• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikrintojai, apsilankę Medeikių vaikų globos namuose, padarė išvadą: čia pažeidžiamos vaikų teisės ir saugumas. Jie pažymoje pateikė šiurpą keliančių faktų. Deja, pažeidimus užfiksavo ne Biržų valdininkai, atsakingi už vaikų teises ir globą. Faktus, kad mūsų rajone netinkamai globojami vaikai, valdžiai po nosim kiša specialistai iš Vilniaus. Ir nebe pirmą kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinių paslaugų priežiūros specialistai iš Vilniaus Medeikių globos namuose rado daugybę pažeidimų, susijusių su vaikų teisėmis bei saugumu.

REKLAMA

Antradienį Biržų rajono savivaldybės vadovai rinkosi tartis dėl situacijos Medeikių vaikų globos namuose. Ji rajono valdininkams parūpo po to, kai Biržų rajono savivaldybė gavo raštą iš Socialinių paslaugų priežiūros departamento (SPPD) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Šio departamento specialistai lapkričio 4 dieną lankėsi Medeikių vaikų globos namuose. Tai, ką jie ten išvydo, išdėstė pažymoje. Rajono vadovai buvo paraginti į pažymoje išvardytus faktus reaguoti staigiai, nes jie susiję su vaikų teisėmis ir saugumu. Biržų rajono savivaldybė su globos namais yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinia, Medeikių vaikų globos namų steigėja yra evangelikų reformatų bažnyčia. Tačiau steigėjos atstovų pasitarime dėl neaiškių priežasčių nebuvo. Atvyko tik VšĮ „Vaiko užuovėja“ (globos namų) direktorė Daiva Janonienė. Ji prie posėdžių stalo sėdo su rajono vadovais bei savivaldybės administracijos skyrių, atsakingų už globą bei vaikų teises, vedėjomis. Posėdyje dalyvavo ir savivaldybės tarybos narė Skirmantė Griciūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikrintojai atvyko po incidento

Antradienį vykusio posėdžio metu paaiškėjo, kad tikrintojai iš sostinės į Medeikius atvyko ne atsitiktinai. „Šiaurės rytai“ rašė, kad rugsėjo 19 dieną Medeikių globos namuose lankėsi Biržų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alė Pocienė ir tarybos nariai Rimantas Bašys su Skirmante Griciūniene. Ten išvydę netvarką bandė informuoti kitus rajono vadovus, tačiau nesėkmingai. Globos namų steigėjos – evangelikų reformatų bažnyčios – kunigas Rimas Mikalauskas ir direktorė Daiva Janonienė apkaltino politikus, kad šie įstaigoje lankėsi be vadovo žinios ir neva užsiėmė hibridinio karo kurstymu. Negana to - kreipėsi į policiją, tačiau ši nusikalstamos veikos politikų veiksmuose neįžvelgė.

REKLAMA

Šį incidentą aiškinantis savivaldybėje, vaikų globos namų atstovų susitikimas su politikais baigėsi ne itin maloniai. Kunigas ir direktorė rajono vadovų akivaizdoje trenkė durimis ir išėjo susitikimui nesibaigus. S. Griciūnienės teigimu, Biržų savivaldybėje nesulaukus tinkamos reakcijos dėl situacijos globos namuose, teko kreiptis į aukštesnę valdžią. Atvykę tikrintojai iš Vilniaus lapkritį Medeikių globos namuose užfiksavo panašų vaizdą, kokį tikino matę Biržų politikai rugsėjį. „Tai, kas surašyta pažymoje, mes patys matėme“, - antradienį teigė S. Griciūnienė.

REKLAMA

Pažeidimų nešalino dvejus metus

Savivaldybės merė Irutė Varzienė posėdžio metu pranešė, kad ji kalbėjusi su SPPD specialiste, tikrinusia Medeikių globos namus, ir ši jai patarusi į situaciją reaguoti staigiai, nes ten pažeidžiamos vaikų teisės ir saugumas. Merė sakė kalbėjusi su kunigu R. Mikalausku. Šis pažadėjęs gruodžio 15 dieną kviesti bažnyčios tarybą pasitarti dėl globos namų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SPPD pažymoje yra pateikta įsidėmėtina informacija. Pasirodo, Medeikių vaikų globos namai buvo tikrinti ir 2012 metų rugsėjį. Tuomet buvo nustatyta 18 pažeidimų, kurie turėjo būti pašalinti. Kaip sekėsi tai daryti globos namams ir jų steigėjui? Pasirodo, nekaip. Per dvejus metus iš tų aštuoniolikos neatitikimų teisės aktams visiškai pašalintas tebuvo vienas. Tikrintojai 2014-ųjų lapkritį pateikė septyniolika punktų, kuriuose išvardyti pažeidimai, turėję būti pašalinti. Bet per dvejus metus iš esmės nieko nepadaryta.

REKLAMA

Akivaizdu, kad dėl to kalti globos namų vadovai ir steigėjas. Bet ką tuomet veikė Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyrius, vadovaujamas Eugenijos Prokopovičienės? Kokių veiksmų ėmėsi Vaiko teisių apsaugos skyrius, kurio vadovė – Giedra Gedvilienė? Ką veikė specialistai, atsakingi už globą ir vaikų teises? Ir kokių veiksmų ėmėsi rajono vadovai, kad tie specialistai atliktų savo pareigas?

REKLAMA

Dvejų metų darbams neužteko, o mėnesio pakaks?

Merė Irutė Varzienė antradienį posėdžio dalyviams aiškino, kad po 2012 m. globos namų tikrinimo šios įstaigos steigėjo bei vadovės „norai buvo geri - bet viskas grįžo į senas vėžes“.

Merė priminė, kad nuolat buvo eskaluojama, jog savivaldybė bažnyčios įsteigtiems vaikų namams skiria per mažai lėšų. Rajono savivaldybės taryba išmokas padidino, pinigų buvo skirta ir pastato stogo remontui. „Su kunigu Rimu kalbantis buvo padaryta išvada: savivaldybė įsipareigojimus vykdo, todėl ir steigėjas turi užtikrinti paslaugų kokybę“, - aiškino merė. Anot jos, didžiausia globos namų problema - vadyba. Rajono vadovė sakė, kad 2012 – aisiais buvo svarstytas klausimas dėl globos namų direktorės tinkamumo eiti pareigas, bet nuspręsta leisti jai dirbti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia naujo vadovo“, - merė antradienį išsakė poziciją. Tokią, kaip ir prieš porą metų. Tiesa, merė I. Varzienė dar perdavė kunigo R. Mikalausko norą gruodžio mėnesį globos namuose šalinti trūkumus, tartis bažnyčios taryboje ir kviestis savivaldybės vadovus pažiūrėti, kaip jiems sekasi. Į tokias kalbas reagavo vicemerė Stasė Eitavičienė: „Jeigu nesugebėjome trūkumų ištaisyti per dvejus metus, kaip spėsime iki gruodžio pabaigos?“

REKLAMA

Apatiniai drabužiai - bendri

Vicemerė posėdžio dalyviams perskaitė SPPD raštu pateiktas globos namų tikrinimo išvadas. Dokumente rašoma, kad Medeikių globos namuose gyvenantiems vaikams „neužtikrinama jų poreikio atitinkanti aplinka, pažeidžiamos vaiko teisės į kokybišką socialinę globą, visavertį asmenybės vystymąsi, socialinę integraciją, savarankišką gyvenimą“. Pažymoje minimi faktai, kurie ne tik šiurpina, bet ir kelia daugybę klausimų. Kodėl mūsų rajone leidžiama globoti vaikus asmenims, nesugebantiems to daryti? Kodėl mūsų savivaldybė mokesčių mokėtojų pinigais leidžia gyvuoti tokioms įstaigoms, kuriose pažeidžiamos vaikų teisės? Kodėl pažeidimų nemato vietiniai valdininkai?

REKLAMA

Pasirodo, tik iš Vilniaus atvykę tikrintojai geba pamatyti, kad globos namų virtuvėse – produktai, kurių pasibaigęs galiojimo laikas. Tik vilniečiai pastebi, kad dantų šepetėliai smarkiai susidėvėję, baldai sulūžę taip, kad kelia pavojų vaikų sveikatai. Patikrinimo metu rasta ir pasibaigusio galiojimo vaistų. Negana to – pavieniai vaistai buvo padėti nerakinamoje virtuvėlės spintoje kartu su darbuotojų drabužiais, batais. „Vaikų rūbai purvini, dėmėti, batai nenuvalyti, skleidžiantys stiprų, nemalonų kvapą“, - rašoma pažymoje. Žaislai – sulūžę, neprižiūrėti, purvini. Ir dar – pasirodo, globos namuose vaikų apatiniai drabužiai yra bendri. Berniukams ir mergaitėms higienos patalpos nėra įrengtos atskirai, todėl vonia bei tualetu globotiniai naudojasi kartu.

REKLAMA
REKLAMA

Medeikių globos namų kambariuose iš langų yra išimtos rankenos – gaisro ar kitos nelaimės atveju vaikai negalėtų jų atsidaryti. „Dalis vaikų jaučiasi nesaugūs, nėra patenkinti gyvenimu globos namuose“, - rodė globotinių apklausos rezultatai. Tai tik dalis pažymoje surašytų pažeidimų.

Užfiksuotos „nereikšmingos“ smulkmenos

Medeikių vaikų globos namų direktorės Daivos Janonienės manymu, pažymoje yra sureikšmintų smulkmenų, kai kurios išvados – „sutirštintos“. Anot jos, kitos globos namus tikrinusios tarnybos didelių pažeidimų nerado, vaikų teisių pažeidimų užfiksuota nebuvo.

„Ar jums atrodo, kad ten vaikai jaučiasi gerai?“ – paprašė patikslinti merė. „Šiuo metu jaučiasi gerai“, - tikino direktorė. Pažėrusi informacijos apie menką globos namų finansavimą, iš savivaldybės neišprašomas reikalingas sumas, globos namų vadovė reziumavo: „Na, va, dabar mes turime trūkumų šalinimo planą. Gal jis šiek tiek jus nuramins?“

Vaikų teisių pažeidimai – norma?

Merė I. Varzienė pastebėjo, kad su globos namų atstovais daug kartų buvo susitikta. Ir, anot jos, iš savivaldybės buvo vis reikalaujama pinigų, o ne kitokios pagalbos. Pedagoginio darbo patirtį turinti merė pastebėjo, kad iš pažymoje minimų detalių (jas globos namų direktorė vadina smulkmenomis) dėliojasi vaikų gyvenimo tuose namuose vaizdas. Ir jis – gluminantis. „Baisiausia, kad ten dirbantiems žmonėms visa tai atrodo norma. Ar tai iš tiesų norma?! Ar galima tuomet taisyti trūkumus, jeigu tai norma?“ – emocijų neslėpė merė I. Varzienė. Anot rajono vadovės, pinigų stygius netrukdė globos namuose kurti šeimyniškos atmosferos. Merei antrino jos pavaduotoja S. Eitavičienė. Anot jos, vadybos stiprinimas, komandos telkimas ir darbas su vaikais nėra susiję su lėšomis.

REKLAMA

Merė I. Varzienė teigė pasitikinti SPPD specialistų tikrinimu. Jis, anot rajono vadovės, buvo itin kvalifikuotas. Su ta pačia departamento komanda buvo bendrauta ir 2012 m.

Biržų valdininkai laikosi įstatymų

S. Griciūnienei kėlė nuostabą tai, kad apie vaikų teisių pažeidimus Medeikiuose nežinojo atsakingi Biržų savivaldybės administracijos specialistai. Tuo metu už vaiko teises atsakinga skyriaus vedėja Giedra Gedvilienė tikino, kad vykdė priežiūrą tokią, kokia numatyta įstatymuose. Trūkumų jos vadovaujamo skyriaus specialistės pastebėjusios, bet laikėsi nuostatos, jog tai - „ne mūsų“ įstaiga. Anot G. Gedvilienės, globos namų įstaigos ateitį lems licencijavimas. „Jei nebus pašalinti trūkumai, įstaiga nebus licencijuota“, - teigė G. Gedvilienė. Į tai sureagavo Socialinės paramos skyriaus vedėja E. Prokopovičienė. Iš jos pastabų buvo galima numanyti, kad licenciją Medeikių vaikų globos namai vis tik turėtų gauti. Posėdyje dalyvavęs administracijos direktorius Vytautas Džėja pastabų savo pavaldinėms neturėjo.

Gera steigėjo valia netiki

SPP departamento išvadoje yra siūloma svarstyti globos namų vadovo kompetenciją eiti pareigas. Biržų rajono vadovai nusiteikę kreiptis į evangelikų reformatų bažnyčią ir reikalauti, kad būtų keičiamas vadovas. Ir savivaldybė norėtų dalyvauti tame procese.

REKLAMA

Tuo metu S. Griciūnienė siūlė imtis kardinalesnių priemonių. Jos manymu, Biržų savivaldybė turėtų nutraukti bendradarbiavimo sutartį su globos namais.

„Ką darysite, jeigu steigėjas direktorės neatleis? Juk apie tai buvo kalbėta ir anksčiau – niekas nepasikeitė!“ – tikino savivaldybės tarybos narė. Jos manymu, savivaldybė turėtų perimti globos namus iš bažnyčios. Administracijos direktoriaus pavaduotoja Alė Pocienė taip pat įžvelgė globos namų steigėjo nenorą ar negebėjimą tinkamai organizuoti darbo globos namuose. „Nereikia specialistų, kad pamatytum, kaip ten gyvena vaikai“, - teigė A. Pocienė. „Klaidas galima taisyti, tik tam reikia realių darbų. Bet visą kadenciją buvo tik šnekėjimas“, – pastebėjo ji.

Galutinis žodis – bažnyčiai

Globos namų direktorė D. Janonienė į kalbas apie būtinybę keisti vadovą reagavo pakankamai ramiai. Ji sakė jaučianti didelį nuovargį. „Ta darbo vieta sunki, reikia naujo, pailsėjusio žmogaus. Tam tikrai neprieštarausiu. Aš pati to noriu“, - kalbėjo D. Janonienė. Vis tik galutinį žodį tars evangelikų reformatų bažnyčia ir kunigas R. Mikalauskas.

Medeikių globos namuose lapkritį buvo 22 vaikai, iš jų – 4 kūdikiai, 10 turi specialiųjų poreikių. Vienam vaikui išlaikyti savivaldybė skiria beveik 2 tūkst. litų. 2014 metais savivaldybės taryba globos įstaigai padidino finansavimą 85 000 Lt. Globos namai gauna nemažai aukų ir labdaros.

Rasa Penelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų