Daliai darželių atvėrus duris sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tėvams patarė neskubėti vaikų išleisti į darželius.
„Savivaldybės yra įpareigotos pasirūpinti vaikų priežiūra, jei tėvai privalo dirbti. Jei jie susitinka su kitais vaikais, jei jie gali užsikrėsti, tą užkratą parsinešti namo, tai siūlyčiau palaukti“, – kalbėjo ministras.
Poreikis sumažėjo
Agentūros „Mama ir auklė“ vadovė Ieva Augustinienė tv3.lt teigė, kad karantino metu auklių poreikis smarkiai sumažėjo.
„Nemažai šeimų išvažiavo į sodybas, kai kurias aukles vežėsi kartu, o kai kurios auklės tik ateina prižiūrėti namus, pašerti katiną ir panašiai.
Dalis auklių – iš rizikos grupės, nes vyresnio amžiaus ar slaugo senus tėvelius. Jos atsisakė dirbti arba pasikoregavo darbo sąlygas, pavyzdžiui, joms atveža mažiuką į namus. Tačiau tos šeimos, kurių auklės atsisakė dirbti, nesirinko pakaitinės auklės, o vaikų priežiūrą išsprendė patys.
Kai kurioms auklėms dirbti uždraudžia giminės – pavyzdžiui, sūnus ir marti. Kadangi jie remia mamą finansiškai, jai kyla dilema – ar bandyti užsidirbti pačiai, ar sutikti su sūnaus ir marčios nuomone“, – sakė I. Augustinienė.
Su klientų šeimomis išvyko į sodybas
Auklės šiuo metu turi laikytis visų karantino reikalavimų – dėvėti apsaugines kaukes viešoje vietoje ir vengti kontaktų.
„Ypač pasijuto, kad vengiama viešojo transporto: šeimos atsiveža aukles, jei jos nevairuoja.
Internete matau besisiūlančių „į pagalbą karantino metu“ iškart kelioms šeimoms – tai, mano nuomone, nesaugu ir neatsakinga. Mūsų auklės, kurios dirba karantino metu, dirba tik su viena šeima. Karantino metu svarbu dirbti su ypač atsakingais žmonėmis, dėl to ir naudojami psichologiniai testai, pokalbiai ir tikrinimai. Mes atsirenkame tik vieną-dvi iš dešimties kandidačių.
Šiuo metu (kaip ir visus mūsų agentūros darbo metus) svarbiausias auklės išsilavinimas – aukštasis moralinis. Esama „kosmoso“ auklių – žmonių, kurie sutinka apsigyventi šeimoje visiškai apribodamos savo kontaktus. Dar viena grupė: auklės, kurios nesilanko šeimos namuose, bet apsiginklavusios visomis apsaugomis vaikus išveda į lauką. Kaip niekad svarbu vaikų imunitetas, todėl kuo daugiau laiko lauke vaikams – būtina“, – teigė I. Augustinienė.
Kai kurie jau ieško rudeniui
Pasiteiravus apie ateities planus, agentūros vadovė teigė, kad ruduo yra auklių paieškos sezono metas, o gudriausi jų ieško ir žiūrinėjasi jau dabar.
„Jau pradedama klausinėtis, pildomos anketos, kalbamės su klientais, aptariame planus A ir B. Ruduo yra auklių paieškos sezono metas, todėl jau dabar auklės ieškosi patys gudriausi. Kalbamės ir su užsieniečiais klientais. Jie žino, kad šiuo metu skraido tik privatūs lėktuvai, tačiau išnaudoja laiką paieškai“, – sakė pašnekovė.
Agentūros vadovės teigimu, kol kas sunku pasakyti apie auklių atlyginimus ir pokyčius: „Karantinas yra rizika tiek tėvams, tiek auklėms, tačiau greičiausiai kiek sumažės daugiausiai uždirbančių auklių – vairuojančių, kvalifikuotų – atlyginimai“.
Darbo sąlygos pasikeitė
UAB „Auklė“ vadovė Neringa Ramanauskienė taip pat antrino, kad karantino metu auklių paklausa neišaugo.
„Tėvai būna su savo atžalomis ir tokios paklausos, kaip būdavo anksčiau, neturime. Mūsų klientai nei vienos auklės neatleido ir nenutraukė sutarties – jie brangina ir laiko jas.
Kai kurie žmonės patys nuvažiuoja ir atsiveža aukles, kad jos šiuo metu nevažiuotų viešuoju transportu. Po darbo jas parveža į namus, kad būtų kuo mažiau kontaktų. Jos pačios taip pat niekur „nesimaskatuoja“ ir saugosi – dedasi kaukes, dezinfekuoja ir plauna rankas.
Kita dalis klientų yra išvykę į sodybas ir aukles pasiėmė kartu. Mus džiugina ir auklių požiūris į situaciją ir savo darbą, jos net kartu gyvena su kita šeima“, – sakė pašnekovė.
N. Ramanauskienės teigimu, dauguma auklių yra maždaug 40 – 55 metų ir jos stengiasi saugoti savo ir klientų sveikatą.
„Kartais jau skambina ir teiraujasi auklių liepos ir rugpjūčio mėnesiams, bet dar užsakymų realių neturime. Manau, kad auklių tikrai reikės“, – sakė N. Ramanauskienė.
Bendrovės „Auklė“ vadovė teigė, kad auklių kainos šiuo metu išliko panašios kaip ir prieš pandemiją. „Jos gauna tą pačią algą kaip ir gaudavo – apie 700-900 eurų per mėnesį“.