Šiaulių miesto savivaldybė, kasmet besirūpinusi socialiai remtinų šeimų vaikų poilsiu vasarą, šiemet tai pamiršo – nors ir numatė tam 15,4 tūkst. Lt, tačiau kad priimamos paraiškos dėl dieninių vaikų vasaros poilsio stovyklų programų 2012 m. finansavimo, savo tinklalapyje paskelbė praėjusią savaitę ketvirtadienį, iki paskutinės paraiškų pristatymo dienos likus vos trim darbo dienom. Taigi mokymo įstaigos turėjo suskubti. Visai gali būti, kad kai kurios tokios galimybės net nežinojo.
Paskelbė pradėjus domėtis
Šiaulių miesto savivaldybė pernai sunkiai gyvenančių šeimų vaikams ilsėtis buvo numačiusi 50 tūkst. Lt, užpernai – dvigubai daugiau. Šiemet savivaldybė tam skyrė tik 15,4 tūkst. Lt. „Šiemet neturėjome tiek pinigų, kad kas nors masiškai pretenduotų. Skirtais pinigais galėtų pasinaudoti daugiau nei 1300 vaikų, tiesa, šiemet socialiai remtinų vaikų užmiesčio stovyklų nefinansuojame“, – teigė Vladas Damulevičius, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius.
Problema ne tik ta, kad tėvams neišgalėjus nupirkti brangaus kelialapio į vasaros stovyklą vaikai vasarą liks žaisti mieste ant asfalto. Socialiai remtinų šeimų vaikams, pasibaigus mokslo metams, nebeskiriamas nemokamas maitinimas. Šios šeimos galėtų bent jau porą savaičių pataupyti, nes mokyklose veikiančiose dienos stovyklose vaikai gali 10 dienų valgyti nemokamai.
Kad jiems gali būti suteikta tokia galimybė, savivaldybės klerkai savo tinklalapyje paskelbė likus tik trim dienom iki paraiškų pateikimo pabaigos ir tik Šiaulių regiono televizijos „S plius“ žurnalistams ėmus tuo domėtis. Kai kuriose mokyklose stovyklos jau vyko ar net buvo pasibaigusios. Ar tik savivaldybės tarnautojai nenorėjo sutaupyti 15,4 tūkst. Lt vaikų sąskaita? Neatmetama, kad sutaupytos lėšos būtų grąžintos į savivaldybės biudžetą kaip nepanaudotos. Kas tai – politinis sprendimas ar valdininkų apsileidimas, galinčiųjų atsakyti į šį klausimą neatsirado.
Bandys atgauti dalį lėšų
„Antrą kartą organizuojame stovyklą mokinių tėvų lėšomis. Vaikai galėtų daug įdomiau stovyklauti, jei paraiškos būtų paskelbtos ne stovyklai jau pasibaigus. Gaila, kad tik dabar sužinojome, jog galėjome gauti lėšų stovyklai organizuoti. Bandysime teikti paraišką, kad bent dalį lėšų atgautume“, – teigė Nijolė Jasaitienė, Jovaro progimnazijos pradinių klasių mokytoja.
Anot mokytojos, maždaug kovo mėnesį turėtų būti skelbiama tvarka, nes tuo metu mokyklose jau pradedama svarstyti, kaip galima organizuoti mokinių užimtumą vasarą, jei yra ar nėra finansavimo. „Kai kiaura kišenė, tai ir nuoga panelė“, – apie mokinių užimtumo galimybes, neturint finansavimo, pašmaikštavo N. Jasaitienė.
Tėvo Benedikto Andruškos pradinės mokyklos direktorės Laimutės Garbačauskienės teigimu, kasmet didžiausi mokinių vasaros stovyklų iniciatoriai yra mokytojai ir tėvai, kurie klausia, ar bus galimybė tokią stovyklą organizuoti.
„Paskutinę gegužės mėnesio savaitę tėvams išdalijome anketas, ar šie norėtų, jei būtų galimybė, kad jų vaikai dalyvautu vasaros stovykloje. Norinčiųjų buvo apie 40. Mums pasisekė – užpildę paraišką gavome finansavimą, – teigė pradinės mokyklos direktorė. – Jei būtų viešinama anksčiau, būtų patogiau susiplanuoti vasaros darbus. Aišku, reikia ir savo pačių iniciatyvos – kasmet lėšų ieškome ne tik savivaldybės, bet ir kituose fonduose.“
Atėmė ir užmiesčio stovyklą
Daugiau nei 20 metų socialiai remtinų šeimų vaikai ilsėdavosi Šiaulių miesto savivaldybės „Tauro“ stovykloje. Pasirodo, savivaldybė iš jų atėmė ir šią galimybę – šiemet pirmą kartą tokia stovykla ten nebeorganizuojama. Kyla klausimas, ar ji ten apskritai bebus, nes 26 metus veikusi stovykla įtraukta į privatizuotinų objektų sąrašą. Pastatai bus parduoti, nes neišgalima jų remontuoti ir išlaikyti.
„Savivaldybės taryba pernai metų lapkritį priėmė sprendimą įtraukti „Tauro“ stovyklą į privatizuotinų objektų sąrašą. Atleistas visas personalas, palikta tik apsauga“, – tvirtino Šiaulių jaunųjų turistų centro direktorius Romualdas Pelenis.
Anot direktoriaus, savivaldybė paprasčiausiai nebeskyrė lėšų kasmet remonto reikalaujantiems pastatams. Kadangi pastatai žiemą nešildomi, pavasarį tenka tvarkyti vamzdyną, perdažyti nuo ant stogo susikaupusio vandens subėgusias sienas ir kt.“
„Išlaikyti „Tauro“ personalą, atnaujinti virtuvės įranga dėl dviejų mėnesių vaikų vasaros stovyklos savivaldybei būtų per brangu, – kodėl nuspręsta privatizuoti stovyklą, pasakojo Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius. – Jei bus kitąmet skirta lėšų, gruodį skelbsime viešojo pirkimo konkursą socialiai remtinų vaikų vasaros stovyklų paslaugai pirkti.“
P. Lungė