• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš Kalėdas vienų mokyklų vadovai ir pedagogai buvo pamaloninti premijomis iš sutaupyto mokinio krepšelio, kitų mokyklų - džiaugėsi tik algomis.  Pastarieji įsitikinę, kad valstybės toleruojamas mokinio krepšelio taupymas - skriauda mokiniams, kurie tą krepšelį mokykloms suneša.

REKLAMA
REKLAMA

Premijų negavę pedagogai mano, kad taupymas turėtų prasmės tik tada, jeigu sutaupytas lėšas būtų galima naudoti kitoms mokyklos reikmėms, o ne pedagogų kišenėms papildyti.



Donorės

REKLAMA

Vilkaviškio rajono tarybos nariai paskutiniame šių metų posėdyje patenkino Virbalio, Sūdavos, Gražiškių, Vištyčio, Bartninkų vidurinių mokyklų, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bei Vilkaviškio vaikų ir jaunimo centro vadovų prašymus skirti jiems vienkartines išmokas iš sutaupytų mokinio krepšelio lėšų, skirtų darbo užmokesčiui. Tarybai pritarus, jų vadovams paskirtos 200-1300 litų premijos. Nevienodas - dvidešimties procentų, pusės atlyginimo dydžio ar dar didesnes - premijas gavo ir šių mokyklų mokytojai.  Premijuoti pedagogus pakako mokyklų tarybų pritarimo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vilkaviškio rajono švietimo skyriaus vedėjos Almos Finagėjevienės, šios mokyklos donorės ne visas sutaupytas mokinio krepšelio lėšas pasidalijo pačios, o sutiko pasidalyti ir su kitų mokyklų kolegomis, kuriems taupyti darbo užmokesčio fondą ne taip gerai sekėsi. Kalėdinės premijos išmokėtos net kai kurių pinigų nesutaupiusių mokyklų pedagogams.



Taupyti padeda net liga

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų mokykla sutaupė 48 tūkst. litų darbo užmokesčio, 25 tūkst. iš jų sutikome perleisti kitoms mokykloms, kurioms pinigų pritrūko, o likusius pinigus išdalijome mokytojams“, - neslėpė vienos iš taupiusių - Virbalio vidurinės mokyklos direktorė Nijolė Liaudinskienė.

REKLAMA

Daugiausia pinigų sutaupyti mokyklai leido vienos iš pedagogių liga. „Mokytoja sirgo apie aštuonis mėnesius, ją pavaduojančio pedagogo nebuvo beveik tris mėnesius. Mokiniams tokia situacija, aišku, nėra naudinga, bet neturėjome mokytojos kuo pakeisti. Sunku periferijoje rasti specialistą“, - sakė direktorė.

REKLAMA

Kitas šaltinis, anot N.Liaudinskienės, yra kai kurių pamokų jungimas.  Vienomis iš palankiausių tam tikslui disciplinų esančios tikyba ir etika. Šių pamokų kartu mokosi kelių paralelinių klasių moksleiviai. „Sutaupoma ir iš fizinio lavinimo, šiaip gerai skaičiuojant. Taupymas nėra dėkingas dalykas, nes reikia labai kruopščiai parengti pamokų tvarkaraščius. Mes jau taip įpratome - labiau skaičiuoti, taupome vadovėlius, mokymo priemones“, - sakė 19 m. Virbalio vidurinei mokyklai vadovaujanti pedagogė.



Vieni negauna, kiti - dalijasi tyliai

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu vilkaviškiečių kaimynai nedidelės Kalvarijos savivaldybės pedagogai apie kalėdines premijas gali tik pasvajoti. „Džiaugiamės bent atlyginimus laiku gavę. Man atrodo, kad taupyti mokytojų priedams iš krepšelio yra nesąžininga. Juk ir taip liūto dalis iš mokinio krepšelio atitenka mokytojų algoms, ir tik labai menka suma - su mokinių švietimu susijusioms išlaidoms“, - sakė Kalvarijos švietimo skyriaus vedėja Danutė Lisauskienė.

REKLAMA

Kiek mokinio krepšelio lėšų pasisekė sutaupyti ir išsidalyti Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigoms, atsakyti niekas negalėjo. „Mes tik iš nuogirdų žinome, kad mokyklos sutaupė mokinio krepšelio lėšų. Kol kas mokyklų vadovai dėl premijų skyrimo iš sutaupytų lėšų dar nesikreipė, o skirti pedagogams premijas iš šio fondo savivaldybės sutikimo nereikia. Mokyklų vadovams priedai prie atlyginimo ir taip mokami, metų pradžioje taryba davė sutikimą“, - sakė „Respublikai“ Marijampolės savivaldybės Finansų ir biudžeto departamento direktorė Gražina Rainienė.



KOMENTARAS




Alvydas PUODŽIUKAS, Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius


Mokinio krepšelis yra skiriamas mokytojų ir mokyklų vadovų atlyginimams, vadovėliams, mokymo priemonėms, bibliotekai, mokytojų kvalifikacijos tobulinimui ir specialiajai socialinei pedagoginei pagalba. Ministerija negali suskaičiuoti kiekvienos mokyklos sutaupytų lėšų, todėl įstatyme yra parašyta, kad savivaldybė gali 5 proc. jų perskirstyti.

REKLAMA

Taupyti lėšas yra ne viena priemonė. Tarkim, sergantį arba į komandiruotę išvažiavusį mokytoją ekspertą pavaduoja jaunas mokytojas. Jų atlyginimas yra skirtingas, tad ir atlyginimas skiriasi. Be to, galima jungti nedideles grupes ir vesti bendras pamokas. Tarkim, pradinių klasių mergaičių kūno kultūros pamokas. Taip ir atsiranda tos sutaupytos lėšos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš žinau tokių atvejų, kad mokytojai vaduoja kolegas, neužsirašo, kad vaduoja, o vėliau tos sutaupytos lėšos jiems išmokamos kaip premijos. Labai sudėtinga suskaičiuoti, kad mokykla visus mokinio krepšelio pinigus sunaudotų.

Žinoma, blogai, jeigu mokytojas susirgo ir jo niekas nevaduoja.  Neieškodamas, kuo jo pakeisti, mokyklos vadovas mokiniams daro žalą. Nėra tekę girdėti, kad taip būtų, bet jeigu yra, tai - problema.

Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų