Apžvelgdamas dabartinę epidemiologinę situaciją Nepriklausomos ekspertų tarybos narys skelbia gerą naujieną – tokių skaičių nematėme jau nuo spalio mėnesio.
„Šiandien vėl girdime geras žinias apie atslūgstančią COVID-19 pandemiją Lietuvoje. Aš norėčiau su Jumis pasidžiaugti, kad per paskutines 7 dienas nustatytų naujų atvejų vidurkis siekė 418,9. Paprastai sakant, tai mes per praėjusią savaitę vidutiniškai po tiek nustatydavome naujų koronos atvejų mūsų šalyje kiekvieną dieną. Kas čia tokio? O gi tai, kad tai yra pati mažiausia šio rodiklio reikšmė šiais metais.
Dar svarbiau, kad mes tokio nematėm jau nuo spalio 24 d. Jau visiems puikiai žinomas 14 d. atvejų sk. 100 tūkst. gyventojų tuoj muš „žemumo rekordus“. Jis šiuo metu siekia 263, o pats žemiausias šiais metais šio rodiklio lygis buvo pasiektas kovo 12 d. ir siekė 222,2 at. 100 tūkst. gyv. Tad pagrįstai galime tikėtis, kad šios savaitės pabaigoje šis rodiklis „persiris“ per 200 atvejų ribą ir mes gal net Tėvo dieną sutiksime būdami ne „raudonoje“ C3, bet „rusvoje“ C2 zonoje“, – dėstė jis feisbuko paskyroje.
Geros žinios – iš daugelio šalių
M. Stankūnas kartu atkreipė dėmesį, kad pasaulyje taip pat stebimos geros tendencijos daugumoje šalių.
„Ką aš atidžiau stebiu? Jungtinė Karalystė – joje stebimas atvejų bei hospitalizacijų augimas. Mokslininkai tai sieja su plintančia indiškąja „delta“ atmaina. Indija – atrodo, kad pandemija joje slūgsta. Tačiau lieka neatsakytas klausimas, o kiek didelė ta banga buvo. Visi supranta, kad Indijos oficialioji statistika neatspindi tikrojo pandemijos mąsto. New York Times publikavo paskaičiavimus, kiek realiai galėtų būti COVID-19 užsikrėtę ir mirę žmonių. Anot šių skaičiavimų, kad labiausiai tikėtinas skaičius užsikrėtusiųjų turėtų siekti 539 milijonus, o mirusiųjų 1,6 milijono. Palyginimui, anot Worldmeters, Indijoje užsikrėtusiųjų sk. yra 28 mln., o mirusiųjų 335 114.
Taivanas: buvusi šalis čempionė, dabar turi vieną iš didžiausių augimų Vakarų Ramiojo vandenyno regione. Nors dabar atvejų skaičius krenta, tačiau pasaulinė žiniasklaida „beda pirštu“ į Taivaną, kaip ankstyvas atsipalaidavimas ir patikėjimas pergale gali nustebinti blogąja šio žodžio reikšme.
Pietų Afrika ar gal, sakyčiau, visas Afrikos žemynas. Nors Afrikos skaičiai neatrodo labai bauginantys, tačiau... daugelyje šalių jie parodo tik ledkalnio viršūnę. Šešiuose Zambijos regionuose atliktas SARS-CoV-2 seroepidemiologinis tyrimas parodė, kad realiai užsikrėtimo skaičiai yra 92 kartus didesni nei yra oficiali statistika.
Taigi pabandykim apibendrinti. Koronavirusas toliau makaluojasi po pasaulį ir bando apie save priminti tai vienur, tai kitur. Tačiau šį kartą jam nėra paprasta tai daryti, nes turime įrankius „duoti jam į kaulus“. O pats efektyviausias iš jų yra vakcina. Tad aš esu labai laimingas, kad vakar „užlūžo“ sistema nuo norinčių užsiregistruoti vakcinacijai srauto. Toks žmonių atsakingumas įkvepia“, – naujienos dalinosi jis.
Vos virš 400 naujų atvejų
Per praėjusią parą šalyje nustatyta 415 naujų COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 4 žmonės, trečiadienį skelbia Statistikos departamentas.
Statistikos departamentas taip pat praneša, kad šiuo metu naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų – 263,2.
Iš viso nuo pandemijos pradžios buvo nustatyta 275 tūkst. 198 COVID-19 atvejai. Šiuo metu serga 8 tūkst. 501 asmenys. Pasveikusiųjų – 256 tūkst. 887.
Asmenų, kurių mirties liudijime pagrindinė mirties priežastis – koronavirusas – 4283 . Atvejų, kuomet asmenys mirė ne nuo koronaviruso, tačiau infekcija turėjo didelę reikšmę – 7421. Ne nuo koronavirusu mirusiųjų, bet juo sirgusių asmenų Lietuvoje – 8640.
Lietuvoje, prasidėjus vakcinacijai nuo koronaviruso, pirmąja skiepo doze jau paskiepyta 1 mln. 34 tūkst. 401 žmongus. Antrosios skiepo dozės jau sulaukė 601 tūkst. 451 asmenys.