – pridūrė ji.
V. Valentinavičius, praėjusią savaitę stebėjęs pasieniečių darbą ties Druskininkais, socialinio tinklo paskyroje teigė, kad pasieniečiai neinformavo migrantų apie galimybę prieglobsčio prašymus teikti pasienio punktuose.
Jis pasakojo paryčiais stebėjęs, kaip pasieniečiai bandė atgrasyti 45 migrantų grupę, kuri buvo grąžinta į Baltarusiją, tačiau liko stovėti pasienyje ir prašytis įleidžiami į Lietuvą.
A. Bilotaitė jau anksčiau yra pareiškusi, kad ši kritika nebuvo korektiška, nes nebuvo laikomasi procedūrų, kaip informaciją apie galimus pažeidimus pateikti atsakingoms institucijoms.
Šiuo metu šalies pareigūnams pasienyje leidžiama apgręžti neteisėtus migrantus atgal į Baltarusiją, tam galima naudoti ir specialiąsias priemones.