Jus žudo? Ginkitės! Jus prievartauja? Patirkite malonumą! - Policijos pareigūnams atstovaujančių profsąjungų aktyvistų nuomonės apie politikų sprendimus yra niūrios - pagalba gali ir nebeatvykti, o anekdotai tampa realybe jau šiandien. Pareigūnų nuotaikos prastėja - žmonės masiškai išeina, o politikai ginčijasi - kada ras lėšų ir užkirs kelią žmonių, laiku nesulaukusių pagalbos, žūtims.
Kažkas kažkaip...
Nacionaliniam pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimui (NPPSS) vadovaujantis Vladimiras Banelis ir jo kolegos teigia, kad nusikalstamas pasaulis yra laimingas, jog taupoma teisėsaugai.
„Jei nieko nedarysi, tai kažkaip ir prisiskambinti galima 112 ir būtent kažkaip pareigūnai gal ir galėtų kažką padaryti, jei jiems neleis atsistoti ant kojų. Šiandien nesinori spekuliuoti skaudžiais įvykiais, nesinori aštrinti situaciją, tačiau, kai jau pasibaigė kalba apie sunkmetį, kai jau šalies vadovai ir ekonomistai nešneka apie tai, reikia kalbėti poreikį atstatyti finansavimą policijai iki lygio, koks jis buvo prieš penkis metus. Reikia greitos reakcijos, reikia žaibiškų sprendimų. Reikia jau ne pokalbių, pažadų politikų – reikia realių veiksmų“, - portalui balsas.lt sakė V. Banelis.
Anot jo, pareigūnai masiškai palieka tarnybą, kaimo vietovėse pagalbos galima apskritai nebesulaukti. Į A, B ir C suskirstytus įvykius, dėl kurių kas nors šaukiasi pagalbos telefonu 112, reaguoti nespėjama. C grupei priskyrus įvykį, nuošalesnėje vietoje ir pažadėjus atvykti po pusvalandžio ar valandos, gali niekas išvis neatvažiuoti – tai pripažįsta ir policijos profsąjungų lyderiai ir šiaip pareigūnai, kurie iš tarnybos, po kelių metų aršios „taupymo“ politikos, balsuoja kojomis.
Kaip pastebi V. Banelis, iš teisėsaugos gali šaipytis kas netingi, o iš opozicijos į poziciją atėję politikai dažnai pakeičia plokštelę ir kartoja ankstesnę melodiją - esą pinigų nėra ir tiek. O pavojus, pasak jų, kyla visuomenės saugumui.
Paskutinis finansavimo didinimas 2007 metais
Buvęs NPPSS lyderis, o dabar šios organizacijos projektų vadovas Vytautas Bakas, dabar jau politikams siūlo spręsti - ar visur statyti vaizdo kameras, ar toliau kliautis kaimo sodybose taip ir nepasitvirtinusiems mygtukams. Finansavimas saugumui išlieka esmine bėda. „Didinamas jis paskutinį kartą buvo 2007 metais, po to, kai liaudiškai sakant buvo „užkurta“ policijos reforma. Tada visuomenėje buvo pripažinimas, kad situacija yra kritinė. Ir tada dar, Algirdo Mykolo Brazausko vadovaujama vyriausybė nutarė, jog reikalinga policijos reforma ir ji buvo pradėta vykdyti. Tada buvo stambinami policijos komisariatai, šiek tiek kilstelėti eilinių pareigūnų atlyginimai. Tai lyg ir įkvėpė oro. Bet 2008 metais metais labai staigiai, kas yra baisiausia, buvo nurėžta apie 24-25 procentus ir toliau po truputį mažinamas finansavimas"- kalbėjo profsąjungos atstovas.
Realiai, anot V. Bako, šie veiksmai „išmontavo“ teisėsaugą. „Šiandienos nuotaikos? Tai masinis bėgimas iš teisėsaugos. Išeina ne šimtai, o tūkstančiai. Už 1400 litų gali dirbti vyras ar moteris Vilniuje? Tai yra pajamos, kurias aš gaudavau 1997 metais, kuomet buvau tardytojas. Įvertinkite infliaciją, perkamąją galią ir viską suprasite“, - aiškino pašnekovas.
Politikai, anot V. Bako, gyvena „kosmose“. „Visa sistema yra išmontuota ir klausimas jau turėtų būti keliamas ne pareigūnų, o politikų atsakomybės lygyje. Pareigūnai savo pasirinkimą padarė – jie sistemą palieka. Klausimas yra - visuomenės saugumas. Iš tiesų man irgi žiauru kiekvieną dieną, kai aš skaitau tuos straipsnius – žiauru. Kai nespėjama, kai žmonės buriasi patys į kažką, bet į ką čia susibursi, tokioje saugioje kaimynystėje, kai vis tiek reikia policijos pareigūnų. Matant Belgijos variantą, man tas mažinimas primena padėtį, kuomet buvo nusirista iki to, kad buvo saugomi tik turtingų žmonių kvartalai. <...> Panašiai yra Lietuvoje. Tik tiek, kad Lietuvoje saugomas miestų centras. Tik centrinės miestų gatvės yra saugomos policijos, jei pasižiūrėsime policijos pajėgų išsidėstymą. <..> Paskutinė mintis – jei Algirdas Butkevičius, populiarus premjeras, sako, kad neduos daugiau pinigų – turi siūlyti kitą sprendimą, nes tai yra ne policijos, ne Generalinio komisaro, o politiko atsakomybė. Ir jis, ir prezidentė Dalia Grybauskaitė turi priimti tuos sprendimus bei pasakyti ką daryti“, - portalui balsas.lt sakė V. Bakas.
Pasak. V. Bako, nusikalstamo pasaulio atstovai jaučia savo erdvės plėtros galimybes, tad visuomenės reikalas yra kelti klausimą politikams dėl savo saugumo.
Situaciją, kai paskambinus telefonu 112 bus pažadėta atvykti už valandos, o nebebus atvažiuota visai, nes įvykis priskiriamas C kategorijai, jis laiko visai realia. Nebus ko pasiųsti. Tokie yra taupymo politikos rezultatai.
Diskusijos dėl visuomenės nesaugumo paaštrėjo po pastarojo meto liūdnų įvykių, dėl kurių tenka aiškintis Vidaus reikalų ministrui Dailiui Barakauskui.
Taip pat skaitykite apie tai, kad policijai jau praėjusių metų pabaigoje trūko iki penktadalio darbuotojų.
Taip pat skaitykite:
S.Skvernelis: vietoj pinigų premjeras policininkams pažadėjo viltį