Tautos prisikėlimo partija (TPP) Vyriausiajam administraciniam teismui (VAT) apskundė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimus dėl jos kandidato į Vilniaus miesto tarybą Rimanto Sušinsko pašalinimo bei paties sąrašo panaikinimo.
2011 m. vasario 7 d. VRK priėmė sprendimą, kuriuo nusprendė panaikinti registravimą į savivaldybių tarybas kandidatų, nenurodžiusių, kad užsienyje buvo teismo pripažinti kaltais, ir nenurodžiusių, kad teismo buvo pripažinti kaltais už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus iki 1990 m. kovo 11 d. TPP atstovas R. Sušinskas buvo išbrauktas iš kandidatų sąrašo, o TPP sąraše nebeliko įstatyme numatyto kandidatų minimumo, tad panaikintas ir pats sąrašas.
Muštynės restorane – sunkus nusikaltimas
TPP Vilniaus skyriaus vadovas Imantas Melianas portalui „Balsas.lt“ patvirtino skundą VAT užregistravęs dar penktadienį. „Mes nesam kažkaip nusistatę prieš VRK, tiesiog manome, kad neteisingai ir nelogiškai interpretuojamos teisinės normos ir visuomenė yra savotiškai klaidinama. Remiantis sovietinės okupacijos metais galiojusiu baudžiamuoju kodeksu, asmuo, kuris 1976 metais susimušė restorane, prilyginamas vos ne žmogžudžiams, prievartautojams ar aferistams. Abejotinai ir tai, ar visuomenei tikrai aktualu, kad kažkas jaunystėje buvo susimušęs? Tikimės ne tik to, kad bus atstatytas mūsų kandidatas ir pats sąrašas. Manome, kad ateityje kai kurias teisines kolizijas reiktų išaiškinti ir įstatymų leidėjams“, - sakė jis.
Pasak I. Meliano, negali būti taikomos neadekvačios bausmės. „Koks čia sunkus nusikaltimas, jei R. Sušinskas už jį buvo nubaustas dviem metais „laisvųjų starybų“ Jonavoje? Buvo dvi kompanijos, abi pagėrusios susimušė, o išeina „sunkus nusikaltimas“ vien todėl, kad vienoje iš kompanijų buvo sovietinio teismo liaudies tarėjas“, - stebėjosi jis.
VAT turi išnagrinėti skundą per 72 valandas.
Teisinės normos prieštaringos
Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 89 straipsnyje numatyta, kad kiekvienas kandidatas turi viešai paskelbti, jeigu jis po 1990 m. kovo 11 d. Lietuvos ar užsienio valstybės teismo įsiteisėjusiu sprendimu buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos arba įsiteisėjusiu Lietuvos ar užsienio valstybės teismo sprendimu bet kada buvo pripažintas kaltu dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo. Apie tai kandidatas turi nurodyti kandidato į savivaldybės tarybos narius anketoje, nesvarbu, ar teistumas pasibaigęs ar panaikintas. Jeigu kandidatas nesilaiko šių reikalavimų, VRK neregistruoja jo kandidatu, o jeigu buvo įregistravusi, nedelsdama panaikina šį įregistravimą.
R. Sušinskas 1976 metais buvo nuteistas pagal LTSR baudžiamojo kodekso 225 straipsnio 2 dalį. Nusikaltimo padarymo metu galiojusio Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos baudžiamojo kodekso 225 straipsnis numatė sankcijas už chuliganizmą – tyčinius veiksmus, šiurkščiai pažeidžiančius viešąją tvarką ir rodančius aiškų visuomenės negerbimą. Antroje šio straipsnio dalyje numatyta atsakomybė už piktybinį chuliganizmą – veiksmus, pasižyminčius nepaprastu cinizmu ar ypatingu įžūlumu, arba susijusius su pasipriešinimu valdžios atstovui ar visuomenės atstovui, einančiam viešosios tvarkos apsaugos pareigas, ar kitiems piliečiams, kurie užkerta kelią chuliganiškiems veiksmams, taip pat padaryti asmens, turinčio teistumą už chuliganizmą. Už šį nusikaltimą numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo vienerių iki penkerių metų.
R. Sušinskas nuteistas pagal LTSR baudžiamojo kodekso 225 straipsnio 2 dalį – už piktybinį chuliganizmą. TPP ieškinyje pabrėžiama, kad R. Sušinsko 1976 m. padaryta nusikalstama veika pagal šiuo metu galiojantį Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą turėtų būti kvalifikuojama pagal šio kodekso 284 straipsnį (viešosios tvarkos pažeidimas).
Už jį baudžiamojo kodekso 284 straipsnyje numatytos nusikalstamos veikos padarymą numatytos tokios sankcijos: viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Dabartiniame baudžiamajame kodekse sunkiu nusikaltimu laikomas toks, už kurį skiriama nemažiau, kaip šešeri metai laisvės atėmimo.
Viešosios tvarkos pažeidimas nėra nei sunkus nusikaltimas, nei labai sunkus nusikaltimas.
TPP ir jos advokatai remiasi baudžiamosios teisės principu, kad veikos nusikalstamumą panaikinantis, bausmę švelninantis arba kitokiu būdu nusikalstamą veiką padariusio asmens teisinę padėtį palengvinantis baudžiamasis įstatymas turi grįžtamąją galią, t. y. taikomas iki tokio įstatymo įsigaliojimo nusikalstamą veiką padariusiems asmenims, taip pat atliekantiems bausmę bei turintiems teistumą asmenims. R. Sušinsko teistumas, anot jų, yra kaip tiki toks atvejis, tad jis esą neprivalėjo nurodyti anketoje, kad yra teistas už sunkų nusikaltimą.
VRK: įstatymas yra įstatymas
VRK vadovas Zenonas Vaigauskas portalui „Balsas.lt“ sakė nesąs nustebęs, kad kažkas bylinėjasi. „Partijos juk labiausiai supyksta tada, kai griūva sąrašas. Man sunku pasakyti, kodėl tiek daug žmonių susiklaidino ir nesuprato, atrodo, paprasto klausimo. Piktybinių, manau, buvo nedaug, nes tai neturi jokios prasmės. O dėl TPP, tai nei įstatymų raidė, nei dvasia jiems čia nepadės“, - įsitikinęs Z. Vaigauskas.
Patikrinusi, ar kandidatai į savivaldybių tarybas atitinka įstatymų reikalavimus, VRK iš sąrašų išbraukė 658 žmones. Dauguma jų - 323 – pašalinti, nes anketoje nenurodė, kad buvo teisti arba dar nėra atlikę skirtos bausmės. Daugiausia tokių buvo partijos „Tvarka ir teisingumas“ (55), Darbo partijos (38) bei Naujosios sąjungos (30) sąrašuose, tačiau bent po vieną atsirado visose partijose. Dėl to, nebelikus minimalaus privalomo kandidatų skaičiaus, žlugo 17 partijų kandidatų sąrašų. Šiuo metu VAT yra devyni ieškiniai, skundžiantys VRK veiksmus.