Šiaulių miesto vadovai vėl migruoja – šiandien išskrenda į Indiją. Šį rudenį jie kas mėnesį traukia į egzotiškas Rytų šalis. Sako, kad reklamuoti Šiaulių pramoninio parko. Valdžios kelionių turas jau kainavo apie 100 tūkstančių litų europinių ir miesto biudžeto lėšų.
Proga pakeliauti
Į Indijos sostinę Delį keliauja miesto vicemerė Daiva Matonienė, Savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė ir miesto Tarybos narys Vytautas Juškus.
„Vykstame su oficialia Lietuvos delegacija, Baltijos-Indijos prekybos rūmai kelionę inicijavo, – aiškino „Šiaulių kraštui“ A. Žalevičienė. – Dalyvausime tarptautinėje investicijų parodoje, tik šį kartą be stendo.“
Kelionei naudojami Šiaulių pramoninio parko rinkodaros ir viešinimo projekto pinigai. Už juos surengta jau ketvirta kelionė miesto valdžios vyrams ir moterims.
Kelionių turas pradėtas dar vasarą. Birželį į Rusijos Soči miestą vyko Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius, A. Žalevičienė ir miesto Tarybos narys Vidmantas Japertas.
Rugsėjį į Kiniją su Lietuvos delegacija vyko vicemerė D. Matonienė ir Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjos pavaduotoja Ieva Kasčionytė.
Spalį į Kiniją išsirengė miesto meras Justinas Sartauskas ir vėl – V. Damulevičius, V. Japertas ir A. Žalevičienė.
Kiek kainuoja, nesuskaičiuoja
Šiaulių pramoniniam parkui viešinti yra skirta 508 tūkstančiai litų: dalyvauti parodose, stendams, lankstinukams ir kelionėms. Miesto biudžetui projektas kainuoja 56,5 tūkstančio litų.
„90 procentų lėšų yra Europos Sąjungos pinigai, Savivaldybės tik 10 procentų“, – pabrėžė A. Žalevičienė.
Ji tikino, jog kelionė į Indija bus „nebrangi – apie 10 tūkstančių litų“.
Išvyka į Soči kainavusi taip pat 10 tūkstančių litų projekto lėšų, į Kiniją – 8,4 tūkstančio, kai vyko dvi miesto atstovės, ir 60 tūkstančių litų, kai vyko valdžios viršūnėlė. Plius dar išleistos biudžetos lėšos dienpinigiams.
Tačiau Savivaldybėje sunkiai suskaičiuojama, kiek iš tiesų kainuoja valdžios kelionės.
Apskaitos skyriaus skaičiavimu, kelionė į Sočį kainavusi penkis kartus brangiau, nei teigia A. Žalevičienė, – 50,6 tūkstančio litų (dalyvimo parodoje mokestis, bilietai, nakvynė, vizos). Bet abi kelionės į Kiniją – esą tik 14,3 tūkstančio litų. Tvirtinama, kad kelionė į Indiją nekainuos 18 tūkstančių litų.
Keliavusiems į Soči dienpinigių atseikėta 1680 litų, į Kiniją – iš viso 4225 litų. Į Indiją vykstantis V. Juškus dienpinigių atsisakęs, kitos dvi keliauninkės jų gaus po 630 litų.
Į Rytus – dėl ryšių Europoje
„Ne į ekskursijas važiuojame, verslininkai nori bendrauti su valdžios atstovais, – tikino A. Žalevičienė. – Aišku, naivu tikėtis, kad investuotojai iš karto atvažiuos, bet mezgami ryšiai.“
Tačiau aiškėja, kad į Rytus važiuota atrasti Europos.
Po kelionių, vedėjos tvirtinimu, vyksta susirašinėjimas su Antverpeno (Olandija) uostu, Vokietijos investuotojų rūmais, Helsinkyje esančia investuotojų atstovybe. Šiaulių logistikos centru susidomėjęs prie Maskvos kuriamo logistikos centro operatorius.
Kitais metais pagal tą patį viešinimo projektą numatytos dar keturios kelionės. Bet investuotojų jau bus ieškoma Europoje – Belgijoje, Olandijoje,Vokietijoje, Skandinavijos šalyse.
„Unikalus šansas“
Miesto meras Justinas Sartauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, jog projektas, pagal kurį keliaujama, yra „unikalus šansas“ garsinti investicines galimybes Šiauliuose.
„Jeigu užsidarysime, nieko nedarysime, tai nieko ir nebus, – aiškino meras. – Važiuojame į tas šalis, kurios turtingos, iš kurių tikimės krovinių į Šiaulių oro uostą, logistikos centrą. Į Baltarusiją nevažiuosi, lėktuvai su kroviniais iš ten neatskris.“
Tik J. Sartauskas mano, jog kelionių kartelę reikia pakelti iki „valstybinio, ministrų lygio“.
Po kelionės į Kiniją meras patyrė, jog Savivaldybės prisistatymas tarptautinėje parodoje, kurioje prisistatė valstybės, buvo „sunkiai suprantamas“.
Šiaulių pramoniniame parke veikia kol kas tik viena viena įmonė. Antros gamyklos statyba prasidės, dar trys projektuojamos. Iš penkių investuotojų du yra užsienio investuotojai. Į Šiaulius juos atvedė vietos verslininkai.
Rūta JANKUVIENĖ