• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Socialdemokratai ir konservatoriai žlugdo tiesioginių merų rinkimų idėją. Kartu tyčia žlugdoma savivalda šalyje“, – tvirtina Seimo Darbo partijos frakcijos narė Virginija Baltraitienė.

REKLAMA
REKLAMA

Išdygo naujas projektas

-          Ar dar realu tikėtis, kad šios kadencijos Seimas išspręs tiesioginių merų rinkimų klausimą?

REKLAMA

-          Net nebežinau. Lyg ir viskas buvo gerai, kai 90 Seimo narių pasirašė projektą, kuris numato, kad išrinktas meras tiesiogiai būtų ir vykdomoji valdžia. Tai būtų žmonių išrinktas asmuo, kuris spręstų klausimus realiai, kartu su savo administracine komanda. Bet dabar netikėtai buvo įregistruotas 37-tas Seimo narių projektas, kuris jau numato, kad tiesiogiai išrinktas meras vykdomosios valdžios neturės. Tuo kažkodėl labai suinteresuoti Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

-          Jūsų nuomone, kodėl yra priešinamasi tam, kas buvo pasiūlyta prieš tai? Kokios priežastys? Kieno motyvai ir interesai čia „išlenda“?

-          Aš, tiesą sakant, net nesuprantu. Kai kalbuosi su žmonėmis – akivaizdu, ko nori jie. Jie norėtų, kad meras būtų atsakinga vykdomoji valdžia, kuri gali spręsti ūkinius klausimus. Juk tokie ir dominuoja rajono valdžioje. Dabar savivaldybės administratoriai turi realius įgaliojimus ir merui: kai į jį kreipiasi žmonės, tenka viską derinti ir su administracijos vadovu ir su taryba. Jei taip bus ir renkant merą tiesiogiai – iš to nebus jokios naudos. Administracijos direktorius, noriu priminti, atsiskaito tik politikams, bet ne žmonėms. Kodėl susiklostė tokia dviprasmiška situacija? Dvivaldystė yra naudinga socialdemokratams, reikia klausti jų. Ypač projektą registravusios Mildos Petrauskienės. Naujo projekto atsiradimas komplikuoja situaciją, nes naujos tvarkos diegimas susijęs su Konstitucijos keitimu, o tam reikia labai daug balsų. Todėl tikrai nebegaliu tvirtai garantuoti, kad per kadenciją spėsime išspręsti šį svarbų klausimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sistema keistina

-          Bet ar, apskritai kalbant apie šią reformą, vežimas nėra statomas prieš arklį? Gal nereikalinga savivaldos reforma, tuo pačiu pergalvojanti ir administracinį-teritorinį suskirstymą?

REKLAMA

-          Taip. Aš sutinku su tuo. Manau, kad socialdemokratų ir konservatorių nuostata viską dar labiau centralizuoti, dar daugiau funkcijų perduoti ministerijoms atimant iš savivaldos – klaidinga. Savivalda Lietuvoje iš esmės yra žlugdoma kaip reiškinys ir tai yra tikrai labai liūdna.

REKLAMA

-          Kaip įsivaizduojate savivaldos sistemą po reformos, kurią siūlote?

-          Turėtų būti meras, kuris spręstų ūkinius-administracinius klausimus, ir kelis kartus per metus susirenkanti savivaldybės taryba, kuri patvirtintų biudžetą, spręstų kitus strateginius klausimus. Smulkių reikalų kiekvieną kartą svarstyti ji neturėtų. Tokios schemos pavyzdžių yra daug. Ji veikia Vokietijoje ir kitose šalyse, kur savivalda pakankamai efektyviai funkcionuoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal tai, ką dabar siūlo socdemai ir kai kurie konservatoriai (matau, kaip jie balsuoja), ir tiesiogiai išrinktas meras būtų tik centrinės valdžios nurodymų vykdytojas be jokių rimtesnių įgaliojimų.

Pasitikėjimas demokratija

-          Vienas iš argumentų, užginčyjančių pačią tiesioginių merų rinkimų idėją, yra panašus į tą, kuris išsakomas, kai yra kalbama apie referendumus. Teigiama, kad tiesioginei demokratijai reikia labiau išprususios ir atsakingos visuomenės.

REKLAMA

-          Viskas priklauso nuo to, ar tikime žmonėmis. Aš tikiu. Manau, kad žmonės yra pakankamai išprusę, kad atsakingai pasirinktų. Aš jų atsakomybės ir išprusimo nenuvertinu. Be to, derėtų atsiminti, kad žmones, už kuriuos balsuos, jie pažįsta. Ypač puikiai pažįsta rajonuose ir žino, kuris ką sugeba, ką moka, kokios jo būdo savybės.

REKLAMA

-          Bet ar nebus taip, kad laimės tas, kuris turės daugiausiai pinigų ir geriausiai save išreklamuos?

-          Tai senas ginčas, tačiau aš turiu savo nuomonę ir ji labai tvirta. Nereikia painioti nacionalinės politikos ir to, kas vyksta rajonuose. Išskyrus Vilnių, kitur kažkokios „didelės“ politikos aš nelabai ir matau. Iš esmės, kiek patiriu važinėdama po rajonus, tai yra ūkiniai klausimai, kurie žmonėms yra visiškai aiškūs ir aš puikiai žinau, kad ir patys žmonės pajėgūs juos spręsti bei atsirinkti, kas geriausiai pasiruošęs tvarkyti jų reikalus. Tikrai nematau jokios priežasties laikyti žmones kvailiais. Juk ir taip manančius Seimo narius išrinko tie patys žmonės, kurių protu nepasitikima. Tada išeina, kad nepasitikime demokratija kaip sistema.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų