Toks skirstymas skamba išdidžiai, bet yra visiškai netikslus. Lietuvoje valstybininku gali tapti bet kas. Net pats J. Panka, kuris savo populizmu būtent to ir siekia. Už pastangas vertiname, už melą – ne.
Anglosaksai turi gerą skirtį tarp mokyto žmogaus (educated) ir to, kuris supranta kasdienį gyvenimą (street-smart). Lietuvoje yra daug mokytų ir daug suprantančių kasdienį gyvenimą, tačiau beveik nerasta ir mokytų, ir suprantančių kasdienį gyvenimą. Nes kalbama arba teorijomis, arba pavyzdžiais, kurie paimami tik tam, kad įrodytų klaidingus teiginius. Dažniausiai – populistinius.
Jeigu norime valstybės, kurioje nebūtų skurdo – o to nori visi sveiko proto žmonės, negalime reikalauti, kad aukštos kvalifikacijos darbuotojai – nesvarbu, politikai ar mokslininkai - uždirbtų kaip visi „paprasti žmonės“. Taip nebūna, tai prieštarauja logikai ir bet kokios rinkos dėsniams.
Taip, gražiai skamba „visi politikai vagys“, kelkite atlyginimus mokytojams, gydytojams ir taip toliau. Tik – kur pavyzdžiai? Ar mažai uždirbantis politikas bus geras politikas? Yra pavyzdžių? Prašome pateigti. Aš tokių nežinau.
Mokytojai, gydytojai – visi jie, žvelgiant komparatyvistiškai, Lietuvoje uždirba per daug. Tai sakau atsakingai: mano mama yra mokytoja. Dabar Lietuvoje mokytojų per daug. Jų kvalifikacija gali būti visai žema ir dėl to jų atlygis nenukentės. Mokytojų per daug dėl to, kad daug mokyklų buvo uždaryta ir kai nereikalaujama aukštos kvalifikacijos, jais tampa bet kas. Tik sumažinus atlyginimus dabar, ir atsijojus visus pinigų ieškotojus, ateityje būtų galima didinti atlyginimus. Nemeluokite savo „liaudžiai“, kad galima mokytojams mokėti daugiau. O jei manote, kad galima – pasakykite iš kokių Saliamono kasyklų?
Gydytojai uždirba pakankamai, o dažnai dirba labai prastai ir neatsakingai. Jiems irgi mielai sumažinčiau atlyginimus, kad kiltų jų darbo kokybė.
Apskritai, ir mokytojai, ir gydytojai gali emigruoti – pažiūrėsime, kur jie uždirbs daugiau. Tik neemigruoja, nes kad ir kur emigruosi, norėdamas daugiau uždirbti, turėsi kelti kvalifikaciją, neužteks, kaip gydytojai, pas kurią neseniai lankiausi, tuo pat metu naršyti internete ir „iš akies“ sakyti, kad tikriausiai viskas gerai.
Daugiavaikės šeimos skursta? Sutinku. Dauguma tų šeimų buvo sukurtos siekiant uždirbti ir dabar nežino, ką daryti. Bet kas čia kaltas? Tikrai jau ne valstybė. Prieš darant vaikus, reikia galvoti, kaip juos išmaitinsi.
Mūsų seneliai kažkaip sugebėdavo patys užauginti labai gausias šeimas. Ir nelaukė nei valstybės, nei kitų visuomenės narių paramos.
Ir vėl tai – tik populizmu dvelkiantys svaičiojimai.
Norint, kad visi paprasti žmonės uždirbtų daugiau, reikia kelti šalies ekonomiką – gaila, jog apie tai tautininkai nemąsto. Negi jie tiki, kad visos šalys, kuriose paprasti žmonės gyvena geriau, pradėjo nuo to, kad sumažino atlyginimus aukštos kvalifikacijos darbuotojams? Yra pavydžių? Aš jų nežinau – pateikite.
Naivus sovietinis tikėjimas, kad viską reikia atiduoti paprastiems žmonėms, baigiasi deficitu ir galiausiai bankrotu. Keistai, kaip tą patį siūlo daryti ir tautininkai.
Ką tautininkai padarė, kad keltų ekonomiką? Norėjo uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams ir iššvaistė daug jėgų ir valstybės – tai yra žmonių – pinigų. Neprisimenu atvejo, kad tautininkai būtų padėję kelti ekonomiką. Kaip ir proletarai, tautininkai vien dėl savo klasinio statuso nori dividendų. Juokinga.
Jei valstybėje svarbiausia tautiškumas – tai pamirškite pinigus. Prancūzų nacionalistai neturi jokių etninių simpatijų – kol imigrantai uždirba, jie myli pastaruosius amžina meile. Bet vos tampa našta – nori mesti lauk. Tai protingi nacionalistai, ne lietuviški.
Kalbant apie Lietuvą, jos skurdą sukuria būtent tautininkai, paraštininkai ir marginalai. Ne tik tie, kas tingi dirbti, bet ir tie, kas nuolat daro žalą ekonomikai. Šiandienos Lietuva neturi iš ko mokėti tiems, kuriuos savo melui, pasitelkia kaip pavyzdžius populistai. Būtų idealu, jei visi galėtume gyventi puikiai turėdami tik menkus išsilavinimus. Nors taip nebūna, bet utopija graži. Visame Vakarų pasaulyje pirmiausia galvojama apie ekonomiką, todėl lietuviai ir nori gyventi ten, ne čia, kur visomis išgalėmis kenkiama ekonomikai.
Lietuviai tingi mokytis, tingi sunkiai dirbti, - tai mano mamos žodžiai. Ji net stebisi, kaip nieko nebaigę žmonės įsivaizduoja, kad Lietuvoje uždirba per mažai. O už vis labiausiai pyksta, kad socialiai remtinos šeimos skandina Lietuvą degradacijos liūne.
Aišku, sutikčiau surizikuoti, kad Lietuvoje ir vėl atgimtų sovietinis turto skirstymas – kaip siūlo J. Panka, būtų pakelti „paprastų žmonių“ atlyginimai, o visokioms išrinktųjų kastoms atlyginimai būtų sumažinti arba nekeliami.
Greitai įvyktų štai kas: milžiniškai išaugtų korupcija ir visi taptų „ubagais“. Nes rinkoje negali būti dirbtinai išpūstų dalykų. Tikrai norėčiau, kad tai būtų dar kartą įrodyta. Grįžkime prie to, kaip siūlo J. Panka.
Ar to ir nori tautininkai? O gal jie mano, kad galima gyventi visiems gerai ir neturėti aukštos kvalifikacijos? Kokiam pasaulio kampe tai yra? Jokiam.
Darbo užmokestis priklauso nuo to, kokia darbuotojo kvalifikacija. Juk mokytojai ir gydytojai gali eiti dirbti privačiai, gali emigruoti. Jų darbas nėra vertas daugiau.
Ir jei kažkam nuoširdžiai nesuprantama, kaip veikia laisva rinka, siūlau pradėti mokytis.
Kai mano mama neseniai mokykloje vienai mokinei liepė pasiimti knygą, ši paklausė:
- O ką aš su ja veiksiu?
- Skaitysi, ką nežinai, kam skirta knyga? – nusistebėjo mokytoja.
- Tai aš ją geriau suplėšysiu, - atsakė valstybės (tai yra žmonių) išlaikomos šeimos atžala.
Tai aišku, kam mokytis, jei paprasti žmonės yra skriaudžiami ir išnaudojami, geriau tiesiog ir toliau laukti socialinių išmokų.
Nepažįstu aš Lietuvoje nei kvalifikuotų mokytojų, nei kvalifikuotų gydytojų, kurie mažai uždirbtų. Nejuokinkit tautos tuo šustauskišku populizmu. Žmonės turi tiek daug darbo, kiek niekada dar jo neturėjo.
Kodėl? Nes tie, kam svarbu darbuotojų kvalifikacija, visada sutinka gerai mokėti už kokybišką darbą. Paprasta kaip du kart du.
Tikras tautos gynimas yra tada, kai užuot rėkalojus „Lietuva – lietuviams!” siūlomi realistiški variantai, kaip pakelti šalies BVP. Turtinga šalis – turtinga tauta. Jei tautos didžiausias idealas yra tautiškumas, tai net teoriškai neįmanomas joks klestėjimas.