Daugiabučių renovavimo versle driekiasi keista grandinė. Vicemerė Daiva Matonienė iš kailio nėrėsi gyventojus įtikinėdama renovuoti savo namus, kita tos partijos atstovė, patekusi į STT nagus, Birutė Jankauskienė darbavosi Būsto agentūroje, o statybinės medžiagos buvo perkamos iš partijos lyderiui, Šiaulių miesto tarybos nariui Vidmantui Japertui priklausančios įmonės. Tai aiškėti ima po to, kai daugiabučio gyventojai pradėjo skaičiuoti, ar nepermokėjo daugiau kaip du šimtus tūkstančių litų.
Ruošia ieškinį teismui
Tilžės g. 26-asis daugiabutis „nuskambėjo“ prieš metus po STT agentų operacijos, kai buvo sulaikyti kelių namą renovavusių bendrovių atstovai. Namo renovavimas buvo sustabdytas ir tęsti darbus leista tik praėjusių metų rudenį.
Daugiabučio bendrija nutraukė sutartį su bendrove „Sanda“, buvo paskelbtas konkursas ir pasirinktas naujas rangovas. Tačiau pradėję domėtis, kiek buvo sumokėta už remontus iki nutraukiant sutartį, daugiabučio gyventojai vis garsiau ėmė abejoti, ar nebuvo permokėta daugiau kaip du šimtai tūkstančių litų.
Prokurorai nesusidomėjo
Pradžioje daugiabučio bendrijos nariai bandė kreiptis į prokuratūrą, tačiau prokurorai ikiteisminio tyrimo nusprendė nepradėti.
Susirinkę dokumentus gyventojai patraukė pas Seimo narį Valerijų Simulik. Pastarasis nusprendė, kad be teisininko nepavyks išsiversti ir padėjo surasti advokatą.
Imtis gyventojų bylos nusprendė Žydrūnas Rupšys, jis teigia dabar rašąs ieškinį teismui. Jeigu gyventojai neapsigalvos, ieškinys greičiausiai bus pateiktas daugiabučio bendrijos pirmininkei Jolitai Kaupienei.
Ž. Rupšys sako, kad dabar studijuoja gyventojų pateiktą medžiagą. Teisininkui kaip ir gyventojams kyla klausimų, ar už tas pačias medžiagas nebuvo apmokėta keletą kartų, ar remontas atliktas kokybiškai, ar nebuvo permokėta už pastolius, aiškinasi, ar bendrijos pirmininkė turėjo visus įgaliojimus pasirašinėti dokumentus.
Bendrija buvo tikrinama
Pati Tilžės g. 26-ojo daugiabučio bendrijos pirmininkė J. Kaupienė kaimynų veiksmus vertina kaip nenorėjimą mokėti už dvylikaaukščio renovavimą. Jos žodžiais, visos sąskaitos apmokėtos teisingai, esą tikrino ir Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros specialistai, tačiau pažeidimų nenustatė.
Renovuojamame daugiabutyje pakeista šildymo sistema, o dabar apšiltinamos sienos. Viso namo renovavimas turėtų kainuoti apie pusantro milijono litų.
Sumokėjo politiko įmonei
Daugiabučio namo gyventojams kilo klausimų, ar už medžiagas nebuvo sumokėta du kartus ir kodėl pinigai pervesti ne rangovui, o medžiagų tiekėjams – bendrovei „Jupojos statybinės medžiagos“. Pastaroji bendrovė priklauso „Jupojos“ įmonių grupei, kurios vienas iš savininkų yra Šiaulių miesto tarybos narys, „tvarkietis“ V. Japertas. „Šiaulių naujienos“ rašė, kad panaši privilegija gauti pinigus tiesiogiai šiai bendrovei buvo suteikta ir renovuojant vieną Savivaldybės švietimo įstaigą.
Pats V. Japertas „Šiaulių naujienoms“ teigė apie mokėjimą nieko nežinąs, o jo įmonę rangovai pasirenkantys todėl, kad siūlo geras sąlygas.
Agituoja renovuoti daugiabučius
Vieša paslaptis, kad Šiaulių „tvarkiečiai“ itin glaudžiai susiję su pastatų renovavimu. Vicemerė D. Matonienė pastaruosius kelerius metus itin aktyviai įtikinėja gyventojus renovuoti daugiabučius. Viename iš renginių ji su V. Japertu ir Tilžės g. 26-ojo daugiabučio bendrijos pirmininke J. Kaupiene užfiksuoti bendroje nuotraukoje.
Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Šiaulių padalinio specialistę Birutę Jankauskienę, taip pat priklausiusią partijai Tvarka ir teisingumas, buvo sulaikę STT pareigūnai. Ji administravo daugiabučių namų renovaciją.
„Turimais duomenimis, B. J. (Birutė Jankauskienė, – red. past.) siekdavo, kad visus su namo modernizavimu susijusius darbų etapus laimėtų tik jai patikimi asmenys. Materialinės naudos iš to turėdavo visi korupcinio sandėrio dalyviai. Žalą patirdavo namo gyventojai, kurie dar ilgą laiką turės mokėti didesnę kainą už atliktą namo renovaciją, taip pat valstybė, skyrusi namo renovacijai dalį biudžeto lėšų“, – teigiama STT išplatintame pranešime.
Mykolas DEIKUS