Šiandien būsimi valdantieji pasirašė koalicijos sutartį. Joje Permainų koalicija pasižada būti atvira ir pasitikėti vieni kitais. Šie pažadai šiandien bus išbandyti pirmajame naujojo Seimo posėdyje – kai bus renkamas Seimo pirmininkas. „Balsas.lt“ šaltinių duomenimis, ne visi konservatoriai pritaria siūlomai Arūno Valinsko kandidatūrai.
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Tautos prisikėlimo partija (TPP), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga į Seimo pirmininko postą kelia Tautos prisikėlimo partijos vado Arūno Valinsko kandidatūrą. „Balsas.lt“ kalbinti kai kurie konservatoriai teigė neketinantys balsuoti už. Panorėjęs likti neįvardytas, vienas TS-LKD narys sakė, kad „geriau Darbo partija nei šitas klounas“.
Viename iš priedų, pridėtų prie koalicijos sutarties, partneriai įsipareigojo paremti „A.Valinsko kandidatūrą renkant Seimo pirmininką“.
Prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį žurnalistams sakė su dideliu įdomumu ir įtampa laukiąs, kas bus išrinktas Seimo pirmininku.
A.Valinsko kandidatūrą valstybės vadovas įvertino kaip įdomaus žmogaus. „(A.Valinskas - BNS) savo srityje parodęs Lietuvai, kad turi tam tikrų talentų, žiūrėsime, kokį talentą jis panaudos Seime“, - sakė V.Adamkus.
Parlamento pirmininkas bus renkamas pirmadienį, rengiant slaptą balsavimą. Seimo pirmininkas laikomas išrinktu, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė balsavusių Seimo narių. Keturios partijos skelbia Seime turėsiančios ne mažiau kaip 83 balsus.
Tuo pačiu centro dešinės koalicijai priklausantys partneriai pasižadėjo balsuoti už Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio bei Liberalų ir centro sąjungos iškeltus kandidatus į Seimo vicepirmininkų postus.
BNS žiniomis, konservatoriai į Seimo vicepirmininko postą ketina kelti Česlovo Stankevičiaus kandidatūrą, liberalsąjūdiečiai - Algio Kašėtos, liberalcentristai - Raimondo Šukio.
„Partneriai susitaria, kad iki 2008 m. gruodžio 10 d. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai gali pasiūlyti dar vieną atstovą į Seimo pirmininko pavaduotojo postą, kurio kandidatūrą balsuodami parems partnerius atstovaujantys Seimo nariai“, - rašoma sutarties priede.
Neoficialiomis žiniomis, antruoju parlamento vicepirmininku konservatoriai ketina siūlyti Arvydą Vidžiūną.
Pirmuoju Seimo pirmininko pavaduotoju, pagal partijų susitarimą, turi tapti konservatorių atstovas.
A.Valinskas, kuriam dabar 41, 1984 metais baigė vidurinę mokyklą, 2002 metais Vilniaus universiteto Teisės fakultetą.
1999 metais A.Valinskas buvo pripažintas kaltu pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį už melagingą pranešimą apie sprogmenį viešbutyje, kur vyko dainininkų Žilvino Žvagulio ir Irenos Starošaitės vestuvės.
Prieš pasukdamas į politiką A.Valinskas buvo populiarių televizijos pramoginių ir muzikinių laidų, žaidimų, įvairių renginių vedėjas. Po išrinkimo į Seimą A.Valinskas paskelbė, kad šios veiklos atsisakys, nors įstatymai nedraudžia parlamentarui užsiimti kūrybine veikla.
2008 metais A.Valinskas apsisprendė dalyvauti politikoje ir įkūrė daug pramogų verslo atstovų savo gretose turinčią, todėl politologų „šoumenų partija“ pramintą, Tautos prisikėlimo partiją (TPP). Partija buvo oficialiai įregistruota birželio pabaigoje, likus vos pusketvirto mėnesio iki rinkimų, tačiau tai nesutrukdė jai sėkmingai juose pasirodyti: į Seimą pateko 16 partijos narių.
Tarp išrinktųjų į Seimą - A.Valinsko žmona Inga, iki šiol dirbusi filmų garsintoja. I.Valinskienė taip pat yra populiari dainininkė.
Koalicijos sutartis
Šiandien pasirašytoje koalicijos sutartyje partijos žada veikti lygiateisės partnerystės, proporcingumo, pagarbos partnerių vertybėms ir programinėms nuostatoms, atvirumo, dalijantis informacija apie valstybės reikalus, principais.
Anot sutarties, „partneriai tariasi dėl esminių valstybinės valdžios institucijų pertvarkymų. Partneriai nuolat tariasi dėl vidaus ir užsienio politikos veiksmų, koalicijos vardu skelbiamų pareiškimų.“
Permainų koalicijos vardą pasirinkę būsimi valdantieji pasižadėjo Seime ir Vyriausybėje remti Vyriausybės programos nuostatas ir programai įgyvendinti parengtus teisės aktų projektus bei kitus iš anksto suderintus projektus. Dėl nesutartų projektų koalicijos partneriai teigia vienas kitam nėra įpareigoti.
Dokumente rašoma, kad vieno iš koalicijos partnerių susitarimas su trečiąja šalimi neįpareigoja kito partnerio, tačiau neturi pažeisti šios sutarties nurodyto pagarbos partnerio vertybėms ir programinėms nuostatoms principo.
Antikrizinis planas
Keturių partijų vadovai šiandien taip pat pasirašė ir susitarimą „Dėl krizės įveikimo plano bei tarpusavio pasitikėjimo, įgyvendinant krizės įveikimo planą“.
Susitarime pabrėžiama, „kad esminis plano tikslas - artimajame ir vidutinės trukmės laikotarpyje garantuoti valstybės finansų sistemos stabilumą. Esant ribotoms, apsunkintoms ir neprognozuojamoms galimybėms skolintis tarptautinėse rinkose, tai galima pasiekti tik radikaliai mažinant nacionalinio ir „Sodros“ biudžeto deficitus 2009 metais.“
Centro dešinės koalicijos tvirtina, kad valstybės finansų stabilumas gali būti garantuotas tik vienu būdu - pasiekus krizės įveikimo plane numatytą 5,3 mlrd. litų finansinį efektą (sumažinant 2009 m. nacionalinio biudžeto deficitą, „Sodros“ biudžeto deficitą ir papildant Stabilizavimo fondą).
„Bet kokiose diskusijose dėl krizės įveikimo plano įgyvendinimo ar plano korekcijų, bus remiamasi Finansų ministerijos makroekonominėmis prognozėmis ir tuo paremtomis biudžeto pajamų ir išlaidų prognozėmis. Šios prognozės nebus ginčijamos neapibrėžtais svarstymais“, - sutarė partneriai.
Partijos taip pat įsipareigojo neatidėliotinai svarstyti esminių permainų planus įvairiose valstybės valdymo srityse. „Jeigu šiose srityse pasiektas valstybės lėšų taupymo rezultatas būtų ženklus, koalicijos partneriai įsipareigoja neatidėliotinai svarstyti krizės įveikimo plano korekcijas, su sąlyga, kad tokios korekcijos nepažeistų bendro makroekonominio stabilumo sąlygų“, - rašoma dokumente.
Vyriausybės pertvarka
Permainų koalicija susitarė imtis permainų ir ministerijų sistemoje. Ūkio ministerija bus pertvarkoma vietoj jos įkuriant Inovacijų, verslo ir darbo ministeriją bei Energetikos ministeriją, Socialinių reikalų ir darbo ministerija pertvarkoma į Šeimos ir socialinių reikalų ministeriją, o Žemės ūkio – į Kaimo reikalų ministeriją.
Susitarime dėl ministerijų sistemos ir jų valdymo pertvarkos rašoma, kad „ministerijų sistemos pertvarka turi būti įgyvendinta iš sutaupytų biudžetinių pajamų“.
Taip pat sutarta didinti viceministrų skaičių, dabartinius ministerijų sekretorius pervedant į politinio pasitikėjimo pareigūnus.
Po pertvarkos ministerijos vadovybę sudarys ministras bei asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai - viceministrai, ministro patarėjai ir kiti ministro politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Tuo tarpu ministerijos sekretoriaus pareigybei bus priskirtos kitos - ministerijos kanclerio - funkcijos.
Apskričių reforma
Keturios politinės partijos susitarė reformuoti apskričių valdymo sistemą. „Reorganizacijos tikslas iki ateinančių savivaldos rinkimų apskričių valdymą pertvarkyti į europiniais principais paremtą regionų valdymą“, - tvirtinama dokumente.
Apskričių reorganizacija bus vykdoma etapais:
Iki 2008 m. gruodžio 10 d. planuojame Seime priimti Apskričių reorganizavimo įstatymą. Jame turėtų būti nustatyta, kad nuo 2009 m. liepos 1 d. Lietuvoje veiks 4-5 apskritys (būsimieji regionai, kurie pradės veikti po artimiausių savivaldos rinkimų 2011 metais).
Iki 2009 m. liepos 1 d. reorganizuojamos apskritys toliau savarankiškai vykdys jiems priskirtas funkcijas ir nuosekliai, teisės aktų nustatyta tvarka rengsis integracijai.
Tuo pačiu ketinama atlikti apskričių funkcijų auditą ir numatyti jų perskirstymą.
Iki 2009 m. liepos 1 d. turi būti parengtas tikslus grafikas, pagal kurį iki 2010 m. sausio 1 d planuojama perskirstyti dabar vykdomas apskričių funkcijas, kurių nebus spėta perskirstyti iki 2009 m. liepos 1 d.
Iki kitų metų liepos taip pat žadama parengti įstatymo projektą, numatantį, kaip apskričių valdymas bus pakeistas į europietišką regionų valdymą.
„Nauji apskričių vadovai skiriami į pareigas laikantis proporcinio koalicijos frakcijų atstovavimo nuostatų“, - rašoma priede.
Apskričių reformai įgyvendinti premjero potvarkiu bus sudaroma speciali Projekto valdymo grupė, kuriai suteikiami reikalingi įgaliojimai ir resursai.
Koalicijos sutartį pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius, Tautos prisikėlimo partijos vadovas Arūnas Valinskas, Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis bei Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas.
Permainų koalicija Seime turi užsitikrinusi mažiausiai 83 balsus.
Indrė Bungardaitė, Tomas Čyvas