„Altimus-tech“ generalinė direktorė Vitalija Lapina BNS teigė, kad įmonė laukia ministerijos sprendimo.
„Įranga yra „Altimus-tech“ nuosavybė, tačiau jos tiesioginis eksportas neleidžiamas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) patvirtino, kad negalime šios įrangos tiesiogiai perduoti Ukrainai. Tačiau kitu teismo sprendimu „Altimus-tech“ prašymu buvo leista šią įrangą dovanoti Krašto apsaugos ministerijai, kuri savo ruožtu įrangą perduotų Ukrainai. Laukiame atitinkamų Krašto apsaugos ministerijos sprendimų ir veiksmų“, – komentare BNS teigė V. Lapina.
LVAT vasario 5 dieną galutinai nutarė, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos 2022 metų lapkričio sprendimas bendrovei neišduoti karinės įrangos eksporto licencijos lieka galioti. LVAT paliko nepakeistą Vilniaus apygardos administracinio teismo (dabar – Regionų administracinis teismas) 2023 metų gruodžio 6 dienos sprendimą.
LVAT sprendė, kad „Altimus-tech“ gali laikyti ir disponuoti įranga kaip ribotos apyvartos preke Lietuvoje tiek, kiek tai leidžia Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas – įmonė gali perleisti įrangą kitam juridiniam asmeniui, turinčiam leidimą vertis A kategorijos ginklų gamyba ar perdirbimu.
„Pareiškėjui („Altimus-tech“ – BNS) nėra užkirstas kelias prisidėti prie taikos ir saugumo Europoje bei (...) (Ukrainos – BNS) gynybos, perduodant įrangą Krašto apsaugos ministerijai, Lietuvos kariuomenei ar kitam juridiniam asmeniui Lietuvoje, turinčiam atitinkamą licenciją“, – nusprendė LVAT.
Pasak nutarties, tuometinė Ūkio ministerija (dabar – Ekonomikos ir inovacijų ministerija) buvo šį leidimą išdavusi bendrovei „LiTak-Tak“, kuri po reorganizavimo 2017 metų balandį išregistruota, o jos teises ir pareigas perėmė „Altimus-tech“ ir jos Lietuvos filialas.
„LiTak-Tak“ į Lietuvą importavo neveikiantį raketų paleidimo įrenginį 5P73 ir jam modernizuoti skirtą elektronikos įrangą, kuri buvo įvežta ne kaip ginklas. „Altimus-tech“ teigimu, šie įrenginiai yra karinė įranga, kuria disponuoti ar eksportuoti papildomos licencijos nereikia, tuo metu ministerija laikosi pozicijos, kad ji priskiriama A kategorijos ginklams, kuriems pagal įstatymą būtina licencija.
„Altimus-tech“ ministerijos paprašė jai išduoti individualią eksporto licenciją, kad įrangą ji galėtų eksportuoti į Ukrainą, tačiau ministerija leidimo nesuteikė grįsdama tuo, kad „Altimus-tech“ neturi Policijos departamento leidimo verstis A kategorijos ginklų, jų priedėlių, šaudmenų ir jų dalių gamyba.
Ministerija LVAT pakartojo, kad pagal galiojančius įstatymus bendrovė A kategorijos ginklais gali teisėtai disponuoti tik tuo atveju, jeigu turi licenciją juos gaminti arba perdirbti.
„Altimus-tech“ teigimu, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas nustatė, kad laikydama įrangą „Altimus-tech“ nepažeidė Baudžiamojo kodekso, todėl bendrovė turėtų gauti ir leidimą ja disponuoti.
Tuo metu ministerija teigė, kad ne komisariatas, o Policijos departamentas turi teikti išvadą dėl strateginių prekių licencijų.
Policijos departamentas tikino, kad nei Vilniaus, nei Šiaulių apskrities policijos komisariatai nėra įgalioti pasisakyti bei teikti išvadas dėl strateginių prekių licencijų. Pirmasis atsisakė pradėti tyrimą dėl neteisėto disponavimo ginklais, o antrasis dėl to šiuo metu atlieka administracinį tyrimą, kuris nėra baigtas.
Vilniaus regiono apylinkės teismas dar 2024 metų balandį leido grąžinti įmonei nuo 2022 metų gruodžio policijos paimtą įrangą ir ją dovanoti Krašto apsaugos ministerijai, kuri ją perduotų Ukrainos gynybos ministerijai.
Teismas tuomet nusprendė, kad nors vis dar nagrinėjama, ar „Altimus-tech“ turi teisę disponuoti perimta įranga, dviejų raketų paleidimo įtaisų 5P73, šešių įtaisų 2P25, vienos veikiančios mokomosios zenitinės valdomos raketos 3M9M UD ir trijų tokių raketų svorinių-gabaritinių maketų ilgalaikis saugojimas policijoje yra beprasmis ir nelogiškas.
BNS anksčiau rašė, kad Šiaulių policija „Altimus-Tech“ Ukrainai siekiamus perduoti raketų paleidėjus 2023 metų kovą pripažino ginklais ir tuomečiam įmonės vadovui skyrė 15 eurų baudą už jų laikymą be leidimo. Tačiau, pasak policijos, sumokėjusi baudą įmonė „galėtų netrukdomai pradėti šios technikos dovanojimo Ukrainai procedūras“.
Tačiau „Altimus-Tech“ už buvusį vadovą atsisakė mokėti baudą teigdama, jog nesutinka su raketų paleidėjų pripažinimu ginklais.
Perduoti su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai 8 raketų paleidimo įtaisus „Altimus-Tech“ siekia nuo 2022 metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!