Iš stebimo šimtuko 51-os prekės ir paslaugos kainos šoktelėjo į viršų ir tik 36-ių sumažėjo. Likusių 13 prekių ir paslaugų kainos išliko stabilios.
Daugiausiai brangusios prekės ir paslaugos galerijoje:
2015 m. liepos mėn., palyginti su birželio mėn., stebėti dideli daržovių ir vaisių kainų pokyčiai: burokėliai pabrango 2 kartus, apelsinai – 12,1 proc., svogūnai – 9,4 proc., o atpigo ankstyvieji baltagūžiai kopūstai – 34,7 proc., žaliosios vynuogės – 27,8, ankstyvosios bulvės – 20,3, pomidorai – 17,4, plautos morkos – 15,2, bananai – 11 proc.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė tikina, kad viena iš brangstančių daržovių priežastis yra prastas ir sausringas sezonas, tačiau pabrėžia, kad didžiąją dalį kainos sudaro prekybininkų antkainis.
„Augintojų kainos kažkiek yra didesnės, bet ne du kartus. Šiaip buvo pabrangimas iki 50 procentų ir įvairiai. Pagrindinė priežastis yra šių metų sausra, nedidelis derlius ir išaugusi savikaina, nes reikia papildomai laistyti, mažiau įsisavinama trąšų, dėl ko augimas yra prastesnis. Bet paskui visą tą kainą išbrangino pardavėjai, nes jie tai sieja su euro įvedimu ir nežinia su kuo“, - teigė Z. Cironkienė.
Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė tikina, kad daržovių ir vaisių kainos kinta kiekvieną savaitę.
„Kiekvienai daržovei yra skirtingos brangimo priežastys priklausomai nuo to, iš kur yra atvežami arba jos yra mūsų šalyje užaugintos. Taip pat daržovių kainos svyruoja praktiškai kiekvieną savaitę, nes tai priklauso nuo pasiūlos visoje rinkoje, nuo derliaus, klimato sąlygų“, - įrodinėjo R. Saulytė.
Smulkieji verslininkai tikina nekėlę kainų
Daugiau nei 70 proc. mažų ir vidutinių verslo įmonių teigia nedidinę prekių ir paslaugų kainų dėl euro įvedimo. Kita vertus, daugiau nei pusė verslininkų tikina dėl valiutos pasikeitimo patyrę verslo išlaidų augimą. Tokie duomenys paaiškėjo Lietuvos centrinei kredito unijai (LCKU) inicijavus tyrimą, kurio metu bendrovė „Spinter tyrimai“ birželio mėnesį apklausė 505 smulkias ir vidutines Lietuvos įmones.
„Verslininkų apklausos rezultatai patvirtino oficialius statistinius duomenis apie tai, kad bendras vartojimo kainų lygis šįmet Lietuvoje neauga. Tiesa, situacija atskiruose verslo segmentuose skiriasi. Pavyzdžiui, kainų dėl euro teigė nedidinę net 82 proc. prekybininkų ir tik 59 proc. fizinių paslaugų teikėjų. Analogiškos tendencijos fiksuojamos ir oficialioje statistikoje, kurioje atsispindi kylančios kai kurių paslaugų kainos“, – sakė Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) vyriausiasis ekonomistas prof. Vaidievutis Geralavičius.
Statistikos departamento duomenimis, per metus iki š.m. liepos mėnesio vartojimo prekių kainos sumažėjo 1,7 proc., tuo tarpu paslaugų – padidėjo 3,2 procento. Viešbučių, kavinių ir restoranų paslaugos šiuo periodu pabrango 4,8 proc., sveikatos priežiūros paslaugos – 3,1 proc., švietimo, poilsio ir kultūros paslaugos – 1,8 procento. Tačiau didžiajai daliai prekių per metus kiek atpigus, liepos mėnesį apskaičiuota metinė infliacija buvo neigiama ir sudarė –0,5 procento.