Seime tęsiasi ketinimai pakeisti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovą Algimantą Matulevičių. Šis sako, jog likęs be portfelio galėsiąs papasakoti visuomenei dar daugiau įdomių dalykų.
Su Kauno savivaldybėse ir apskrities viršininko administracijoje vykdytomis machinacijomis žemės sklypais siejamo ir etikos pažeidimais arba net korupcija kolegų kaltinamo Seimo pirmininko Viktoro Muntiano nemalonumai gali pasitarnauti tokiai įvykių eigai - pripažįsta kalbinti Seimo nariai.
Pilietinės demokratijos (PD) frakcija, kuriai priklauso ir V. Muntianas, teturi tiek narių, kiek frakcija juridiškai gali mažiausiai turėti – septynis. Bet kurio iš jų pasitraukimas frakciją sunaikintų ir jai priklausantys komitetai atitektų kitiems.
Tiesa, mėginimai perimti NSGK kontrolę vyksta ir be PD frakcijos galutinio sunykimo. Šaltiniai Seime teigia, jog stambesnieji koalicijos partneriai spaudžia pilietininkus atiduoti bent vieną iš dviejų turimų komitetų pirmininkų portfelių, tačiau nelabai ir slepia, jog labiausiai juos domina būtent NSGK.
Pats Algimantas Matulevičius portalui „Balsas.lt“ sakė, jog tai esąs ir kerštas, ir noras sužlugdyti jo pastangas vykdyti specialiųjų tarnybų veiklos parlamentinę kontrolę. „Vadinamoji „valstybininkų“ grupuotė veikia per įvairias partijas, ir jos tikslas yra nuslėpti nuo visuomenės tą informaciją, kuri yra parlamentui dar nepateiktose Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymose. Tuo pačiu keršijama už atliktą VSD veiklos tyrimą ir išaiškinimą, jog departamentas dirbo visai ne Lietuvos valstybei. Ar būtų, ar nebūtų kilęs tas skandalas su V. Muntiano nederamu elgesiu – jie mėgintų vis tiek. Dabar tai tik dingstis. Beje, dar reikės aiškintis, kodėl nuo rugsėjo mėnesio turėtą informaciją apie nederamą Seimo pirmininko elgesį specialiosios tarnybos sąmoningai nutekino vienai iš žiniasklaidos priemonių būtent dabar“.
Pasak A. Matulevičiaus, laikas gali būti pasirinktas neatsitiktinai – siekiant vienu skandalu slopinti kitus. „Kai pradedamos tirti Gedimino Kirkilo tapimo premjeru aplinkybės ir to paties „valstybininkų“ klano vaidmuo, kai kyla abejonės, ar Valdas Adamkus nepažeidė Konstitucijos ir nepardavė pilietybės, išmetama šita informacija. Kodėl ji nebuvo prokurorų pateikta Seimui?“- svarstė parlamentaras.
A. Matulevičius taip pat pabrėžė neketinąs mesti pradėtų darbų net jei būsiąs pašalintas. „Jie nesupranta, kad sužinojom mes jau pakankamai. Nebebūdamas komiteto pirmininku galėsiu papasakoti dar daugiau,“- perspėjo Seimo narys.
Socialliberalų numatytasis kandidatas į NSGK pirmininkus Vaclavas Stankevičius interviu „Balsas.lt“ yra atvirai pripažinęs, jog parlamentinės VSD ir kitų specialiųjų tarnybų kontrolės vykdyti neketina ir mano, kad ji nereikalinga, nes institucijų vadovai, o ypač Povilas Malakauskas, esą labai kompetentingi.
Prieš maždaug mėnesį išplėtę savo koaliciją ir priėmę į ją Naująją sąjungą valdantieji pažadėjo NSGK vadovo postą socialliberalams net nederinę šio klausimo su partneriais iš PD. Tuomet A. Matulevičius pareiškė atsistatydinąs pats ir netikėtai susilaukė Seimo paramos – parlamentas jo atsistatydinimui nepritarė.
A. Matulevičius NSGK vadovauja nuo 2006 metų vidurio, kai iš valdančiosios koalicijos pasitraukė socialliberalai. Tuomet iš pareigų atsistatydino ir NSGK pirmininkas Alvydas Sadeckas.
A.Matulevičiui vadovaujant, po VSD pareigūno Vytauto Pociūno mįslingos žūties Baltarusijoje buvo atliktas VSD veiklos tyrimas. Jo išvadoms pritaręs parlamentas konstatavo, jog departamento vadovybė teikė paslaugas įvairioms verslo grupuotėms, tarp jų ir Rusijos dujų monopolininko GAZPROM tarpininkei UAB „Dujotekana“. Išvadose iš esmės teigiama, jog vadovybė savo sprendimais ir veikla silpnino pačią instituciją. Po šio tyrimo iš pareigų teko pasitraukti VSD direktoriui Arvydui Pociui.
VSD vadovybė tuomet apkaltino A. Matulevičių bendradarbiavus su KGB, tačiau liustracijos komisija kaltinimų nepatvirtino. Pats A. Matulevičius dėl šio fakto vis dar bylinėjasi, nes teigia esąs apšmeižtas.