• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žemės ūkio atstovai trečiadienį su ministru pirmininku Gintautu Palucku planuoja aptarti strateginius sektoriaus klausimus, tokius kaip konkurencingumas, parama žemdirbiams ir teisinės problemos.

Žemės ūkio atstovai trečiadienį su ministru pirmininku Gintautu Palucku planuoja aptarti strateginius sektoriaus klausimus, tokius kaip konkurencingumas, parama žemdirbiams ir teisinės problemos.

REKLAMA

Ministrui pirmininkui Gintautui Paluckui pateiks sektoriaus pozicijas ties tam tikromis sritimis ir kylančius klausimus. Kaip aiškina Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus, tai pirmoji plataus masto diskusija su Vyriausybe, kurios metu bus aptariami strateginiai sektoriaus klausimai, tokie kaip konkurencingumas, parama žemdirbiams ir teisinės problemos.

„Renkasi dauguma žemės ūkį atstovaujančių organizacijų išsakyti bendrą nuomonę, kuri svarbi šiuo laikotarpiu. Kad stabilizuoti situaciją mums reikia kalbėti vienu balsu“, – antradienį žurnalistams teigė Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.  

Taip pat, kaip aiškino asociacijų atstovai, bus aptariamos galimybės žemės ūkio sektorių atstovaujančioms organizacijoms artimiau dirbti su institucijomis. 

REKLAMA
REKLAMA

„Vyriausybės programoje numatytas skirtingų rūmų įtakos stiprinimas. Konkrečiai paminėti žemės ūkio rūmų įtakos didinimas“, – sakė Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas. 

REKLAMA

„Labai didelį lūkestį turime, kad tos asociacijos būtų įgalintos teisiškai. Kad iš tikrųjų iš viršaus atėję pokyčiai, įstatymai ir reikalavimai būtų perteikti asociacijoms, kad ūkininkai galėtų išvengti tam tikrų klaidų ar prisitaikyti prie pokyčių“, – kalbėjo Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkė Rūta Jurgaitė.

Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininko Vytauto Buivydo teigimu, susitikime su premjeru bus aptartas vietinės gamybos ir apsirūpinimo klausimas, galimas lengvatinių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo vietiniams gamintojams taikymas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Galime pasidžiaugti, kad Vyriausybės programoje numatytas atsižvelgimas į kartų kaitą ir PVM lengvatas vaisiams ir daržovėms. Ir pasiteisinus manome, kad valstybė daugiau lėšų susirinks per vietos produkcijos skatinimą, bet skatins vietos ūkius gaminti“, – sakė V. Buivydas. 

Taip pat bus keliamas žemės ūkio konkurencingumo klausimas, ūkininkų finansavimo stiprinimas bei administracinės naštos mažinimas. Kaip aiškino Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Eglė Markevičiūtė, šiuo metu galiojantys teisės aktai nulemia, kad blogesnėmis sąlygomis dirbantys ūkininkai gauna mažesnę paramą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien išmokų ir paramos paskirstymas nėra sąžiningas. Ūkininkai, kurie veiklą vykdo mažiau palankiomis ir sudėtingesnėmis sąlygomis, jie gauna mažesnę paramą, nes mažėja jų laukų derlingumas ir pajamos“, – sakė E. Markevičiūtė. 

Be to, premjero bus klausiama apie galimybę užverti teisines spragas žemės įsigijimo politikoje. Kaip aiškino R. Jurgaitė, nors šiuo metu žemės įsigijimas apribojamas iki 500 ha, jį lengva apeiti. 

REKLAMA

„Neveikia Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas. Nėra paslaptis, kad žemės yra ribotas išteklius ir didžioji jos dalis koncentruota pas kelis stambius žemvaldžius, tad jaunam žmogui ateiti pradėti ūkininkavimą neįmanoma. Egzistuojantis įstatymas, ribojantis žemės įsigijimą virš 500 ha, tačiau jį galima apeiti veikiant per juridinius asmenis, jei jame nei vienas asmuo nekontroliuoja daugiau 25 proc. akcijų. Taip galima įsigyti neribotus kiekius žemės“, – kalbėjo R. Jurgaitė. 

REKLAMA

Viena iš problemų, kurią žadama aptarti su G. Palucku yra kaimo bendrovių gyvybingumas, tiek per paramą, tiek per jaunų žmonių pritraukimą į ūkininkavimą, aiškina Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“, pirmininkas Jonas Kuzminskas. Anot jo, Lietuva išsiskiria iš Europos Sąjungos (ES) ypatingai mažais jaunų ūkininkų skaičiais. 

„Kaime reikia jaunų žmonių, jaunų ūkininkų. Kai buvo tarptautinė žemės ūkio rūpių konferencija organizuota, atvykęs Europos Komisijos atstovas pažymėjo, kad ES turime tik 17 proc. jaunų ūkių. Ir paaiškino, kad taip yra, nes žemės ūkį dirbančių pajamos vidutiniškai siekia mažą dalį nuo kitur dirbančių pajamų lygio“, – kalbėjo J. Kuzminskas, pabrėždamas, kad prie to prisideda ir žemos šalies investicijos į žemės ūkį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Eglė Markevičiūtė pastebi, kad Lietuvoje iki šiol trūksta šeimos ūkio sąvokos apibrėžimo. Anot jos, ši sąvoka net nebuvo įtraukta į Vyriausybės programą. 

„Devynioliktoje Vyriausybės programoje pradingo šeimos ūkis. Mažieji ūkiai, jauni ūkininkai yra, tai sveikintina. Todėl reikia nuspręsti, kas yra tas šeimos ūkis ir ką su tuo daryti“, – sakė ji. 

Trečiadienį įvyksiančiame susitikime su premjeru planuoja dalyvauti Lietuvos žemės ūkio rūmų, jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos, žemės ūkio kooperatyvų asociacijos, šeimos ūkininkų sąjungos bei kitų organizacijų atstovai. Jie atstovaus kelių dešimčių sektoriaus asociacijų ir organizacijų pozicijas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų