Likti ištikimais keliui, kurį pasirinkome jau beveik prieš du dešimtmečius, - laisvą, žmogišką ir teisingą, grįstą laisvės kankinių apgintomis vertybėmis, tikėjimu, kad gyvenimo sunkumai neįveiks Laisvės troškimo, ragino Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus kalboje, pasakytoje okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonijoje.
Sekmadienį Lietuva mini 68-ąsias metines nuo pirmojo masinio nekaltų civilių gyventojų trėmimo į netinkamas gyventi Sibiro ir Tolimosios Šiaurės Sovietų Sąjungos teritorijas 1941 metų birželio 14 dieną.
„Trėmimų ir sovietų vykdyto genocido tragedija tapo neįtikėtinu išmėginimu mūsų žmonėms. „O Kristau, Kristau, nejaugi tavo kryžius buvo toks sunkus?“ - dar ir šiandien ataidi Dalios Grinkevičiūtės prisiminimuose aprašytas Lietuvos kankinių šauksmas. Tačiau tuomet daugelis jų nešė šį nepakeliamą kryžių ir įrodė savo ištikimybę Tėvynei ir Laisvei, žmogiškumui ir moralinėms vertybėms, kurioms naikinti raudonojo teroro vykdytojai buvo metę gausias karių divizijas ir išdavikų pulkus“, - sakė Lietuvos Prezidentas okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonijoje, sekmadienį vykusioje Vilniuje, prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje.
Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus - kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Daugiau kaip 30 tūkst. žmonių okupantai nužudė Lietuvoje. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų.
Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940-1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.
Prezidentas V. Adamkus, aukų pagerbimo ceremonijoje primindamas, kad prievartos metais Tautos viltis buvo Lietuvos tremtiniai ir partizanai, laisvės kovotojai ir disidentai, pabrėžė, kad „šiandien privalome kalbėti ir apie tai, ką apgynėme ir išsaugojome“. O vienas iš svarbiausių dalykų, kuriais gali didžiuotis atkurta valstybė, anot Prezidento, yra „laisvė sakyti istorinę tiesą“.
„Todėl noriu ir linkiu, kad mūsų kasdienybėje smurtą ir žiaurumą nugalėtų pagarba ir žmogiškumas, pasiryžimas įprasminti laisvės kankinių auką oriu ir kūrybingu gyvenimu“, - kalbėjo Prezidentas.
Aukų atminimui skirtoje ceremonijoje Prezidentas V. Adamkus kvietė semtis „atkaklumo ir tvirtybės iš sovietų genocido aukų pavyzdžio: Jų išgyvenimai, patirtos kančios ir sunkumai niekaip negali būti palyginti su dabarties nepritekliais“.
„(...) galime ir turime galutinai įveikti ne tik praeities palikimą, bet ir kantriai išgyventi šių dienų sunkumus, nepasiduoti apatijai ir neveiklumui“, - ragino šalies vadovas.