Penktadienį Klaipėdos apygardos administracinis teismas nutarė, kad Kalėdų seneliu žiniasklaidoje vadinamo gyventojo skundas dėl „Sodros“ veiksmų yra nepagrįstas.
Įvertinęs faktines ir teisines aplinkybes, teismas konstatavo, kad priskaičiuodama valstybinio socialinio draudimo įmokas ir priverstinai jas išieškodama „Sodra“ veikė pagrįstai ir teisėtai.
Teismas taip pat pabrėžė, kad kiekvienas asmuo turi ne tik įstatymų nustatytas teises, kuriomis privalo naudotis sąžiningai, bet ir pareigas, kurias turi vykdyti rūpestingai ir atsakingai.
Buvo nustatyta, kad minėtas asmuo kelerius metus vykdė individualią veiklą, gavo iš jos pajamų ir privalėjo mokėti valstybinio socialinio draudimo įmokas.
Asmuo buvo pripažinęs įsiskolinimą „Sodrai“, susitaręs su ja dėl įsiskolinimo sumokėjimo atidėjimo. Tačiau iki galo skolos atidėjimo sutarties neįvykdė ir sutartis buvo nutraukta. Tada „Sodra“ skolą išieškojo priverstinai laikydamasi visų teisės aktų reikalavimų.
Primename, kad iš „Sodros“ biudžeto mokamos pensijos, pašalpos ir kitos išmokos. Jeigu iš draudėjų ar dirbančiųjų savarankiškai nesurenkama pakankama suma išmokoms mokėti, susidaro deficitas. Jis dengiamas skolintomis lėšomis arba, paprastai tariant, iš visų mokesčių mokėtojų kišenės. Taigi, kuo daugiau nesumoka vieni, tuo daugiau moka visi kiti.
Paskutiniais duomenimis, šiemet per aštuonis mėnesius „Sodros“ biudžeto deficitas sudarė 1,5 mlrd. litų. Visa bendra skola – 9,1 mlrd. litų.
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2012 metų rodiklių patvirtinimo įstatyme numatyta, kad šiemet „Sodros“ pajamos sieks 11,29 mlrd. litų, o „Sodros“ administravimo įstaigų finansavimas bus 237 mln. litų (iš jų darbo užmokesčiui – 106,3 mln. litų). Taigi, administravimo sąnaudos turėtų būti 2,1% nuo gautų pajamų.