Ūkio ministerija, siekdama padėti Lietuvos įmonėms išsiugdyti kvalifikuotų darbininkų konkrečiai darbo vietai, įgyvendina bandomąjį projektą „Pameistrystė – galimybė eksporto plėtrai“. Pirmajame projekto etape VšĮ „Versli Lietuva“ atrinko 12 įmonių ir joms paskirstė 100 konsultacinių paketų. Iš viso įgyvendinant projektą bus atrinkta daugiau kaip 20 įmonių, susiduriančių su kvalifikuotų darbininkų trūkumu Vilniaus ir Šiaulių regionuose.
„Bandomasis pameistrystės projektas skirtas įmonių konkurencingumui ir eksporto galimybėms skatinti, padedant spręsti darbuotojų kvalifikacijos problemą regionuose. Stiprindami savo šalies žmogiškųjų išteklių potencialą, didiname verslo galimybes, tampame patrauklesni užsienio investuotojams. Svarbu tai, kad tokio pobūdžio projektai užtikrina ne tik trumpalaikius, bet ir ilgalaikius teigiamus rezultatus“, – pabrėžė ūkio ministras Evaldas Gustas.
„Pameistrystė – galimybė eksporto plėtrai“ – tai dualiojo mokymo modeliu paremtas konsultacinis projektas, skatinantis pačias įmones investuoti į kvalifikuoto darbuotojo ugdymą. Projekto rezultatas – darbuotojai, išėję programą iškart perprantantys visus įmonės techninius ir technologinius procesus ir galintys pradėti dirbti.
Per pirmąjį etapą atrinkta 12 įmonių Vilniaus ir Šiaulių regione: UAB „Vilpros pramonė“, UAB „Leovira“, UAB „Metec“, UAB „Multicut“, UAB „Kalvis“, UAB Krautoma“, UAB „Kinze Europe“, UAB „Parnasas“, UAB „Transdovis“, UAB „Transriva“, UAB „Simatra“ ir UAB „Umega“.
Antrajame projekto etape jau gauta 12 paraiškų iš įmonių, kurios atstovauja apdirbamosios gamybos ir statybos sektoriams. Šiuo metu vyksta šių paraiškų vertinimas. Pagal nustatytus vertinimo kriterijus atrenkant projekte dalyvaujančias įmones, orientuojamasi į du pagrindinius sektorius – gamybos ir statybos.
Projekto metu įmonėms teikiamos konsultacijos dėl tam tikros kompetencijos darbininkų poreikio įmonėje, dėl darbininkų paieškos ir atrankos, dėl pameistrystės taikymo ir kitais įmonėms aktualiais klausimais.
Pasak projekte dalyvaujančio Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo cento direktoriaus Mindaugo Černiaus, įmonės kelia aukštus darbuotojų kvalifikacijos ir praktinių įgūdžių reikalavimus: „Per diskusijas įmonių atstovai nurodė, kad jiems reikalingi gebantys bendrauti, naudotis informacinėmis technologijomis, aukštos kvalifikacijos suvirintojai, naujų įrenginių operatoriai, vairuotojai ir kiti darbininkai. Darbo rinkoje esantys asmenys stokoja praktinių įgūdžių, todėl būtinas itin glaudus mokymo įstaigos ir įmonių bendradarbiavimas, kad profesinio mokymo galimybės ir organizavimas ruošiant kvalifikuotus darbuotojus atitiktų įmonių darbo specifiką ir poreikius.“
Tikimasi, kad projekte dalyvaujančios įmonės aktyviai prisidės atrenkant programos dalyvius, suteikiant informaciją, formuojant mokymo planą, parenkant meistrus darbo vietoje ir vertinant pameistrio mokymosi pasiekimus. Mokymo centras įsipareigoja organizuoti, stebėti ir vertinti mokymą, konsultuoti įmones dėl darbuotojų mokymo darbo vietose galimybių.