Ar gali būti taip, kad nerimas palietęs kone kas antrą asmenį?
Teigiama, kad gana dideliam žmonių skaičiui (ir šis skaičius, deja, bet nuolat auga) būdingas per didelis nerimas arba generalizuotas nerimo sutrikimas. Statistika rodo, kad nuo nerimo sutrikimų kenčia iki penkiolikos procentų visos pasaulio populiacijos, tačiau kai kuriose labiau išsivysčiusiose pasaulio šalyse šis procentas gali būti ir didesnis, o kai kuriose šalyse, kuriose gyvenimo tempas lėtesnis būdingas mažesnis nerimo sutrikimų paplitimas. Kai kurie statistiniai duomenys rodo, kad pernai su nerimo ar depresijos simptomais Europos Sąjungoje galėjo susidurti kone kas antras asmuo. Taigi nerimo sutrikimų paplitimas – tiesiog stulbinantis, ar ne?
Kokie požymiai gali pranešti apie kamuojantį lėtinį nerimo sutrikimą?
Pateikiame šiek tiek paprastų, bet gana dažnai pasitaikančių pavyzdžių, kurie gali pranešti apie kamuojantį nerimo sutrikimą, kurių gali būti pačių įvairiausių tipų – nuo generalizuoto nerimo sutrikimo iki socialinio nerimo sutrikimo, nuo lengvo nerimo iki net kelis kartus per dieną kamuojančių panikos atakų:
- Jūs nebegalite ramiai dirbti ir mokytis bei susikoncentruoti į tam tikras veiklas, nes beveik ištisai dėl ko nors jaudinatės.
- Pastebėjote, kad Jūsų nebedomina užsiėmimai ir veiklos, kurios domino anksčiau ir teikė džiaugsmą.
- Jūs nebegalite „nusėdėti“ ar „nustygti“ vienoje vietoje, jaučiate nuolatinę įtampą ir vidinį virpulį.
- Studijų ar darbo vieta Jums kelia neigiamus jausmus, Jūs nuolat nerimaujate dėl mokslo ar darbo rezultatų, todėl dažniau pasirenkate likti namuose ir iš jų net neišeiti.
- Kiekvienas artėjantis susitikimas su kitais žmonėmis Jums kelia įtampą ir dažnai susitikimus atšaukiate iki jų likus nedaug laiko, kol, galiausiai, visai nustojate bendrauti su kitais žmonėmis ir nuo jų atsiribojate.
- Pastebėjote, kad turite sunkumų bendraudami su kitais žmonėmis, tarkime, klausote, bet negirdite, ką jie kalba; atrodo, kad nuolat esate kažkur „kitur“ ir dėl kažko nuolat nerimaujate, net būdami gimtadienio ar darbo vakarėlyje.
- Jūs ypatingai stipriai bijote ateities ir kiekvienas kūno pojūtis, atrodo, praneša apie sunkią ligą.
- Jums sunku užmigti ir (arba) prabundate labai anksti ir nebegalite užmigti; nuolat jaučiatės pavargę ir nepailsėję.
- Jūs irzlūs ir viskuo nepatenkinti.
Kokiais simptomais apie kamuojantį nerimo sutrikimą mums praneša mūsų pačių kūnas?
Apie užsitęsusį nerimo sutrikimą gali pranešti ir kai kurie kūniškieji simptomai, kartais dar vadinami psichosomatiniais simptomais:
- Nuolat, beveik visada arba labai dažnai jaučiate nepaaiškinimą baimę, kad kažkas labai blogo turėtų atsitikti.
- Jaučiatės sudirgę, pavargę ir įsitempę.
- Kenčiate nuo stipraus prakaitavimo, karščio ir šalčio bangų.
- Jums dažnai dėl nepaaiškinamų priežasčių skauda galvą ir trūksta oro.
- Jaučiatės taip, tarsi būtų labai sunku kvėpuoti ir Jūsų gerklėje įstrigęs gumulas.
- Pastebėjote, kad Jūsų kvėpavimas ir širdies ritmas padažnėję, o širdis gana dažnai plaka neritmingai.
- Nuolat, beveik visada arba labai dažnai jaučiate artėjančios panikos, galimo pavojaus ar nesėkmės bei neišvengiamų klaidų pasireiškimo jausmą.
- Kenčiate nuo raumenų skausmo, tirpimo, įtampos, trūkčiojimų, spaudimo jausmo.
- Kurį laiką kamuoja kognityviniai sutrikimai – pastebite, kad suprastėjo atmintis, vargina dėmesio ir koncentracijos sutrikimai, išsiblaškymas ir pan., tarkime, daug sunkiau vairuoti ar atlikti protines užduotis.
- Pastebite, kad dažnai kamuoja įvairūs virškinimo sutrikimai, pavyzdžiui, pilvo diegliai ir (arba) pūtimas, skrandžio skausmas, viduriavimas ar, priešingai, vidurių užkietėjimas, pykinimas, kuris sunkesniais atvejais gali „pereiti“ net ir į vėmimo epizodus.
- Jus vargina svaigulys, dezorientacija ir netikrumo jausmas; atrodo, tarsi būtumėte pakibę virš realybės.
Kaip padėti sau natūraliomis priemonėmis?
Rinkitės nereceptinius augalinius vaistinius preparatus, padedančius kovoti su lengvu nerimu ir dėl jo kylančiais miego sutrikimais, pavyzdžiui, LILANDOR 80 mg minkštąsias kapsules. LILANDOR yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, skirtas lengvam nerimui malšinti ir miegui palengvinti. Vienas didžiausių šio nereceptinio augalinio vaistinio preparato privalumų yra tas, kad vaistas nesukelia pripratimo ir neslopina. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!