• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus apygardos teismas panaikino prokuroro ir žemesnės instancijos teismo sprendimus nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Latvijos ir Lietuvos pasieniečių galimo smurto prieš migrantus iš Kubos. Po teismo sprendimo teisėsauga turės iš naujo įvertinti įvykio aplinkybes ir spręsti, ar pradėti tyrimą dėl pareigūnų veiksmų.

Vilniaus apygardos teismas panaikino prokuroro ir žemesnės instancijos teismo sprendimus nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Latvijos ir Lietuvos pasieniečių galimo smurto prieš migrantus iš Kubos. Po teismo sprendimo teisėsauga turės iš naujo įvertinti įvykio aplinkybes ir spręsti, ar pradėti tyrimą dėl pareigūnų veiksmų.

REKLAMA

Apie teismo sprendimą, kuria panaikinti migrantams nepalankūs institucijų sprendimai, pranešė nevyriausybinė organizacija „Sienos grupė“.

Vilniaus apygardos teismo atstovė spaudai Lina Nemeikaitė Eltai patvirtino, kad tokią nutartį teismas priėmė antradienį.

„Taip, sausio 21 d. tokia nutartis buvo priimta“, – teigė L. Nemeikaitė.

Kadangi sprendimas susijęs su  ikiteisminiu tyrimu, daugiau informacijos teismas apie jį neteikia. 

Kaip nurodoma „Sienos grupės“ pranešime spaudai, Vilniaus apygardos teismas priėmė nutartį, kuria panaikinti prokuroro ir žemesnės instancijos teismo sprendimai nepradėti ikiteisminio tyrimo dėl Latvijos pareigūnų galimo smurto ir Lietuvos pasieniečių veiksmų, apgręžiant Kubos Respublikos piliečius į  Baltarusiją. 

REKLAMA
REKLAMA

Į teisėsaugos institucijas ir teismus migrantai kreipėsi po praėjusių metų liepą Latvijoje fiksuotų įvykių. Pareiškėjai nurodo, kad pernai liepos naktų Latvijoje prie jų privažiavo juodas furgonas be jokių skiriamųjų ar atpažinimo ženklų, kuriame buvo keturi juodai apsirengę vyrai. Teigiama, kad greta patruliavo ir policijos automobilis su dviem uniformuotais pareigūnais. Visi jie esą turėjo elektrinius pistoletus „Taser“ ir šaunamuosius ginklus, taip pat – rankų darbo botagą. Migrantai nurodo, kad pareigūnai uždavė jiems keletą klausimų rusiškai, bet pamatę, kad pareiškėjai jų nesupranta, ėmė kalbėti su vienu iš pareiškėjų anglų kalba. 

REKLAMA

„Pareigūnai susodino pareiškėjus į furgoną ir ėmė mušti pareiškėjus vyrus. Mušė kojomis, kumščiais ir minėtais ginklais. Vienam iš jų sulaužyti šonkauliai, žandikaulis. Moterys buvo kankinamos smūgiais ir elektros prietaisais. Smūgiai, įžeidinėjimai ir grasinimai tęsėsi ilgą laiką. Praėjus gal 15 ar 20 minučių, juodai apsirengę vyrai atsivedė tamsiaodį berniuką, su kuriuo buvo elgiamasi taip pat, kaip su pareiškėjais. Po to, kai jie baigė kankinti berniuką, juodai apsirengę asmenys liepė pareiškėjams išlipti prie pat tvoros su Baltarusijos teritorija ir užsienietei, kuri vienintelė galėjo su visais susikalbėti anglų kalba, įsakė vesti grupę, aiškiai nurodydami: „Mes jus stebėsime, eikite tiesiai arba pradėsime šaudyti“. Pareiškėjų patirtus sužalojimus patvirtina medicininiai išrašai“, – apie tolesnius galimus įvykius nurodoma „Sienos grupės“ pranešime spaudai. 

REKLAMA
REKLAMA

Nurodoma, kad apgręžti pareiškėjai bandė patekti į Lietuvą, tačiau Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai užsieniečių neįleido. Tiesa, vėliau Europos Žmogaus Teisių Teismui pritaikius laikinąsias apsaugos priemones, kuriomis Lietuvos Respublikai uždrausta išsiųsti pareiškėjus iš šalies, migrantams pavyko pateikti prieglobsčio prašymus Lietuvoje. 

„Sienos grupė“ nurodo, kad praėjusių metų rugsėjį pareiškėjai kreipėsi į Lietuvos Generalinę prokuratūrą, prašydami ištirti, ar Latvijos pareigūnų veiksmai pasienyje galėjo prilygti tarptautinės teisės draudžiamam elgesiui – kankinimams. Jie atkreipė dėmesį, kad pagal teisės aktus Lietuvoje gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bet kurios valstybės pareigūnų, kurie vykdydami valstybės politiką arba veikdami valstybės leidimu, kurstymu, palaikymu ar pritarimu tyčia kankino arba kitaip itin žiauriai elgėsi su žmogumi, taip sukeldami nukentėjusiam asmeniui stiprų fizinį ar psichinį skausmą arba dideles kančias, veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pažymėjo užsieniečiams atstovaujantis advokatas Rytis Satkauskas, kankinimas yra laikomas nusikaltimu žmoniškumui, pareigą tirti tokio pobūdžio nusikaltimus turi kiekviena valstybė. Be to, pasak teisininko, Lietuva su Latvija ir Estija yra sudariusi sutartį dėl teisinės pagalbos, kuria numatomas ir bendradarbiavimas baudžiamosiose bylose.

Migrantai siekia, kad teisėsauga įvertintų iš Latvijos, ir Lietuvos pareigūnų veiksmus, nustatytų, ar apgręžiant juos į Baltarusijos Respubliką, nebuvo pažeista Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, draudžianti kolektyvinius apgręžimus.

Bylą inicijavo nevyriausybinė organizacija „Sienos Grupė“, bylą finansuoja Danijos pabėgėlių taryba ir Europos integracijos ir migracijos programa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų