• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsisiautėjus gripui bei kitiems virusams, internete pasklido diskusija dėl vaistų kainų Lietuvoje. Ypatingas dėmesys skirtas vaikų medikamentams. Tėvai piktinosi, jog sunegalavus jų atžaloms tenka išleisti ne vieną dešimtį eurų, o ligos mažamečius užklumpa itin dažnai. Internetiniame peticijų portale pasirodė siūlymas naikinti vaistų vaikams bei prekių skirtų kūdikiams PVM.

Įsisiautėjus gripui bei kitiems virusams, internete pasklido diskusija dėl vaistų kainų Lietuvoje. Ypatingas dėmesys skirtas vaikų medikamentams. Tėvai piktinosi, jog sunegalavus jų atžaloms tenka išleisti ne vieną dešimtį eurų, o ligos mažamečius užklumpa itin dažnai. Internetiniame peticijų portale pasirodė siūlymas naikinti vaistų vaikams bei prekių skirtų kūdikiams PVM.

REKLAMA

Internete diskusiją apie vaistų kainas pradėjo Audrius Gelčys, pasidalinęs vaistų, pirktų vaikui, kvitu. Vyras rašė, jog už juos paklojo 32 eurus, tad esą vyriausybės skiriamų 30 eurų vaikui per mėnesį, nepakanka net būtiniausiems vaistams nupirkti.

„Negana jūsų 30 eurų net vaistams vaikui, nes valstybė iš vaiko ligos dar ir uždarbiauja: nuo 32 eurų atsiriekė 5.55 eurų. Kai kurie vaikų ligų specialistai teigia, kad normalu, jei vaikas serga 12 kartų per metus. Tai gal bent iš vaikų ligų neuždarbiaukite? Ne jau valstybė neišgyvens, jei neapmokestins vaistų skirtų vaikams?“ - retoriškai socialiniame tinkle klausė A. Gelčys.

REKLAMA
REKLAMA

Siekia pokyčių mokesčių ir sveikatos apsaugos sistemoje 

Pasidalinęs vaistų pirkimo kvitu, vyras kvietė pasirašyti peticiją, kuria siūloma naikinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) vaikų vaistams bei kūdikių prekėms.

REKLAMA

„Peticiją kurti paskatino apsirgęs vaikas, kuomet kreipėmės į vaikų polikliniką ir po atliktų tyrimų gydytoja išrašė keturių rūšių vaistus ir už kuriuos teko sumokėti beveik 32 eurus. Tačiau papiktino tai, kad vyriausybė įgyvendindama mokesčių reformą ir nuimdama PNPD nuo dirbančiųjų, pakelta galva privertė tėvus prašyti 30 eurų už vaiką. Tai išeina taip, kad iš vienos kišenės paimam ir duodam kitai jei ji paprašys, o gal ims ir nepaprašys? Taip permesdama 30 eurų į mėnesį pati valstybė dar ir susigrąžina tuos pačius pinigus. Šiuo atveju, iš 32 eurų mokėtų už vaistus, 5.55 eurai (21% PVM) nuskaičiavo valstybė. Ir tai tik už vaistus, o kur maistas, drabužiai, žaislai, darželis, pramogos ir už viską skaičiuojamas PVM. Kitų Europos šalių praktika rodo, pavyzdžiui Airijos, kad vaistai, avalynė ar drabužiai vaikams iki 11 metų yra apmokestinami 0 PVM tarifu,“ - dėstė A. Gelčys.

REKLAMA
REKLAMA

Peticijoje rašoma, jog valstybės skiriamų 30 eurų nepakanka apmokėti net sąskaitoms už vaistus, nes tėvams tenka sumokėti ne tik didžiulius antkainius farmacijos įmonėms, bet dar ir 21 procentą PVM valstybei.

„Šia peticija siekiame: kad visi vaistai skirti vaikams iki 12 metų nebūtų apmokestinami jokiu PVM; kad valstybės atitinkamos institucijos kontroliuotų antkainius vaistų, skirtų vaikams iki 12 metų; kad prekės skirtos kūdikiams nebūtų apmokestinamos jokiu PVM (sauskelnės, čiulptukai,buteliukai, pieno mišinėliai, kūdikių maisteliai, drabužėliai bei kitos prekės skirtos kūdikiams iki 2 metų amžiaus),” - rašoma peticijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sulaukė didžiulio palaikymo

Peticiją pasirašę žmonės tiki, kad įvedus tokius pakeitimus mokesčių ir sveikatos apsaugos sistemose pagerėtų šalies demografinė padėtis, gimtų ir augtų daugiau vaikų, o juk pastarieji - valstybės ateitis.

Peticija skiriama Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Lietuvos Respublikos Seimui, Lietuvos Respublikos Vyriausybei, LR Sveikatos Apsaugos Ministerijai bei LR Finansų Ministerijai.

REKLAMA

Kad problema aktuali, anot peticijos autoriaus, įrodo žmonių aktyvumas. Per 2 paras peticijoje daugiau nei 7000 parašų. Aktyviai diskutuojantys žmonės iškėlė ne tik brangių vaistų klausimą. Esą gydytojai dažnu atveju išrašo ir nevisai būtinus vaistus.

PVM taikymą reglamentuoja Europos Sąjungos teisės aktai

Lietuvos Respublikos Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė teigia, kad Europos Sąjungos teisės aktai, reglamentuojantys PVM taikymą Europos Sąjungoje, nustato atvejus, kada valstybė narė turi teisę prekių ar paslaugų neapmokestinti PVM.

REKLAMA

„Kūdikių maistas ir vaistai nepatenka į šių atvejų sąrašą, todėl tokių prekių neapmokestinimas PVM neatitiktų Europos Sąjungos teisės. Kartu norime atkreipti dėmesį, kad Finansų ministerijos siūlymu, 2017 metų pabaigoje Seimas priėmė PVM įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2018 metas buvo pradėtas taikyti sumažintas 5 procentų PVM tarifas visiems nekompensuojamiems receptiniams vaistams,” - tv3.lt sakė viceministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu peticijos autorius ragino pasižiūrėti į kitų Europos Sąjungos šalių pavyzdžius.

„Gana prisidenginėti Europos Sąjungos reglamentais, rekomendacijomis ir t.t. Mes gyvename Europoje ir matome kaip yra tvarkomasi praktiškai, o ne dokumentuose. Panagrinėkite internete PVM mokesčių sistemas Airijoje, Anglijoje, Vokietijoje, toje pačioje Lenkijoje. Valdžia skundžiasi, kad demografijos rodikliai prasti šalyje, o kaip jie gerės, jei dirbant už mažiausią atlyginimą, reikia sumokėti daugiausiai mokesčių? Apie kokius vaikus ar emigrantų grįžimą galima galvoti, jei negalima padaryti paprasto dalyko, kad Lietuva būtų šalis, kurioje gera auginti vaikus?” - retoriškai klausė A. Gelčys.

REKLAMA

Į kompensuojamųjų vaistų kainyną įtraukta apie 2000 vaistų firminių pavadinimų

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų teigimu, šiuo metu visiems kompensuojamiems bei nekompensuojamiems receptiniams vaistams yra taikomas 5 procentų PVM. Į kompensuojamųjų vaistų kainyną yra įtrauka apie 2000 vaistų firminių pavadinimų.

„Vaistai ir medicinos pagalbos priemonės (MPP) pacientams skiriami atsižvelgiant į jų ligą kompensuojant 100, 90, 80 ir 50 procentų jų bazinės (kompensuojamosios) kainos. 100 procentų lygiu kompensuojama: vaikams iki 18 metų; asmenims, pripažintiems nedarbingais, ar asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis,” - komentavo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene projektų vadovė Alina Žilinaitė.

Papildomai 50 procentų lygiu kompensuojami tik tam tikri vaistai atsižvelgiant į socialinį statusą: gaunantiems valstybinę socialinio draudimo senatvės pensiją; gaunantiems šalpos pensiją; gaunantiems II grupės invalidumo pensiją arba iš dalies darbingiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas 30-40 procentų darbingumo lygis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų