V.Adamkus sienos atvėrimo ceremonijoje sakė, jog sulig Šengeno plėtra griuvo paskutinės 20 amžiuje pastatytos, totalitarinį režimą ir nepasitikėjimą simbolizavusios sienos.
V.Adamkus sakė tikįs, kad žmonės pasinaudos atsivėrusia galimybe laisvai keliauti, plėtoti verslą ir kultūrą, o taip pat drauge su kaimynais kurti naują gyvenimą.
"Šiandien turime galimybę įvertinti bendrą abiejų tautų istoriją ir pasidžiaugti itin sėkmingu naujausiu jos etapu. Tikiu, kad ir toliau rodysime Europai, kaip galime gyventi ir dirbti drauge", - sakė V.Adamkus.
L.Kaczynskis pabrėžė, kad prisijungimas prie Šengeno erdvės - bendras abiejų valstybių laimėjimas.
"Įvyko paskutinės europinės integracijos veiksmas, apimantis Lietuvą ir Lenkiją. Šiandien nustojo funkcionuoti sienos, kurios skyrė mūsų šalis. Dabar Europa tampa itin stipria valstybių, kurias sieja glaudūs integraciniai ryšiai, sąjunga", - sakė Lenkijos vadovas.
Prezidentai padėkojo Lietuvos ir Lenkijos pasieniečiams, atlikusiems didelį darbą, kad abi šalys taptų Šengeno erdvės narėmis.
Po sienos atidarymo ceremonijos Lietuvos ir Lenkijos vadovai apsilankė pasienyje surengtoje savivaldybių ir bendruomenių šventėje.
Vėliau V.Adamkus ir L.Kaczynskis išvyko į Punską Lenkijoje, kur įvyko valstybių vadovų susitikimas su pasienio apskričių, savivaldybių ir vietos bendruomenių atstovais.
Tuo tarpu popiet Lietuvos Prezidentas Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniu iš Kalvarijos pasienio punkto atvyko į Germaniškio sienos apsaugos postą Biržų rajone. Čia Lietuvos vadovas kartu su Latvijos Respublikos Prezidentu Valdžiu Zatleru dalyvavo Šengeno erdvės plėtros ceremonijoje.
Abiejų šalių vadovai ant Nemunėlio upės tilto, jungiančio Lietuvą ir Latviją, perkirpo juostelę, simbolizuojančią dvi valstybes skyrusią sieną.
„Prieš penkiasdešimt metų gimusi idėja suvienyti laisvus žmones jau tapo realybe. Baltijos valstybių vienybė, kuri visuomet gyveno mūsų širdyse, šiandien sugriovė tas sienas. Dabar galime kartu kurti ir planuoti savo ateitį. Tai galima daryti tik tuomet, kai turime galimybę laisvai keliauti ir bendrauti“, - sakė Prezidentas V. Adamkus.
Valstybės vadovas palinkėjo abiejų šalių žmonėms susitikti kuo dažniau ir kurti laisvą, kūrybingą bendruomenę.
„Sveikinu Lietuvą ir Latviją šios ypatingos dienos proga“, - sakė Lietuvos vadovas.
„Sveiki atvykę į Latviją“, - lietuviškai į Prezidentą V. Adamkų kreipėsi kaimyninės šalies vadovas V. Zatleras.
„Tai labai malonus ir svarbus momentas Lietuvos ir Latvijos tautoms. Kadaise turėjome sukurti sienas, kad parodytume, jog esame tautos ir valstybės. Po septyniolikos metų ant šio tilto galime paliudyti, kad esame tokios stiprios, jog galime šias sienas nugriauti“, - pabrėžė Latvijos vadovas.
Po sienos atidarymo ceremonijos valstybių vadovai Skaistkalnės (Latvija) miestelio bažnyčioje dalyvavo istorinio įvykio palaiminimo ceremonijoje. Vėliau Prezidentai išvyko į Biržus, kur dalyvavo Šengeno erdvės plėtros proga surengtame priėmime.
Penktadienio vidurnaktį Lietuva ir dar 8 ES naujokės tapo Šengeno laisvo judėjimo erdvės narėmis.
Pasieniečiai baigė savo veiklą visuose pasienio punktuose su Latvija ir Lenkija - jie nebevykdys pasienio tikrinimų prie sausumos sienų su Lenkija ir Latvija kaip iki šiol, per minėtas sienas vykstantiems asmenims nebereikia sustoti pasienio kontrolės punktuose ir pasieniečiams pateikti privalomų kelionės dokumentų, erdvės vidines sienas galima kirsti bet kurioje vietoje - mišku, lauku, keliu, ežeru ar upeliu.
Šengeno zonai šiuo metu priklauso Austrija, Belgija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Ispanija ir Švedija, taip pat ne ES narės Islandija ir Norvegija. Penktadienį į erdvę įsiliejo Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Vengrija, Malta, Lenkija, Slovėnija ir Slovakija.
Visos nuotraukos - News Bridgepix / AM.
REKLAMA