Lietuvos socialdemokratų partiją palikę ir savo partiją ketinanti steigti Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija Europos politikams ir diplomatams kritikuoja G. Palucko vadovaujamą LSDP. „Socdarbiečių“ platinamame rašte LSDP vadinama radikalia kaire, neigiančią rinkos ekonomikos pasiekimus.
G. Paluckas kritikuojamas kaip „keliantis partijos interesus virš valstybės ir Lietuvos žmonių interesų“, o „kairieji radikalai“ „aistringai siekia griauti dabartinės valstybės valdymą, skleisti absoliučią kritiką, kurstyti žmonių socialinį priešiškumą“.
Pažymima, jog atskilusi frakcija ir naujai buriama partija yra nuosaikesnė ir gina „visų žmonių bei valstybės interesus“ bei palaiko ekonominį ir socialinį stabilumą bei „centro kairės dominavimą“. Laiško autoriai – Seimo nariai Gediminas Kirkilas ir Juozas Bernatonis.
LSDP pirmininkas G. Paluckas tai vertina kaip „bandymą medžioti dėmesį“.
Mins ant socdemų žaizdų
Mykolo Romerio universiteto dėstytoja, politologė Rima Urbonaitė nesistebi tokiu „socdarbiečių“ gestu, nes pačių socialdemokratų anksčiau išplatintas manifestas „dvelkia naftalinu“.
„Tai tikrai nebuvo šio amžiaus aktualijas, realijas atspindintis dokumentas. Man jis tikrai nepasirodė 2017 metų net ir socialdemokratų, kairiųjų dokumentas. Kitaip sakant, jis dvelkia naftalinu, prisipažinsiu. Tas tekstas toli gražu neįkvėpė manęs. <...> Iš esmės taip, ten pagrindiniai leitmotyvai yra, kad didelis verslas yra labai blogai, jis ryja viską, kas pakeliui sutinkama ir panašiai.“, - tv3.lt kalbėjo R. Urbonaitė.
Tiesa, dar neaišku, ar anksčiau išplatintas LSDP manifestas galutinis, nes pats G. Paluckas yra sakęs, kad jis dar bus redaguojamas.
Vis dėlto šįkart „socdarbiečiai“ nepraleido progos užminti ant socialdemokratų žaizdų. Pasak R. Urbonaitės, G. Paluckas šios kritikos atmesti neturėtų.
„Jeigu [„socdarbiečiai“] patys nesugebės ko nors labai stipriai iššauti, tai G. Palucko klaidomis jie tikrai sugebės pasinaudoti ir jie tą ir daryti, net neabejoju. Tai G. Paluckui lengvai ranka numoti nereikėtų. Reiktų pažiūrėti, ką jis pats daro, kas vyksta jo partijos viduje, neužmigti ant laurų, kad jis vis dar pirmininkas“, - siūlė R. Urbonaitė.
Politologė mano, kad G. Paluckas turėtų siųsti žinutes apie tai, kas vyksta partijos viduje, kokios reformos vykdomos, nes dabartiniu LSDP štiliu bando pasinaudoti „socdarbiečiai“.
Nesiūlo atskilėlių nurašyti
R. Urbonaitė atkreipia dėmesį, kad laiško autoriai G. Kirkilas ir J. Bernatonis yra gana įtakingi ir daug ryšių turintys parlamentarai. G. Kirkilas vadovauja Seimo Europos reikalų komitetui, o J. Bernatonis – Užsienio reikalų komitetui.
„Yra visi ryšiai, visos galimybės. Natūralu, kad jų partija turėtų integruotis į tuos tarptautinius tinklus. Tai kodėl gi to nepabandžius ir nepakaišiojus pagalių rimčiau į G. Palucko vadovaujamų socialdemokratų ratus“, - sakė pašnekovė.
R. Urbonaitė teigia, kad „socdarbiečiai“ dabar bando išgryninti vadinamąją centro kairės liniją, nors patys iki šiol nėra išaiškinę, kas tai yra jų supratimu.
„Jie duoda suprasti, kad tai yra nuosaikiau, negu G. Palucko, kaip jie šiandien išsireiškė, radikali kairė. <...> Tai natūralu, kad toliau tęsiasi paluckininkų ir kirkilininkų intrigos, kova. Panašu, kad atskilėliai nėra linkę tiesiog būti neryškiais. Jie tikrai naudosis savo žinomumu“, - prognozavo politologė.
G. Palucką laiko tradiciniu socialdemokratu
Ekonominės politikos požiūriu, pasak „Danske Bank“ vyriausiojo Baltijos šalių ekonomisto Roko Grajausko, LSDP tikrai nėra „radikali kairė“. Lygindamas G. Kirkilo ir Algirdo Butkevičiaus Vyriausybių politiką su dabartinių socialdemokratų darbu, ekonomistas pripažino – pirmieji buvo liberalesni, bet mažiau socialdemokratiški.
„Socialdemokratai visą laiką yra linkę daugiau perskirstyti, kad padėtų mažesnes pajamas gaunantiems per valstybės biudžetą. Į verslą orientuoti mokesčių tarifai buvo konkurencingi. <...> Kitaip tariant, nebuvo ten kažkokios kairiosios ekonominės politikos. Turbūt būtų galima ją pavadinti liberalia“, - apie buvusių Vyriausybių darbą tv3.lt kalbėjo R. Grajauskas.
Ekonomistas taip pat pastebėjo, kad G. Kirkilui ir A. Butkevičiui būnant premjerais, nelygybė Lietuvoje buvo viena didžiausių Europoje, taip pat nesiekta stiprinti profsąjungų darbo, ką paprastai darbo socialdemokratai.
Kadangi G. Paluckas, kitaip nei „socdarbiečiai“, dažnai kalba apie didesnį perskirstymą, progresinius mokesčius, valstybės sektoriaus didinimą, R. Grajauskas laiko jį tradiciniu socialdemokratu.
„Jis kalba apie dalykus, kurie tradiciškai yra kairiosios nuostatos europiniame kontekste. Tai nėra radikali kairė. Radikali kairė yra ta, kuri kalba apie privačios nuosavybės ribojimą ir panašius dalykus. Jis tikrai to nekalba. Jis tiesiog tradicinis socdemas. O tie senieji mohikanai, vargu ar jie yra tradiciniai socdemai. Jie nomenklatūriniai socdemai. Labai socdemiškais juos pavadinti būtų sudėtinga“, - sakė R. Grajauskas.