• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įpusėjus mokslo metams, tėvai prakalbo apie mokyklose vis populiarėjančius edukacinius konkursus. Už dalyvavimą juose, moksleiviai turi susimokėti dalyvio mokestį. Mokytojai skatina vaikus dalyvauti minėtuose konkursuose, skirdami papildomus balus prie kaupiamųjų pažymių. Tėvų nuomone, taip sukuriama socialinė nelygybė – ne visų moksleivių tėvai gali susimokėti konkursų mokesčius.

Įpusėjus mokslo metams, tėvai prakalbo apie mokyklose vis populiarėjančius edukacinius konkursus. Už dalyvavimą juose, moksleiviai turi susimokėti dalyvio mokestį. Mokytojai skatina vaikus dalyvauti minėtuose konkursuose, skirdami papildomus balus prie kaupiamųjų pažymių. Tėvų nuomone, taip sukuriama socialinė nelygybė – ne visų moksleivių tėvai gali susimokėti konkursų mokesčius.

REKLAMA

Varžytis olimpiadose pavyksta ne visiems moksleiviams. Į jas dažniausiai patenka tik ypatingų gabumų ir išskirtinių talentų vaikai.

Besivaržydami įvairiose rungtyse, mokiniai įgyja ne tik naujų žinių, bet ir yra skatinami siekti geresnių rezultatų moksle. Mokslo olimpiados organizuojamos Švietimo ir mokslo ministerijos, universitetų ar kitų mokslo institucijų – nemokamos. Tačiau mokyklose, anot tėvų, vis populiarėja mokami edukaciniai konkursai, kuriuose raginami dalyvauti visi moksleiviai.

Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Aušra Zarambienė mano, kad vaikų skatinimas domėtis mokslu bei dalyvauti įvairioje veikloje – sveikintinas dalykas. Tačiau tėvų atstovė kelia klausimą: kodėl vis dažniau už tai tenka susimokėti?

REKLAMA
REKLAMA

„Vaikai nori visur dalyvauti. Viskas būtų gerai, jeigu tai nekainuotų. Dalyvauti konkursuose vaikus skatina vis daugiau mokytojų. Už tai siūlo papildomus balus. Tačiau taip kuriama socialinė nelygybė tų vaikų atžvilgiu, kurie nori dalyvauti, tačiau tėvai neturi pinigų susimokėti už konkursą, nes tie mokesčiai gan nemaži,“ - tv3.lt kalbėjo A. Zarambienė.

REKLAMA

Paskaičiavo, kiek kainuoja pažymys

Dalyvauti mokomuose konkursuose mokytojai vaikus skatina siūlydami už dalyvavimą papildomus balus kaupiamajam pažymiui. Mat vyresnėse klasėse, pažymiai rašomi ne tik už atsiskaitymus. Moksleiviai turi galimybę rinkti kaupiamuosius balus už aktyvų dalyvavimą pamokoje, namų darbus, projektinę veiklą. Kai surenkama 10 balų, parašomas dešimtukas.

„Vaikas dalyvavęs edukaciniame konkurse gauna 2 ar 3 kaupiamuosius balus. Susimokėjęs dalyvio mokestį, jis užduotis sprendžia internetu. Gauna padėką, kuri atsiunčiama elektroniniu paštu, kartais dovanas gauna, kai aukštą lygį pasiekia. Mokytojams taip pat siunčiamos padėkos. Sudalyvavęs konkurse, jis mato kurioje vietoje iš visų dalyvavusių vaikų yra,“ - aiškino A. Zarambienė.

REKLAMA
REKLAMA

Konkurso dalyvio mokestis siekia nuo 2 iki 10 ir daugiau eurų. Kai kuriuose konkursuose pirmas turas nemokamas.

„Vaikai pasakoja, jog dalyvavo matematikos konkurse. Pirmas turas nekainavo, tad visi vaikai suskubo pildyti užduotis. Tiems, kurie gavo daugiausiai balų, mokytoja pasiūlė dalyvauti antrame etape, tačiau jis jau mokamas. Kainavo 10 eurų. Už dalyvavimą matematikos mokytoja pažadėjo parašyti 2 kreditus prie kaupiamojo balo. Tai vaikai ėmė juokauti ir pasiūlė mokytojai tiesiog sumokėti po 10 eurų už tuos kreditus,“ - pasakojo A. Zarambienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš suprantu mokytojus, kad jie nori vaikų aktyvumo. Žinoma, tie konkursai – neprivalomi, kaip ir pratybos, kurios neprivalomos, tačiau tėvai jas perka. Taip pat ir su šiais konkursais. Kartą, mama pasakojo, kad už vieno vaiko dalyvavimą, mokytoja sumokėjo pinigus paėmusi iš bendro klasės fondo. Mokomi konkursai už papildomus balus pažymiui, mano nuomone, nėra teisingi,“ - teigė A. Zarambienė.

Moksleiviai konkursų naudos nemato

Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Raminta Matulytė sutinka, kad mokytojai dažnai siūlo sudalyvauti edukaciniuose konkursuose. Tačiau moksleiviai didelės naudos iš minėtų konkursų nemato.

REKLAMA

„Konkursuose moksleiviai skatinami dalyvauti. Nauda ta, kad gali pasidalinti žiniomis, pakonkuruoti su kitais, tačiau pats dalyvavimas daugiau dėl smagumo ir savo žinių patikrinimo. Kadangi susimoki pinigus, tai dar gauni ir prizų. Tačiau jeigu kalbėtume apie akademinius pasiekimus, tai nežinau kokia dalyvavimo prasmė. Konkursų rezultatai, bent jau mano žiniomis, niekur nefigūruoja. Stojant į aukštąsias mokyklas papildomi balai už tai neskiriami,“ - kalbėjo R. Matulytė.

REKLAMA

Moksleivių atstovės nuomone, tokie konkursai naudingi privačiam verslui.

„Tai komercija. Kengūra, olympis ir kiti konkursai. Ten steigiami įvairūs prizai laimėtojams, tad natūralu, kad dalyviai turi susimokėti. Tačiau tai toli gražu neprilygsta olimpiadoms. Nors konkursai tarp moksleivių populiarūs,“ - pasakojo R. Matulytė.

Konkursai skatina mokymosi motyvaciją

Vieno populiariausių edukacinių konkursų „Olympis“ atstovai teigia, kad pagrindinis tikslas – sudominti moksleivius mokomaisiais dalykais ir skatinti mokymosi motyvaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl daugelis mokinių turi silpnus mokymosi rezultatus, yra motyvacijos mokytis stoka. Daugeliui mokinių formalus mokymasis atrodo nuobodus ir neįdomus. Pagrindinis edukacinių konkursų „Olympis“ tikslas yra sudominti mokinius mokomaisiais dalykais ir skatinti mokinių mokymosi motyvaciją. Dalyvaudami konkursuose, mokiniai gali patikrinti savo žinias, pakartoti mokomųjų dalykų medžiagą. Kadangi konkursai vyksta internetu, jie laviną mokinių darbo kompiuteriu įgūdžius. Po konkursų mokytojai gali peržiūrėti savo mokinių atsakymus ir nustatyti temas, kuriose jie turi spragų. Kitaip, nei tradicinėse olimpiadose, edukaciniuose konkursuose yra įvairaus sudėtingumo užduočių, todėl juose gali dalyvauti visi mokiniai. Absoliučiai daugumai dalyvių patinka dalyvauti konkursuose „Olympis“, tai byloja net 24 000 teigiamų atsiliepimų, parašytų mūsų interneto svetainėje,“ - tv3.lt sakė edukacinių konkursų „Olympis“ vadovas Aleksej Rosov.

REKLAMA

Dalyvavimo mokestis priklauso nuo to, kuriuose konkursuose dalyvaus mokinys, skaičiaus.

„Dalyvavimas viename konkurse - 2 eurai, 2-4 konkursuose - 3 eurai, 5-9 konkursuose - 4 eurai. Dalyvių sumokami pinigai skiriami organizacinėms išlaidoms padengti: prizų, diplomų, medalių, padėkos raštų, atminimo dovanėlių įsigijimui, apdovanojimų pakavimo ir siuntimo paslaugoms, konkursų užduotis rengiančių mokytojų atlyginimams, konsultavimo paslaugoms ir kitoms išlaidoms. Visi dalyviai be išimties gauna po tušinuką, spausdintus diplomus ar padėkas už dalyvavimą kiekviename konkurse, o 5% dalyvių gauna medalius,” - pasakojo A. Rosov.

REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministerija edukacinius konkursus palaiko

Ministerijos atstovų nuomone, gausus dalyvių skaičius juose įrodo, kad susidomėjimas konkursais išties didelis. Dalyvaudami juose, tiek mokytojai, tiek ir mokiniai gali susipažinti su profesionalų rengiamomis užduotis. Kai kurie moksleiviai nuo konkurso mokesčio yra atleidžiami. Tai vaikai, gaunantys nemokamą maitinimą mokykloje, dažniausiai iš socialiai nepalankios aplinkos. „Išsamiau galėtume kalbėti tik apie tarptautinį „Kengūros“ konkursą, kurį palaiko Švietimo ir mokslo ministerija. „Kengūros“ konkurso dalyvio mokestis 2 eurai. Nuo mokesčio atleidžiami 5 procentai dalyvaujančių mokinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausiai pasirodę mokinių 50-tukai apdovanojami diplomais ir dovanomis, kviečiami į vasaros stovyklas Lietuvoje ir užsienyje – tam taip pat panaudojami surinkti dalyvio mokesčio pinigai,” - tv3.lt komentavo Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyr. specialistė Marytė Skakauskienė.

„Kengūros“ konkurso užduotis rengia tarptautinė matematikų grupė, konkurse dalyvauja apie 70-ies šalių mokiniai – per 7 milijonų dalyvių.

„Kasmet kiekviena šalis pateikia uždavinių komplektus, iš kurių atrenkami uždaviniai, kurie pateikiami mokiniams spręsti vienu metu visame pasaulyje. Manome, kad konkurso dalyviams, taip pat mokytojams, tėvams šiuo konkursu sudaromos galimybės susipažinti su profesionaliai matematikų mokslininkų parengtomis užduotimis, jų sprendimais, mokytis spręsti nestandartinius uždavinius. Visi gali pasinaudoti sukauptu dideliu visiems prieinamu įdomių uždavinių banku internete,“ - teigė M. Skakauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų