Šiaulių miesto savivaldybei trečdaliu sumažinus lėšas biudžetinėms įstaigoms, mokyklų vadovams palikta laisvė rinktis, kaip taupyti. Vienas iš būdų – atlyginimų mažinimas, tačiau jis galimas tik darbuotojui sutikus, o atsisakius išlaidų tik padaugėtų. Jei tektų atleisti darbuotoją, reikėtų jam sumokėti išeitinę kompensaciją.
Kai Šiaulių miesto savivaldybė šiemet 30 proc. sumažino finansavimą biudžetinėms įstaigoms, šių vadovai turi patys pasirinkti, ko atsisakyti.
Šiaulių mokyklų vadovai suka galvą – jie negali atjungti šildymo, užsukti vandens, uždaryti valgyklų ar nevalyti patalpų. Taip pat jie Savivaldybės kas ketvirtį bus kontroliuojami, ar iki minimumo nenurėžė darbuotojams algų.
Kai Savivaldybė spaudžia vadovus, šie spaudžia darbuotojus – jei nedirbs už mažesnį atlyginimą, bus atleisti. Darbo inspekcija įžvelgia grėsmę taupyti darbuotojų sąskaita, tačiau primena, kad su tokiu taupymu turi sutikti pats darbuotojas, kitaip darbdaviui tai net nuostolinga – teks mokėti išeitines kompensacijas.
Pasak Donato Jakubėno, Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriaus inspektoriaus, tik darbuotojui sutikus gali būti keičiamos darbo sąlygos. Jeigu darbdavys negauna darbuotojo sutikimo, jis turi nutraukti darbo sutartį ne dėl darbuotojo kaltės, sumokėti jam išeitines už stažą ir kt., tad taip sutaupyti vargu ar pavyks, nebent tų darbuotojų išvis atsisakoma. Tokius sprendimus priėmė mokyklos, kur darbo užmokesčio koeficientai buvo iki minimumo sumažinti jau per sunkmetį – jie atleido sargus ir virtuvės darbuotojus, o šias paslaugas perka rinkoje.
Taip dalį atlyginimų ir komunalinių mokesčių sumoka privatininkas. Kiek realiai lėšų bus sutaupyta, paaiškės vėliau, kai bus suskaičiuota, ar nepabrango paslauga ir kiek kainavo atleistųjų išeitinės.