Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus telefonu kalbėjosi su Gruzijos Prezidentu Michailu Saakašviliu. Paskambinęs Gruzijos vadovas išreiškė pasipiktinimą Rusijos valdžios veiksmais, nukreiptais į dalies Gruzijos teritorijos aneksiją.
Lietuvos prezidento nuomone, toks elgesys nesuderinamas nei su tarptautinės teisės principais, nei su Rusijos, kaip Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo tarybos nuolatinės narės, statusu.
„Tokie veiksmai destabilizuoja padėtį, kelia grėsmę viso regiono saugumui ir stabilumui. Raginu Rusiją gerbti Gruzijos teritorinį integralumą, suverenitetą ir tęsti dialogą su Gruzijos valdžia Tbilisyje“, - pabrėžė V. Adamkus.
Lietuvos vadovas taip pat pažymėjo, kad Rusijos veiksmai neatitinka galiojančios ES ir Rusijos partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties principų.
V. Adamkus pabrėžė, kad Lietuva kviečia tarptautinę bendruomenę tinkamai sureaguoti į šiuos Rusijos veiksmus.
,,Sveikinu NATO generalinio sekretoriaus Jaapo De Hoopo Schefferio išsakytą poziciją dėl Gruzijos teritorinio vientisumo, suvereniteto bei nepriklausomybės ir raginu Europos Sąjungos vadovybę bei kitas ES šalis išsakyti nedviprasmišką poziciją dėl Rusijos veiksmų „ - sakė V. Adamkus.
„Balsas.lt“ rašė, jog Tbilisis Rusijos veiksmus užmegzti juridinius santykius su Abchazija ir Pietų Osetija vertina kaip bandymą varžyti Gruzijos suverenitetą.
Rusijos bandymai juridiškai įteisinti santykius su separatistiniais Gruzijos regionais sulauks Gruzijos vyriausybės, valstybės ir žmonių reakcijos. Rusija tai turi žinoti, ji turi įsisąmoninti visus provokacinių žingsnių padarinius“, - sakė valstybės ministras eurointegracijos klausimais Georgijus Baramidzė.
Pasak jo, „bet kokie Rusijos veiksmai, kuriais siekiama suvaržyti Gruzijos suverenitetą ir faktiškai aneksuoti jos teritoriją, sulauks adekvataus atsakymo“.
Kaip žinia, Gruzija nuo pat nepriklausomybės atkūrimo kaltina Rusiją remiant abchazų ir Pietų Osetijos gyventojų separatistinius judėjimus.
Daug priekaištų kliūva vadinamiesiems Rusijos taikdariams, dislokuotiems šių respublikų teritorijoje. Dauguma Abchazijos ir Pietų Osetijos gyventojų turi Rusijos pilietybę, todėl regionų vadovai reiškia prieraišumą Kremliui.
Po to, kai nepriklausomybę paskelbė Kosovo provincija, autonominė Abchazijos sritis pažadėjo kreiptis į Rusiją, kitas Nepriklausomų valstybių sandraugos šalis ir Jungtinių tautų (JTO) organizaciją su prašymu pripažinti jos nepriklausomybę.