Lietuvoje vaikų saugumas yra mažiausias, o patiriama rizika didžiausia Europoje, parodė Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) atliktas tyrimas.
Kaip BNS penktadienį sakė tyrimo rezultatų pristatyme Italijoje dalyvavusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė, vaiko saugumo ir rizikos grupės kategorijoje Lietuva užima paskutinę vietą iš 29 tyrime dalyvavusių Europos valstybių.
„Tyrimas parodė, kad tarp vaikų (Lietuvos - BNS) smarkiai išplitęs smurtas ir smurtinis elgesys, nepilnamečių nėštumas. Lietuvoje daug, palyginti su kitomis šalimis, vaikų, kurie bent kartą per savaitę yra rūkę, 13-15 metų vaikų, kurie bent du kartus per metus yra vartoję alkoholinių gėrimų, ir vaikų, kurie yra vartoję narkotikų“, - tyrimo duomenis komentavo O.Tarvydienė.
Anot jos, UNICEF atliktame tyrime, kuriame buvo vertinama vaiko gerovė, buvo stebėta vaiko sveikata (informacija, kaip vaikas pats vertina savo savijautą), vaiko šeimos bei jo artimos aplinkos asmeniniai ryšiai, materialiniai ištekliai, švietimas, vaiko saugumas ir rizika bei gyvenimo sąlygos ir aplinka.
„Dauguma vaikų (Lietuvos - BNS) apklausoje nurodė, kad nėra patenkinti savo gyvenimo kokybe, jie nesijaučia sveiki“, - kalbėjo O.Tarvydienė.
Ji pažymėjo, kad sveikai gyvenančių vaikų, kurie kasdien valosi dantis, valgo vaisius, pusryčius, yra fiziškai aktyvūs, kategorijoje Lietuva užima 21 vietą, o, pavyzdžiui, Estija - 11.
O.Tarvydienės teigimu, visose tyrime dalyvavusiose šalyse buvo pastebėtas ryšio su šeima silpnėjimas, o Lietuvoje vaikai ypač prastai vertino ryšius su klasės auklėtojomis.
UNICEF atliktas tyrimas taip pat parodė, kad Lietuvoje tėvai vaikams per parą skiria vidutiniškai 7 minutes dėmesio, o lietuviai vaikai jaučiasi nelaimingiausi Europoje.
Santykių šeimoje kokybę Lietuvos vaikai vertino taip pat pesimistiškai - pagal šį rodiklį Lietuva užima 24 vietą.
Lietuva pagal bendrus rezultatus užima priešpaskutinę - 28 vietą. Po jos seka tik Malta, kuri UNICEF organizacijai pateikė neišsamią informaciją.
Anot O.Tarvydienės, patys tėvai pirmiausia turėtų sunerimti, kad vaikai nesijaučia sveiki ir laimingi, skirti jiems daugiau dėmesio ir su jais bendrauti.
Tyrimas, pasak jos, Lietuvoje oficialiai bus pristatytas balandžio mėnesį - tada bus pateikti ir konkretūs skaičiai.