Moteris teigė, kad nuo to laiko, kai susirgęs jos vaiko klasiokas, atlikęs greitąjį testą, sužinojo sergąs COVID-19, iki tol, kai ji pati oficialiai buvo informuota apie galimą sergančiojo ir sūnaus kontaktą, praėjo bene 6 dienos. „Tai apie kokį pandemijos valdymą mes kalbame?“ – stebėjosi ji.
Lemtingos 6 dienos
Tauragiškė Rūta teigė, kad apie tai, jog sūnaus bendraklasis serga COVID-19, jai pasakė pats vaikas.
„Jie vienas kitam pasipasakojo ir per klasiokus susižinojo“, – sakė R. Karmazinaitė.
Apie greitojo testo teigiamą rezultatą sergantis sūnaus bendraklasis, pasirodo, sužinojo dar rugsėjo 16-ąją.
„O žinutę, kad mano sūnus galėjo turėti kontaktą su sergančiu klasioku, aš gavau tik rugsėjo 22 dieną. Buvo nurodyta, kad vaikui reikia izoliuotis. Bendraklasis, rugsėjo 6-ąją atlikęs greitąjį testą, turėjo pakartotinai pasidaryti PGR testą, ir tos procedūros užtruko. Kai 22 dieną jam buvo pakartotinai patvirtintas COVID-19, informaciją gavome tą pačią dieną. Man, kaip mamai, kyla klausimas: praėjo 6 dienos, kai informacija apie ligą galėjo būti žinoma, o mes apie tai informuoti nebuvome. Savaitgalis, pavyzdžiui, mes kažkur važiavome, sūnus galėjo turėti kontaktą...“– sakė tauragiškė.
R. Karmazinaitės sūnus kartu su bendraklasiu mokyklą lankė iki rugsėjo 15-osios, o 16-ą dieną tauragiškės vaikas mokykloje nebuvo.
„Todėl pradėjau aiškintis, ar jam tikrai reikia izoliuotis. Ir tuomet vėl sekė ilga procedūra. Užsiregistravau internetiniame puslapyje. NVSC informavo, kad izoliuotis vaikui nebereikia, nes tą dieną, kai greituoju testu sūnaus klasiokui patvirtintas COVID-19, mano sūnaus mokykloje nebuvo. Nepaisant to, man, kaip mamai, tikrai pasirodė keista, kad praėjo 6 dienos nuo greitojo testo teigiamo rezultato, o aš nieko nežinau. Juk sūnus 15 dieną vis tik buvo mokykloje. Man toks pandemijos valdymas atrodo keistai. 6 dienas vaikai eina į būrelius, pas senelius, kitur. Tas virusas gali plisti“, – kalbėjo tauragiškė.
Kas turi izoliuotis?
NVSC Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Vaida Mitkuvienė komentavo, kad informacija apie privalomą izoliaciją yra siunčiama SMS žinute per 24 valandas nuo teigiamo tyrimo rezultato, kai nustatomi su susirgusiuoju bendravę asmenys.
„Jūsų pateiktoje situacijoje asmuo gavo SMS žinutę 6 dienomis vėliau, nes rugsėjo 21–22 dienomis turėjo būti gautas teigiamas tyrimo rezultatas bendraklasiui. Tikėtina, kad moksleivis paskutinį kartą ugdymo įstaigoje buvo rugsėjo 16 d. ir vėliau jos nelankė (dėl atsiradusių simptomų ar kitų priežasčių). Asmuo, pajutęs simptomus, turi likti namuose, izoliuotis ir registruotis testui. Priklausomai nuo mobiliųjų punktų užimtumo, asmeniui buvo paskirtas PGR testas ir, kol paaiškėjo rezultatas, praėjo 5–6 dienos. Gavęs teigiamą testo rezultatą asmuo turi informuoti atsakingą ugdymo įstaigos darbuotoją. Ugdymo įstaigos atsakingas asmuo, visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, dirbantis ugdymo įstaigoje, atlieka atvejo epidemiologinį tyrimą. Bendradarbiaudamas su ugdymo įstaigos atsakingu asmeniu, išsiaiškina didelės rizikos kontaktinius asmenis, pateikia jų duomenis į NVSC sistemą ir asmenys automatiškai informuojami apie turėtą kontaktą ugdymo įstaigoje ir izoliacijos laikotarpį. Užkrečiamasis laikotarpis – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo. Jei susirgęs asmuo simptomus pajuto 16 dieną, izoliuojami visi kontaktą turėję asmenys, kurie kartu mokėsi 72 val. laikotarpiu“, – atsakyme raštu teigė Vaida Mitkuvienė.
Dėkoja tėvams už sąmoningumą
Tauragės „Versmės“ gimnazijos direktorė Dalia Pukelienė teigė, kad ugdymo įstaigoje yra vienas kitas COVID-19 atvejis, tačiau kol kas klasių izoliuoti nereikia.
„Vaikai testuojasi arba yra pasiskiepiję, todėl apie izoliaciją nekalbama. Greičiausiai daugiau yra pasiskiepijusių moksleivių“, – teigė ji.
Uždarose patalpose kaukes turi dėvėti penktokai ir vyresni mokiniai.
„Prieštaravimų dėl kaukių nekyla. Gimnazistai į mokyklą nori eiti, nori mokytis kontaktiniu būdu, todėl saugosi“, – tikino D. Pukelienė.
Ji kalbėjo, kad, atsižvelgiant į augantį COVID-19 susirgimų skaičių Lietuvoje, bijoma, kad mokiniams gali tekti grįžti prie nuotolinio mokymosi.
„Manau, kad turime padėkoti ir tėvams, kad su savo atžalomis kalbėjosi, vaikus paskiepijo, tokių yra apie 200, kiti įgavę imunitetą, dar kiti testuojasi. O tarp abiturientų neturime nė vieno COVID-19 atvejo. Yra klasių, kuriose 100 procentų yra pasiskiepij. Abiturientai galvoja, kad reikia mokytis, siekti aukštesnių rezultatų“, – džiaugėsi ugdymo įstaigos vadovė.
Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijos direktorius Remigijus Masteika „Tauragės žinioms“ kalbėjo, kad jo vadovaujamoje mokykloje yra nustatyti keli COVID-19 atvejai.
„Vieni jų patvirtinti PGR tyrimų metu, kiti – greitųjų testų metodu. Pastarieji vaikai laukia, kol galės atlikti pakartotinį tyrimą. Jie izoliuoti. Tie vaikai, kurie persirgę, vakcinuoti arba sutinka testuotis greitaisiais testais ir nėra patvirtinama atvejų, lanko mokyklą, – kalbėjo R. Masteika. – Ir vaikų, kurie testuojasi, daugėja. Niekas nenori būti saviizoliacijoje.“
Paklaustas, ar nemano, kad blogėjant pandeminei situacijai Lietuvoje moksleiviams teks grįžti prie nuotolinio mokymosi, R. Masteika dėstė:
„Kompetentingos institucijos turės priimti sprendimus. <...> Situaciją sekame, žinome, matome, kiek atvejų nustatyta, kiek vaikų saviizoliacijoje. Šią akimirką neturime indikacijų, kad vaikai turėtų išeiti mokytis nuotoliniu būdu. Priešmokyklinukai tikriausiai ir neišeis, nes jiems izoliacija netaikoma.“
Daugiau protrūkių – mokyklose
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad praėjusios savaitės pabaigoje daugiausia aktyvių protrūkių buvo registruota ugdymo įstaigose. Labiausiai serga Kauno, Klaipėdos, Šiaulių apskrityse besimokantys jaunuoliai, mažiausiai – Tauragės, Utenos ir Alytaus apskrityse. Trečiadienio duomenimis, Tauragėje ugdymo įstaigose fiksuoti 5 protrūkiai.
325 protrūkiai ugdymo įstaigose sudarė beveik 60 proc. visų šalyje registruotų aktyvių COVID-19 ligos protrūkių. Iš jų apie 88 proc., sudarė protrūkiai, registruoti pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokyklose.
Klasėje, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas mokinys, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija arba mokiniai, kuriems atlikus testą kaupinių metodu rezultatas yra teigiamas. Pastarieji izoliuojasi 10 dienų arba iki individualaus neigiamo PGR tyrimo atsakymo. Kiti klasės mokiniai gali rinktis – izoliuotis arba testuotis. Jei atliktų testų rezultatai neigiami, mokymasis tęsiamas kontaktiniu būdu.
V. Mitkuvienė skaičiavo, kad Tauragėje izoliavosi apie 60 moksleivių.
Autorius: Jonas VALAITIS