Prokuratūra ketvirtadienį pranešė, kad paliktas galioti pirmos instancijos teismo sprendimas, kuriame visiškai pritarta prokuratūros ieškinio argumentams dėl viešojo intereso gynimo Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje.
Šių metų gegužę Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmai įpareigojo draustinyje nelegaliomis statybomis užsiėmusį vyrą nugriauti 58 statinius.
2018 metų balandį į prokuratūrą kreipėsi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, prašydama išsiaiškinti, ar draustinyje nameliai pastatyti legaliai.
Prokuratūra nustatė, kad prieš daugiau nei 20 metų Telšių apskrities viršininkas priėmė įsakymą, kuriuo atkurtos vienos telšiškės nuosavybės teisės į beveik 12 hektarų žemės sklypą minėtame draustinyje.
Moteris šias žemes padovanojo sūnui, jam jos priklauso ir dabar. Tada nustatytos ir specialiosios žemės naudojimo sąlygos: vandens telkinių apsaugos zonos ir juostos, kraštovaizdžio draustinis, privatūs miškai ir pelkės.
Sklypą pradėjęs valdyti naujasis savininkas jį gavo dovanų jau su poilsio nameliais, kurie buvo pastatyti anksčiau. Telšiškį susirado kai kurių namelių savininkai, teigdami, kad seniai naudojasi šiais nameliais ir toliau norėtų jais naudotis.
Vyras sutiko sudaryti sutartis su kiekvienu poilsio namelių savininku, suteikdamas teisę jiems naudotis žemės sklypo dalimi, ant kurios stovi statiniai.
Prokuroras nustatė, kad šie statiniai nebuvo registruoti Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybinėje įmonėje.
Per 20 metų draustinyje intensyviai vyko statybų darbai – poilsio reikmėms rekonstruoti nameliai, statyti lieptai, į ežerą nutiesti takeliai.
Aplinka buvo pritaikoma kiekvieno reikmėms, nors nuo 2002 metų Mažeikių rajono savivaldybės administracija nebuvo išdavusi statybą leidžiančių dokumentų statinių statybai šioje teritorijoje.
Nagrinėjant bylą teisme namelių savininkų prašyta išgabenti statinius iš draustinio teritorijos, tačiau nė vienas to padaryti nesutiko. Susidarius tokiai situacijai, nuspręsta, kad už tai turės atsakyti žemės savininkas.
Dėl savavališkos statybos teismas įpareigojo žemės savininką per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos savo lėšomis nugriauti žemės statinius ir sutvarkyti statybvietę.