• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūkio ministras Rimantas Žylius neigia kalbas apie ketinamas parduoti pelningas valstybės įmones ir sako, kad privatizacija ir valstybės valdomų įmonių pertvarka yra visiškai skirtingi dalykai.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės valdomų 156 įmonių ataskaita rodo, kad jų pelnas nuolat didėja. 2010 metais šios įmonės Lietuvai uždirbo 150 mln. litų, o tai yra 112 mln. litų daugiau nei 2009 m.

REKLAMA

Kalbama, kad vyriausybė ir ūkio ministras kėsinasi į tokias įmones, kaip „Lietuvos energija“, LESTO, „Litgard“, „Lietuvos paštas“, „Lietuvos geležinkeliai“, „Klaipėdos nafta“ ir t.t.

„Kai kalbama apie apie valstybės valdomų įmonių gerinimą, nėra jokios kalbos apie privatizavimą. Vyriausybė mano, kad Lietuva visą savo tolesnį gyvavimą norės turėti savo nuosavybėje vienas ar kitas įmones, dėl nacionalinio saugumo, tautinio identiteto, be to, tai ekonomiškai svarbu. Visada išliks įmonių sąrašas, kurias valstybė norės turėti“, – kalbėjo ūkio ministras per naujienų agentūroje ELTA surengtą diskusiją.

REKLAMA
REKLAMA

R. Žylius akcentavo bandymą padaryti, kad valstybės valdomos įmonės veiktų efektyviai.

Šiuose ministro žodžiuose buvęs ūkio ministras Viktoras Uspaskichas pasigedo konkretumo: „Pasakė, kad kažką privatizuos, kažką paliks, o ką, taip ir nepasakė“.

Taip pat politikas priminė, kad jo ministravimo laikais „Mažeikių nafta“ veikė pelningiausiai. V. Uspaskicho nuomone, daryti efektyvesniais įmonių veiklos rezultatus reikėjo seniai. Anot jo, prie valdžios yra daug politikų, kuriais visuomenė nepatenkinta, tai trukdo efektyvesnio valdymo plėtojimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbiausia, kad tokioms įmonėms vadovautų geri specialistai, o ne žmonės, skirstomi pagal priklausomybę politinėms partijoms. Reikia prisiminti, kad Lietuva yra pakankamai jauna kaip nepriklausoma valstybė, todėl nėra tarp konservatorių gerų vadybininkų ir pardavimų specialistų“, – tikino Darbo partijos atstovas.

REKLAMA

Socialinių mokslų daktarė Jolanta Solnyškinienė taip pat pasigedo apibrėžtumo ministro žodžiuose. „Ministras aiškiai neapibrėžia, ką Vyriausybė siekia daryti. Neaišku, kokios įmonės bus privatizuotos, pagal kokius kriterijus, kam tai naudinga ir t.t.“, – teigė ji.

Moteris pabrėžė, kad šiandieninėje Lietuvoje žaisti privatizaciją yra sudėtinga. Anot jos, privatizavus tokias įmones, kaip antai „Lietuvos geležinkeliai“, „Lietuvos paštas“, sumažėtų jų teikiamų paslaugų prieinamumas.

REKLAMA

„Neigiami privatizavimo efektai yra gana pavojingi. Vyriausybė nori gauti 1 milijardą ir privatizavimo, tačiau tiek pat valstybei kainuos socialinių pašalpų išmokėjimas. Kai kalbame apie privatizavimo efektyvumą ir kas tą efektyvumą pasisavina, mums reikėtų pasakyti, kieno atžvilgiu vertiname“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras prisipažino, kad nežino nei vienos įmonės, kurią ruošiamasi privatizuoti. „Apie nei vieną įmonę neturiu duomenų“, – tikino jis.

Privačiose rankose valdymas geresnis?

Nepriklausomybės Akto signataro Rolando Paulausko manymu, kapitalo kilmė neturi didelės reikšmės, o kapitalo valdymo problemos priklauso nuo valdžios, kokybės ir to, kaip jis valdomas.

REKLAMA

R. Žylius sutiko su šia nuomone: „Vyriausybė nemano, kad privatus kapitalas geresnis už valstybinį. Tačiau privačiam kapitalui lengviau save valdyti. Privačios įmonės siekia pelno, o valstybinės – nacionalinio saugumo. Valstybei ne visada pelnas svarbiausias, todėl jai sunkiau valdyti“.

REKLAMA

Anot V. Uspaskicho, valdymas privačiose rankose yra geresnis. „Tai visai kitoks stimulas, juk savininkas pats iš savęs nevogs. Valstybinė įmonė 100% žiūri, kaip pasipelnyti. Tačiau kai valdai savo kapitalą, yra didesnė rizika – verslininkas užstatinėja savo turtą, viską, ką įsigijo, atiduoda bankui. Jo atsidavimas verslui yra mažiausiai tris kartus didesnis. Tokiu atveju, konkurencija yra vienareikšmiškai didesnė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politiko teigimu, kilus problemoms valstybinėje įmonėje, į ją ta pati valstybė „prikiša“ pinigų ir vėl viskas būna gerai.

Anot V. Uspaskicho, valstybėje vyksta betvarkė, valdymas uzurpuojamas, viskas politizuojama, o daugumą postų užima ne specialistai, o partiečiai. „Prezidentė sako, kad labai nori, kad viešasis sektorius būtų atskirtas nuo ūkio ministerijos. Ko gero, būtų teisinga, kad viešieji pirkimai nebūtų pavaldūs politinių partijų sprendimams“, – teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų