• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Ekonomika. lt“ gavo duomenų, kad dar likus metams iki didžiųjų teisėsaugos reidų Vilniaus taksi įmonės buvo perspėtos apie ketinimus pažaboti taksistų vykdomą neteisėtą veiklą.

REKLAMA
REKLAMA

Intrigos ir kaltinimai, apribotos teisės disponuoti nešvariai įgytu turtu ir griežtos teismų sankcijos – tokia atmosfera jau antrą mėnesį tvyro Vilniaus taksi verslo pasaulyje.

REKLAMA

Bet už taksi bendrovių paslapčių sienos gali slėptis ir vengiantys mokėti mokesčius valstybei veikėjai, su kuriais sunkmečiu visame pasaulyje imta negailestingai kovoti.

Tai, kad kone visas sostinėje veikiančias taksi bendroves kamuoja rimtos problemos, dar prieš metus apie tai jų savininkus ir vadovus perspėjo Vilniaus apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

„Būtent tuo metu visos sostinėje veikiančios įmonės, užsiimančios taksi verslu, buvo informuotos, kad VMI atliks keleivių vežimo patikros funkcijas, – „Ekonomika.lt” kalbėjo šaltinis, nenorintis atskleisti savo tapatybės. – Buvo padaryta įmonių analizė, specialiai surinktos visos įmonės, kurios 100 proc. veikia Vilniaus mieste. Kartu buvo atlikta surinktų pajamų, automobilių skaičiaus, licencijų, kortelių, sumokėtų mokesčių ir vidutinių atlyginimų skaičiaus analizė.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Betvarkė su kortelėmis

Netrukus Vilniaus VMI darbuotojai išsamiai patikrino, kurių taksi bendrovių rodikliai blogiausi. „Mums užkliuvo įmonės, kurios turėjo 50–60 taksi automobilių, tačiau nemokėjo pajamų. Susidarė įspūdis, kad tokios bendrovės apskritai nemokamai dirba“, – pareiškė vienas mokesčių inspekcijos atstovų.

REKLAMA

Spėjama, kad negražūs taksi verslo dalykai iškilo į paviršių, kai susidomėta, kokia tvarka buvo naudojamos licencijų kortelės.

„Tarkime, vienoje bendrovėje yra 50 licencijų kortelių, o oficialiai dirba tik 25 vairuotojai, – aiškino nešvaraus taksi verslo užkulisius „Ekonomika.lt” pašnekovas. – Tai kur tuo metu blaškosi dar 25 automobiliai, jei nėra jų vairuotojų? Dažniausiai būdavo taip, kad vairuotojai įsidarbina, automobilį užregistruoja pagal visus taksi reikalavimus, o licencijos kortelę gauna už nelegaliai vykdomą veiklą jau išėję iš darbo.”

REKLAMA

Automobiliuose – skaitiklių greitintuvai

Kita 15 metų nesąžiningai veikusių taksi verslinininkų veiklos kryptis buvo ta, kad jie paprastai nefiksuodavo uždirbamų pajamų.

„Per šį tyrimą galutinai įsitikinome, kad pagal taksometrus nė viena įmonė savo pajamų nefiksuoja. Kai kuriose mašinose pareigūnai aptiko ir skaitiklių greitintuvus”, – kalbėjo redakcijos šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartą bandant inventorizuoti vienos taksi įmonės automobilių ūkį pastebėta, kad vairuotojams būdavo nustatytas duoklės mokestis per savaitę, tačiau įmonė iš tos sumos pajamuodavo tiek, kiek norėdavo.

„Dažniausiai taip besielgiančios taksi bendrovės stengdavosi minimaliai padengti direktoriaus, buhalterės algas ar mokesčius, – pasakojo vienas VMI darbuotojų, kuriam teko narplioti taksi įmonių juodąsias buhalterijas. – Išnaudotų degalų faktiškai niekas neapskaitydavo. Tokiais atvejais darbo užmokestį jie rodydavo po kelias valandas – 2–3. Kai kurie fiksuodavo ir 4 valandas.”

Kai buvo surinkti visi duomenys, VMI atlikusi išsamų patikrinimą atskleidė nusikaltimo požymius ir juos perdavė teisėsaugai.

REKLAMA

Masinis taksi bendrovių reidas buvo surengtas vasario pradžioje. Kai kurie taksi įmonių savininkai keletui parų buvo uždaryti į areštines ir tardymo izoliatorius.

Anot pareigūnų, tokio pobūdžio milžiniškų reidų dar nebuvo taksi verslo istorijoje. Netrukus kai kurios taksi įmonės ėmė skelbti, kad taksi verslas žlunga ir daugiau nevežios savo klientų.

REKLAMA

„Juk Lietuvoje paplitusi nuomonė, neva mokesčių inspekcija linčiuoja, žlugdo verslą ir lipa ant galvos vos galą su galu suduriantiems verslo atstovams, – pasakojo „Ekonomika.lt” pašnekovas. – Bet mes iš pradžių bandėme tartis gražiuoju, savo veiksmus pradėjome nuo atvirų pokalbių. Kai pastebėjome, kad atlikta mėnesio analizė nė trupučio negerėja – kai kurie įmonių darbuotojai licencijos kortelių neturi ir pan., galiausiai viską surinkę įsitikinome, kad yra stambaus sukčiavimo mastai.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sumos – pribloškia

Šį tyrimą kartu su Vilniaus VMI atlieka Kriminalinės policijos biuras ir Generalinė prokuratūra.

Galutiniai patikrinimai dar nebaigti, tačiau tikrintojai išvydo įspūdingas nuslėptas sumas – kas mėnesį kai kurie taksi įmonių savininkai susižerdavo po 600 tūkst. litų nuslėptų mokesčių.

REKLAMA

„Keisčiausia, kad visi žinojo, jog taksi verslo atstovai tokia veikla vertėsi kone penkiolika metų, tačiau kažkodėl tik dabar suskubo imtis veiksmų, – „Ekonomika.lt” kalbėjo vieni žinomiausių sostinės advokatų, atstovaujantys taksi verslo liūtams. – Tačiau teisiškai žvelgiant nėra rimtų nusikaltimo požymių. Spėjama, kad teismuose bandymai išaiškinti tokius nuslėptų mokesčių ir sukčiavimo faktus užtruks dar mažiausiai penkerius metus.”

REKLAMA

Verta pastebėti, kad Vilniaus taksi firmų savininkų turtai atrodo įspūdingai. Jie visi gyveno prabangiai apstatytuose nuosavuose namuose šalia Vilniaus.

Iškart po areštų prabilta, kad vieno taksi įmonės vadovo garaže buvo aptiktas net lėktuvas.

„Dar gerokai anksčiau pasiekė informacija, kad tas asmuo ruošiasi pirkti dvivietį lėktuvą, – kalbėjo milžinišką aferos tinklą aptikusios pareigūnų grupės atstovas. O galiausiai per kratas jo valdose pareigūnai savo akimis įsitikino, kad tokį „žaisliuką” vyras vis dėlto įsigijo.”

Taip gyveno žmonės, kurie valdė net iki 70 proc. Vilniaus taksi paslaugų rinkos.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu sostinėje yra apie 100 registruotų taksi įmonių. Tiesa, kai kurios veikia simboliškai, nes turi po keletą automobilių.

Gudrauja ne tik taksistai

Prieš pasaulį sudrebinusią 2008 metų ekonominę krizę dažniausiai į Lietuvos sostinės VMI akiratį patekdavo statybų bendrovės. Vėliau pasitvirtino nuslėptos didžiulės pajamos: nelegalūs atlyginimai, nesumokėti mokesčiai, nelegaliai įdarbinti žmonės.

Pagal tokius pačius principus veikė ir automobilių remonto dirbtuvės, kai automobilių prekybos pikas šalyje buvo pasiekęs viršūnę.

Pastaruoju metu VMI vis dažniau stebisi keleivių vežimo įmonių nesąžiningai vykdoma veikla. Vienoje iš visoje šalyje vežimais besiverčiančių bendrovių buvo rasta padirbtų kvitų, kuriais nuslėpta pervežimų už 1 mln. litų.

„Ir praėjusiais metais, ir šiemet vykdome kontrolę prekiautojais gėlėmis, vaisiais, daržovėmis, – teigė Vilniaus VMI atstovai. – Stebime visus – ir mažmenininkus, ir didmenininkus. Šioje veikloje nemažai slepiama mokesčių. Visuomeninis maitinimas, statybos bendrovės, darbo santykių slėpimas, kai nesumokami mokesčiai. Juk tai irgi priskiriama prie rizikingų, VMI darbuotojų dėmesio sulaukiančių verslų.”

REKLAMA

FAKTAI: Vilniaus taksi

Šiuo metu sostinėje veikia apie 100 registruotų taksi įmonių

Standartinis Vilniaus taksi tarifas – apie 1,80 lito už kilometrą

Vasario pradžioje sostinės pareigūnai sulaikė 10 asmenų, įtarimai aferomis pareikšti 6-iems

Skaičiuojama, kad kas mėnesį kai kurie Vilniaus taksi įmonių savininkai susižerdavo po 600 tūkst. litų nuslėptų mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų