• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikai sako, kad mes sveiki esame tiek, kiek rūpinamės tuo, ką valgome ir geriame. O net ir skaidrus vanduo šulinyje - ne visuomet švarus.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nusprendėme šachtinių šulinių monitoringą vykdyti pasitelkiant apskrities mokyklų moksleivius, - sakė Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stoties direktorius Arūnas Balsevičius. – Vaikai tiria savo namų šulinių vandenį, mokyklose gauna daug informacijos, koks tas vanduo turi būti, kaip išvengti jo užterštumo, o žinias parneša į namus, taigi kartu atlieka ir švietėjišką funkciją savo šeimose“.

REKLAMA



Prieš vienuolika metų mūsų apskrityje buvo nuspręsta pradėti vykdyti ekologinę akciją „Šulinys“. 1999 metais atlikti pirmieji šulinių vandens tyrimai Marijampolės mieste, o iki 2004 metų čia buvo ištirtas 1282 šulinių vanduo. Vėliau į akciją įsijungė vilkaviškiečiai, vandens kokybę šuliniuose stebėti pradėjo Kazlų Rūdos moksleiviai.

REKLAMA
REKLAMA

Tiriant vandens kokybę buvo siekiama kelti visuomenės sveikatingumą, skatinti vietos valdžios atstovus priimti tokius sprendimus, kurie užtikrintų sveiką žmonių gyvenimą. Šulinių vandenį tyrę moksleiviai ne tik nustatinėjo, kurių šulinių vanduo yra užterštas, tačiau ieškojo būdų taršai pašalinti, kaupė ir analizavo informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų programoje dalyvavo apie 50 moksleivių ir mokytojų, jie stengėsi aplankyti daug savo gyvenamosios vietovės sodybų ir paimti vandens mėginius iš šulinių, - pasakojo Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo ekologė Gema Dabrišienė. – Jeigu tyrimai parodydavo, kad vanduo nėra užterštas, pakartotinai jis nebūdavo tiriamas. Nustačius taršą moksleiviai grįždavo į tą sodybą, aiškindavo jos šeimininkams, kaip išvengti vandens užterštumo ir vandenį tirdavo pakartotinai.”

REKLAMA

Šiais metais pakartotinai buvo ištirta 350 šulinių vandens kokybė Mokolų, Padovinio, Gavaltuvos, Igliaukos, Želsvos, Daukšių gyvenvietėse ir Vilkaviškio rajono Vištyčio miestelyje bei Paežerių gyvenvietėje, o dar kartą papildomai ištirtas vanduo 84 šuliniuose.

G. Dabrišienė sakė, kad lyginant 2003 metų ir šiemet gautus šulinių vandens tyrimo rezultatus galima teigti, jog vandens kokybė gerėja.  2003 metais amonio nitratais buvo užteršti beveik pusės visų šulinių, kuriuos tyrė moksleiviai, vanduo.

REKLAMA

Dabar nitratų randama beveik  perpus mažiau šulinių visose vietovėse, o Daukšių gyvenvietės šuliniuose nitratų visiškai neaptikta. Gamtininkams nerimą kelia tik Mokolų kaimo šulinių vanduo – nitratų rasta kas trečiame ištirtame šulinyje.

Per daug nitratų šiemet rasta 22,5 procento tirtų šulinių, kai kuriuose jų leistina norma viršyta net penkis ir daugiau kartų. Tačiau 20 procentų šulinių nitratų vandenyje visiškai neaptikta, o 58 procentuose tirtų šulinių vandenyje nitratai neviršijo leistinos normos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Moksleiviai tiria ir stebi geriamojo vandens būklę 27 apskrities vietovėse, - sakė G. Dabrišienė. – Kadangi vandens monitoringas vykdomas jau keletą metų, galime pateikti išvadas, kad šachtinių šulinių vandenyje randama vis mažiau nitratų Želsvoje, Paežeriuose, Vištytyje, Daukšiuose. Tačiau nežymiai padidėjo nitratais užterštų šulinių Gavaltuvoje, Igliaukoje, Padovinyje“.

REKLAMA

Moksleiviai, naudodami tyrimo medžiagas ir reagentus, nustatė, kad 2003-2006 metais tirtų šachtinių šulinių vandenyje nitritų nebuvo aptikta, šiemet jų rasta tik 0,4 procentuose mėginių. Sumažėjo ir užterštumo amonio jonais – anksčiau jų buvo aptinkama 6,4 procento mėginių, šiemet – 4,3 procento mėginių. Beveik visuose šuliniuose vyrauja kietas vanduo, tačiau Daukšiuose ir aplinkiniuose kaimuose vyrauja minkštas ir rūgštus vanduo.

REKLAMA

„Šachtinių šulinių vandens tyrimai kasmet apima vis daugiau Marijampolės apskrities vietovių, - sakė A. Balsevičius. – Kas treji metai tyrėjai grįžta į tas pačias vietoves ir pakartotinai tiria anksčiau tirtų šulinių vandenį.

Taip galime įvertinti, ar mūsų tyrimai ir švietėjiška veikla yra veiksminga.“

Šiemet geriausiai įvertintos šachtinių šulinių vandenį tyrusios moksleivių grupės iš Lygumų pagrindinės mokyklos (mokytoja Danutė Kraujalytė), Mokolų pagrindinės mokyklos (mokytoja Ieva Šmulkštienė).

Diplomu apdovanoti už labai gerai parengtą pranešimą apie tyrimus Vilkaviškio rajono Vištyčio Petro Kriaučiūno vidurinės mokyklos moksleiviai, vadovaujami Alvydo Ryckaus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų