Portalą tv3.lt pasiekė laiškas, kuriame dabar jau buvę keturi Puodžiuvių šeimynos auklėtiniai skundžiasi, kad juos perkėlė gyventi į Tauragės vaikų globos namus.
Jie sako, kad norėtų grįžti pas buvusius globėjus, kurie juos mylėjo. Tiesa, trys mergaitės iš šios šeimynos paspruko daug anksčiau ir apkaltino šeimynos tėvus smurtu. Šeimynoje gyvenusių vaikų nuomonė apie tai, kas nutiko jų namuose, skiriasi. Dalis vaikų skundėsi smurtu, o dalis sako, kad tai – šmeižtas ir laisvės troškimas.
Pasak Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus, jie duomenų apie šią šeimyną turi. Iš šeimynos jau paimti joje gyvenę vaikai yra apgyvendinti saugioje aplinkoje. Šeimynoje gyveno 6 vaikai.
„Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius ieško globėjų vaikams. Primename, jog paėmus vaiką iš nesaugios aplinkos, prašoma, kad vaiką laikinai globotų artimieji giminaičiai, giminaičiai ar asmenys su vaiku susieti emociniais ryšiais. Tik tais atvejais, kai nėra giminaičių ar asmenų, su vaiku susietų emociniais ryšiais, laikinoji globa gali būti nustatoma globos centre, perduodant vaikus prižiūrėti budintiems globėjams, teikiantiems profesionalias paslaugas arba šeimynoje“, – tv3.lt komentavo Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė.
Anot jos, šeimynos tėvai yra nuteisti už smurtą prieš savo globotinius. Susisiekus su Puodžiuvių šeimynos mama ji komentuoti situacijos nepanoro, bet patvirtino, kad teismas jau įvyko.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad dar prieš porą metų Tauragės žiniasklaidoje Puodžiuvių šeimyna buvo vertinama itin teigiamai. „Tauragės žinios“ straipsnyje rašė: „Jono ir Seliutės Puodžiuvių įkurta 1989 metais. Per tą laikotarpį Puodžiuvių šeimynoje užaugo ir į savarankišką gyvenimą buvo palydėti daugiau kaip 20 globotinių. Net sulaukę pilnametystės, sukūrę savo šeimas, jie dažnai atvyksta aplankyti buvusių globėjų.“ Tauragiškiai šeimynos įkūrėjai buvo ne kartą apdovanoti įvairiais diplomais, padėkomis, o 2011 metais jiems, už ilgametį rūpestingą vaikų globėjo pareigų atlikimą, socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu buvo skirtas apdovanojimas.
Vaikų psichologė Asta Adler sako, kad tai, jog vaikų nuomonė apie nutikimus namuose išsiskyrė, yra natūralu.
„Visi vaikai rišasi prie suaugusiųjų, nesvarbu, kaip blogai su jais elgtųsi. Tai – biologiškai užkoduotas dalykas, nes vaikas neišgyvena be suaugusiojo, o saugumas greta suaugusio žmogaus yra labai svarbus. Vaikams labai svarbūs tie žmonės, kurie juos globoja, net jei šie elgiasi netinkamai. Žinoma, jei vaikas vyresnis ir yra patyręs tinkamą globą, jam atsirinkti lengviau, bet jei vaikas visą laiką matė tą pačią situaciją – jis prisitaiko“, – tikina psichologė.
Anot jos, vaikai gali nesuprasti, kad su jais blogai elgiamasi.
„Iškėlimas į globos namus yra nežinomybė, kurios bijoma. Baisu netekti to, kas pažįstama, nes tai yra tavo dalis. Naujoje aplinkoje gali nutikti visko. Pokyčiai yra sunkūs suaugusiam žmogui, o vaikui jie gali būti siaubingi. Vaikai instinktyviai sukasi į žmones, kuriuos pažįsta“, – kalbėjo A. Adler.
Ji svarstė, kad apie smurtą greičiausiai pranešė vyresni vaikai arba tie, prieš kuriuos smurtauta tiesiogiai.
„Visada būna aršesnių vaikų ir tokių, kurie linkę prisitaikyti. Paauglystėje vaikai pradeda suprasti daugiau, būtent tada gali paskambinti tarnyboms, pasiskųsti“, – sakė psichologė.