Biržuose darbai ir toliau vykdomi pagal buvusios valdžios vadybos modelį: svarbiausia – įsisavinti europinius pinigus. Sąjungos gatvėje vykstantys darbai – dar vienas akivaizdus įrodymas, kad gyventojų gerovė mažiausiai rūpi.
Biržuose, Sąjungos gatvėje, gyvenantys žmonės jaučiasi apgauti. Pirmiausia – buvusios rajono valdžios. Mat vietoj planuotų šaligatvių abipus gatvės lietaus vanduo tekės... grioviu.
Todėl jie surinko parašus ir kreipėsi į rajono merę Irutę Varzienę tikėdamiesi, kad bus išklausyti ir suprasti.
„Atvažiuokite ir pasižiūrėkite, ką valdžia mums iškrėtė. Investuoja didžiulius pinigus, o iškasa griovius ir palieka juos dvokui skleisti, uodams daugintis ir vaikams į juos griuvinėti", – penktadienį piktinosi į redakciją paskambinusi šioje gatvėje gyvenanti mokytoja Regina Kubiliūtė.
Vietoj šaligatvio – grioviai
Korespondentei atvažiavus į Sąjungos gatvę buvo susirinkę apie dvi dešimtis joje gyvenančių žmonių. Anot jų, kaimuose buvę rajono vadovai bei politikai europinius pinigus tiesiog „užkasė po žeme„, nes daugelis kaimiečių prie įrengtų vandentiekio ir kanalizacijos tinklų nesijungia. O mieste „daromos nesąmonės“ – tiesiama ne požeminė vandens nuotekų sistema, o kasami grioviai vandeniui nutekėti.
Žmonės rodė praėjusiais metais Biržų rajono savivaldybės atsiųstus informacinius lapelius apie vykdomą Sąjungos gatvės rekonstrukcijos projektą.
Sąjungos gatvėje gyvenančius žmones nustebino, kad grįžtama kone į akmens amžių už europines lėšas. Žinia apie abipus kelio einantį griovį vandeniui nutekėti jiems buvo staigmena.
„Planuojama įrengti asfaltbetonio dangą su šaligatviais ir išspręsti paviršinio vandens surinkimo ir nutekinimo problemą. Projektas vykdomas gavus dalinę Europos sąjungos finansinę paramą. Darbų vertė – 688196,58 litai", – teigiama vienos gyventojos išsaugotame Biržų rajono savivaldybės administracijos atsiųstame popieriaus lapuke.
Čia rašoma, kad rajono savivaldybės administracija tikisi gyventojų supratingumo dėl laikinų nepatogumų. Jei kils klausimų, siūloma kreiptis į savivaldybės Vietinio ūkio skyrių.
Gyventojams klausimų kilo ne iškart. Apsidžiaugę, kad pagaliau turės asfaltuotą gatvę su kultūringai nutiestais šaligatviais, jie kantriai kentė nepatogumus.
Žmonių nestebino ir tai, kad abiejose asfaltuoti ruošiamos gatvės pusėse buvo iškasti grioviai. Gyventojams atrodė, kad jie skirti, kaip ir buvo rašyta informaciniame lapuke, „kanalizacijos linijoms, rezerviniams vamzdžiams būsimiems kabeliams gatvėje nutiesti".
Tačiau kai pamatė darbininkus su grėbliukais griovio šlaitus valant ir lyginant, pradėjo svarstyti, ar tik jie nesiruošia tokių palikti. Kelios moterys paklausė darbų rangovo ir nustėro sužinojusios, kad šie grioviai iš tikrųjų liks.
Gyventojai tikino, kad apie projekto keitimus jie nieko nežinoję. Tik iš savivaldybės specialistų išgirdo, kad tokie sprendimai priimti, nes nebėra pinigų.
„Bet kitoms gatvėms sutvarkyti ir šaligatvius pakloti pinigų liko. Kodėl būtent mūsų gatvelė – gal todėl, kad čia negyvena darbus užsakančių ir vykdančių firmų vadovai ar jų giminaičiai", – ironizavo biržiečiai.
Grioviai – spąstai mažamečiams
Toks gatvės tvarkymas, anot gyventojų, būtų suprastas, jeigu tai vyktų praėjusio amžiaus penktajame – šeštajame dešimtmetyje. Bet dabar, kai įsisavinamos milžiniškos lėšos, dirbama pagal naujausias technologijas, toks sprendimas jiems atrodo mažų mažiausiai nemokšiškas.
Be to, grioviai, anot gyventojų, kelia grėsmę vaikų ir suaugusiųjų saugumui. Šia gatve vaikai eina ne tik į „Atžalyno„ vidurinę mokyklą, bet ir vaikų lopšelį – darželį „Ąžuoliukas“. Gilūs grioviai, jei bus pilni vandens, taps tikrais spąstais mažamečiams.
Vitalija Račienė, auginanti keturiolikmetį sūnų, baiminosi, kad į mokyklą eidami vaikai, stengdamiesi išvengti gatve didžiuliais greičiais dažnai „skraidančių" mašinų, bus priversti šokti į griovius.
„O jei aš, eidamas iš bariuko, įgriūsiu, kas mane ištrauks?" – pusiau rimtai, pusiau juokais kalbėjo vienas vyriškis.
Žmones gąsdino ir tai, kad likęs griovyje vanduo skleis dvoką. Vos tik buvo iškasti grioviai, jau dabar pilni primėtytų šiukšlių.
Be to, kai abipus siauros gatvės buvo ne grioviai, o pievutė, didesnės mašinos prasilenkdamos galėjo pasitraukti. O kur reikės trauktis dabar?
Kiemai nedideli, o gatvės pusėje automobilių pasistatyti nebebus kur.
„Geriau telieka pievutė, bet tik ne grioviai", – piktinosi žmonės.
Juos labiausiai stebino, kad ne visur toks sprendimas priimtas. Tarkim, gretimoje Taikos gatvėje darbai buvo atlikti griovių neiškasus.
„Ši problema techniškai išsprendžiama. Tereikėjo patiesti vamzdžius ir juos užkasti. Galima nuvesti vandens nutekėjimui skirtą vamzdį iki vaikų darželio, o ten jau yra požeminė kanalizacija, ja vanduo ir nutekėtų", – valdžios sprendimais stebėjęsi aiškino žmonės.
Palmyra Graudinienė skundėsi, kad vykdant darbus buvo atidengtas jos laidinio telefono šulinėlis.
„Vaikai gali koją nusilaužti. Be to, jei užpils purvais ir suges linija, teks atsisakyti telefono", – piktinosi moteris.
Anot jos, neapsaugotas ir visos gatvės laidinio telefono kabelis, nes jis yra vos keli centimetrai žemiau griovio dugno.
Garbaus amžiaus sergančiai Viktorijai Vasiliauskienei po šių gatvės tvarkymo darbų išvis neliko galimybės išeiti į gatvę, nes jos keliuką į gatvę „atkirto" griovys.
Kiti žmonės stebėjosi, kad vienas medis buvo paliktas nenupjautas, nors kasant griovį paliktos atviros šaknys.
„Jis vis vien neišgyvens ir nuvirs", – kalbėjo gyventojai.
Danutė Jankevičiūtė piktinosi, kad susiaurintas įvažiavimas į kiemą – platesnis automobilis įvažiuoti negalės. Taip ir nutiko, kai buvo atvežtos malkos – rąstus teko pernešti rankomis.
Sąjungos gatvėje veikiančio Biržų vaikų lopšelio – darželio „Ąžuoliukas" direktorė Vitalija Medelinskienė sakė galvojusi, kad vykdant gatvės rekonstrukcijos darbus šaligatvis bus įrengtas šalia gyvatvorės, o gatvės važiuojamoji dalis praplatinta, kad galėtų sustoti vaikus į ugdymo įstaigą atvežančiųjų artimųjų automobiliai. Tačiau vietoje to šaligatvis buvo įrengtas toliau nuo gyvatvorės, o likusi dalis apsėta pievele.
„Pievelė gražu, bet labiau reikėtų aikštelės automobiliams", – kalbėjo direktorė.
Kiek sutaupė – nežino
Paskambinus savivaldybės administracijos direktoriui Vytautui Džėjai, šis pasakė esąs užimtas – vykstantis pasitarimas pas rajono merę. Ir pasiūlė kreiptis į savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėją Petrą Januškevičių.
„Toje gatvėje yra įvesti paviršinio vandens nuvedimo grioviai, nes šiame kvartale nėra vandens kanalizacijos. Grioviai nueina iki vaikų darželio, o ten jau pakliūva į kanalizaciją ir vanduo požeminiais kanalizacijos tinklais nukeliaus toliau", – aiškino valdininkas.
P. Januškevičius tikino, kad tokie atviro tipo grioviai yra net Panevėžyje, Rožyno mikrorajone, kur gyvena jo giminaičiai. Sako, žmonės patenkinti, grioviai dailiai apžėlę žolyte.
„Pripras ir biržiečiai", – ramino savivaldybės atstovas.
Jis tikino, kad vykdant darbus bus atstatyti įvažiavimai į namų kiemus, įrengtos pralaidos.
Į korespondentės paklausimą, kodėl darbų vykdytojai kasdami griovį sunaikino išėjimą iš vienos senolės namuko, valdininkas nustebo. Teigė pasidomėsiąs.
P. Januškevičius tikino, kad gatvelė ir taip buvusi siaura, judėjimas joje nedidelis.
„Gatvė pasikels, vanduo bėgs į žmonių kiemus. Vėl bus problemos. O dabar paklius į griovius", – kalbėjo Vietinio ūkio skyriaus vedėjas.
Šio Sąjungos gatvės kvartalo rekonstrukcijos projektą atliko „Kauno hidroprojektas".
„Projektas parengtas, leidimas gautas, konkursas įvykęs. Dalyje šio kvartalo gatvių nutiesėme šaligatvius. O čia nebuvome suplanavę. Turiu gavęs gyventojų prašymą nepalikti griovių, bet jie nieko nelaimės, nes nieko keisti nebegalima", – teigė P. Januškevičius.
Biržų rajono savivaldybės atstovo tikinimu, požeminę kanalizacijos sistemą įrengti brangiau nei griovius.
„Būtų neužtekę lėšų gatvėms asfaltuoti. Norėjome asfalto danga padengti kuo daugiu gatvių", – tikino jis.
Tačiau paklausus, kiek tiksliai procentų požeminis kanalizacijos tiesimas būtų pakėlęs darbų sąmatos kainą ir kiek buvo sutaupyta, P. Januškevičius negalėjo atsakyti.
„Reikėtų skaičiuoti", – sakė jis.
Jurgita Vitkauskienė