„Asmuo, turintis dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklausantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungai ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai, rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – spaudos konferencijos metu teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
Įtariama, kad asmuo teikė informaciją Rusijos Federacijos Ginkluotųjų Pajėgų Generalinio štabo Vyriausiajai žvalgybos valdybai (GRU).
A. Urbelio teigimu, ikiteisminio tyrimo metu pas asmenį buvo surasta ir iš jo paimta sudėtinga ryšio priėmimo-perdavimo technika, naudojama šnipinėjimo veiklai. Pareigūnai jo namuose sulaikymo metu rado jam suteiktą šifravimo įrangą, kompiuterinę bei radijo techniką su specialiai sukurta programine įranga.
Turėjo prieigą prie svarbiausių politikų
Kaip nurodo teisėsauga, įtariamasis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.
„Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai, taip pat kai vykdavo NATO susitikimai“, – kalbėjo A. Urbelis.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per šį asmenį gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos bei TS-LKD partijos veiklą ir šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.
Pasak prokuroro A. Urbelio, įtariamasis turėjo galimybę bendrauti su TS-LKD vadovais, kitų partijos nariais.
Įtariamasis – Rusijoje gyvenęs ir tarnavęs tremtinys
A. Urbelis neatskleidė, iš kurio TS-LKD skyriaus yra įtariamasis. Tačiau paminėjo, kad asmuo yra „pensinio, vyresnio amžiaus“, tremtinys, anksčiau gyvenęs Rusijoje.
Savo ruožtu Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pavaduotojas Remigijus Bridikis teigė, kad įtariamasis dar gyvendamas Rusijoje tarnavo jos struktūrose.
„Jis darbuotojas. Ji profesionalas. Ir parengtas, ir ilgą laiką tarnavęs Rusijoje kitose aplinkose“, – sakė R. Bridikis.
Pasak VSD vadovo pavaduotojo, asmuo rinko neįslaptintą, tačiau Rusiją dominančią informaciją apie politinių partijų, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybą, pasirengimą pratyboms ir kt.
„Čia svarbu paminėti. Nors ir buvo išskirta, kad asmuo priklausė vienai iš politinių partijų, tačiau reikia suprasti, kad užduotis ir domėjimasis yra politiniu lauku Lietuvoje, nesvarbu, kokia partija, nesvarbu, koks judėjimas ar kitas juridinis asmuo – jiems svarbu gauti informaciją, kas Lietuvoje vyksta, kokios nuotaikos Lietuvoje, kokie yra reikšmingi mūsų strateginiai sektoriai, kritinė infrastruktūra, gynybinis potencialas“, – pa-ymėjo R. Bridikis.
„Mes dar nebuvome susidūrę su tiesiogiai asmenų dalyvavimu partinėje veikloje. Jokiu būdu mes neimame konkrečios partijos su konkrečiu pavadinimu, bet matome, kad taikiniai, ko gero, yra tradicinės partijos, kurios formuoja koalicijas“, – pridūrė A. Urbelis.
Lietuvoje aktyviai veikė nuo 2018 m.
Įtariama, kad priešiškos Lietuvos valstybei veiklos asmuo aktyviai ėmėsi nuo 2018 m.
„Ne mažiau kaip šešeri metai matomas aktyvus veikimas“, – sakė R. Bridikis.
Tiesa, į Lietuvą iš Rusijos jis galėjo atvykti anksčiau. Čia jis susikūrė savo tapatybę, įstojo į TS-LKD partiją.
Anot pareigūnų, Lietuvoje jis veikė tikrąja pavarde. Nevengdavo antirusiškų naratyvų, kad neišsiskirtų iš aplinkos.
Visgi pareigūnai neatskleidžia, ką minėtas vyras veikė Rusijoje iki 2018 metų.
„Pakankamai įvairus jo gyvenimo aprašymas“, – sakė R. Bridikis.
Teisėsauga taip pat sužinojo, kad įtariamasis anksčiau yra veikęs ir kitose Rytų bloko valstybėse. Algą ir lėšas veiklai gaudavo specialiai tam išvykdamas į užsienį.
„Mes matome, kad ir kitose socialistinėse valstybėse iki 1990 m., taip pat ir Vokietijoje 1988 ir 1989 m. buvo. Ką ten darė, matyt, istorijos klausimai. Šio tyrimo tai nesieja“, – sakė A. Urbelis.
Išskirtinis atvejis
Pasak R. Bridikio, minėtas šnipinėjimo atvejis – išskirtinis, o įtariamasis – profesionalas.
„Asmuo dirbo Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje Nelegalų programoje. (...) Ji yra labai išskirtinė, nes pakankamai brangi, kompleksiška, reikalauja daug resursų, darbo, pasiruošimo. Paprastai tokiais atvejais renkama jautri ir Rusijai ypač aktuali informacija“, – teigė VSD vadovo pavaduotojas.
Pasak R. Bridikio, įprastai šiam darbui pasitelkiami savo elgesiu neišsiskiriantys, kalboms gabūs, psichologiškai pasirengę žmonės, kurie išsiųsti į kitą šalį susikuria įprastai atrodantį gyvenimą.
Ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo buvo pradėtas šių metų sausio mėnesį, nustačius asmenį, kuris pagal žvalgybos institucijų duomenis veikė užverbuotas ir teikdamas informaciją Rusijos Federacijos žvalgybai.
Kol kas įtariamas vienas asmuo. Asmenys, kurie bendrininkavo su įtariamuoju, dar nenustatyti. Pasak teisėsaugos pareigūnų, tie žmonės yra ne Lietuvoje.
Kadangi baigėsi ikiteisminis tyrimas, įtariamasis bei jo gynėjas turės teisę susipažinti su tyrimo medžiaga, vėliau prokuroras priims sprendimą dėl bylos perdavimo į teismą.
Šiuo metu įtariamasis yra suimtas. Jis tardymo izoliatoriuje laikomas nuo sausio.
Į klausimą, ar suimtasis bendradarbiauja su tyrėjais, prokuroras A. Urbelis atsakė: „Tyrimo metu jis nesinaudojo savo teise tylėti.“
Nuo ko prasidėjo tyrimas, pareigūnai nedetalizavo, pasakė tik tiek, jog pradžioje buvo gauta informacija, kad „yra kurmis“, t. y. šnipas.
Perspėja dėl priešiškų valstybių veiklos Lietuvoje
VSD duomenimis, pastaruoju metu aktyviausiai žvalgybą Lietuvoje vykdo Rusijos tarnybos. Šios šalies žvalgybos tarnybų agresyvumas, veiklos mastai ir keliamos grėsmės lygis yra didžiausi nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Vis dėlto, panašias operacijas šalyje taip pat organizuoja ir Baltarusijos bei Kinijos tarnybos.
„Nebepasitenkindama vien tik informacinėmis atakomis ar propagandos akcijomis, Rusija Vakaruose įgyvendina agresyvias žvalgybos operacijas, tokias kaip diversijos, vandalizmas, kibernetiniai išpuoliai. Tokioms operacijoms siekiama užverbuoti asmenis ir mūsų valstybėje. Pastaruoju metu tam aktyviai naudojami socialiniai tinklai, kur ieškoma asmenų, kurie sutiktų bendradarbiauti su priešiškomis tarnybomis dėl ideologinių įsitikinimų ar noro lengvai bei greitai užsidirbti“, – praneša VSD.
Akcentuojama, kad taikiniais dažniausiai tampa valstybinių institucijų darbuotojai, teisėsaugos pareigūnai, kariškiai, verslininkai, politikai, žurnalistai, kurie dėl savo pareigų gali turėti dominančios informacijos arba reikiamų kontaktų.
Vis dėlto, perspėja departamentas, tarnyboms reikalingi ir kiti asmenys, galintys stebėti karinius, energetikos ar kitus strategiškai svarbius objektus, platinti propagandinę informaciją socialiniuose tinkluose, vykdyti diversijas, vandalizmo aktus ar bendradarbiauti su kitais užverbuotais agentais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!