Visi ilgiau kaip pusmetį gaunantys piniginę socialinę pašalpą asmenys nuo šių metų įpareigoti atlikti visuomenei naudingus darbus. Iki šiol atidirbti turėjo tik šelpiamieji išimties tvarka. Manoma, kad atidirbančiųjų už pašalpas ukmergiškių padaugės keturis kartus.
Nuo šių metų įsigaliojo nauja Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo redakcija. Mūsų rajono taryba taip pat patvirtino naują piniginės socialinės paramos nepasiturintiems asmenims tvarką.
Vieniši gaus daugiau
Iki šiol socialinė pašalpa sudarė 90 procentų skirtumo tarp valstybės remiamų pajamų ir vidutinių šeimos pajamų per mėnesį. Valstybės remiamos pajamos vienam asmeniui sudaro 350 litų. Jei asmuo pajamų neturi, socialinė pašalpa buvo 315 litų.
Rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė sako, kad pasikeitus įstatymui, socialinė pašalpa vienam gyvenančiam asmeniui sudarys 100 procentų tarp valstybės remiamų pajamų ir vidutinių jo pajamų per mėnesį. Neturintis pajamų gyventojas gaus daugiau – 350 litų pašalpos.
Šeimoms – sumažės
Tačiau šeimoms skirta pašalpa sumažės. Jos dydis priklausys nuo šeimos narių skaičiaus. Pirmam kartu gyvenančiam asmeniui bus skiriama 100 procentų skirtumo tarp valstybės remiamų pajamų ir vidutinių šeimos pajamų vienam nariui. Antram – 80 procentų, trečiam ir likusiems – 70 procentų.
Pasak V. Ginaitienės, sudarytos lankstesnės sąlygos gauti socialinę pašalpą, nes nepasiturintiems gyventojams nebereikia, kaip anksčiau, pusę metų registruotis darbo biržoje.
Naujajame tvarkos apraše numatyta, kad kompensacijas už šildymą, šaltą bei karštą vandenį gaus ir būstus oficialiai nuomojantys žmonės.
Tačiau panašu, kad tokių labai daug neatsiras – Socialinės paramos skyriaus vedėja teigia, kad nuo įstatymo įsigaliojimo tvarkos dėl to nesikreipė nė vienas ukmergiškis.
Skatins ieškoti darbo
Nedirbantiems darbingo amžiaus asmenims numatoma palaipsniui mažinti pašalpos dydį. Manoma, kad taip žmonės bus skatinami ieškoti darbo, o nesitenkinti socialine parama.
Įsidarbinti žmonės bus skatinami ir kitais būdais. Darbą susiradusiems ilgalaikiams bedarbiams dar iki pusės metų gali būti mokama dalis socialinės pašalpos. Tokiu atveju savivaldybė mokėti pašalpą neįpareigojama, o tik numatoma galimybė.
V. Ginaitienė sako, kad pašalpas gaus tik tam tikrus kriterijus atitinkantys asmenys, pateikę dokumentus.
Sugriežtino tvarką
Sugriežtinta tvarka nevykdantiesiems įstatymu numatytų pareigų. Jei pateikiama neteisinga ar ne visa informacija apie materialinę padėtį, jos pasikeitimus, pašalpos mokėjimas bus sustabdomas trims mėnesiams. Tačiau bet kokiu atveju ji bus mokama šeimoje esantiems vaikams.
Pasikeitė ir bendrai gyvenančių studentų rėmimo tvarka. Kartu gyvenantys studentai, jei jų santuoka neregistruota, iki 24 metų priskiriami prie savo tėvų šeimų. Kaip kartu gyvenantieji šie asmenys traktuojami tik esant bendrų vaikų.
Buvusioji tvarka sudarė galimybes piktnaudžiavimui gauti pašalpą, parodant mažas oficialiai neregistruotos šeimos pajamas arba jų nebuvimą.
„Jei į savivaldybę jauna pora už rankučių susikibę ateina, tai nereiškia, kad jie gyvena kartu. Tokių atvejų pasitaikydavo, kad vienas Vilniuje, o kitas Panevėžyje studijuoja, o tvirtina gyvenantys kartu“, – pasakoja vedėja.
Siūlo trumpinti terminą
Pagal anksčiau galiojusią tvarką savivaldybė, teikianti pašalpas asmenims išimties tvarka, reikalavo atidirbti už ją visuomenei naudingą darbą.
Naujojoje įstatymo versijoje nurodoma, kad atidirbti turės visi darbingi asmenys, pašalpas gaunantys ilgiau kaip 6 mėnesius.
Ukmergės savivaldybė kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetą, Lietuvos savivaldybių asociaciją dėl šio termino sutrumpinimo.
Paskaičiuota, kad jei pernai visuomenei naudingą veiklą atliko 92 asmenys, tai šiemet jų padaugės iki 400.
Ankstesnių metų statistika rodo, kad beveik pusė prašančiųjų paramos – darbingi iki 35 metų asmenys. Sutrumpinus terminą, kuriam praėjus pašalpos gavėjai turės atidirbti visuomenei, bus skatinama ieškoti nuolatinio darbo.