Jolita Žurauskienė
Vėlyvas pavasaris praretino ankstyvųjų kopūstų augintojų gretas, mažesnis ir šių daržovių derlius. Pasak Kėdainių rajone ūkininkaujančio Vidmanto Girdzijausko, šių metų ankstyvųjų kopūstų derlius yra 40 proc. mažesnis nei pernai. „Kaimynines šalis skandina potvyniai, laukai išplauti, todėl derliaus nebus. Daržovių rinka šiemet – neperpildyta. Visa tai ir nulėmė aukštesnę kopūstų pardavimo kainą“, – sakė žinomas daržovių augintojas.
Sodino daigus
Anykščių rajono ūkininkas Tomas Baravykas augina 7 ha kopūstų, iš jų 1,5 ha – ankstyvųjų. Pirmosios šių kopūstų galvos ūkyje pradėtos kirsti birželio 17-ąją. „Šiais metais kopūstus sodinome trim savaitėmis vėliau, tačiau drėgmė ir šiluma paspartino jų augimą, vienos savaitės atsilikimas greitai buvo įveiktas“, – sakė T.Baravykas.
Pasak ūkininko, iš 1 ha jie nuėmė apie 25 t kopūstų. Šiais metais T.Baravykas kopūstų daigus pirko iš Lenkijos, į ūkį jie buvo atvežti prieš pat sodinimą. „Šis mano žingsnis pasiteisino, sodinimas vyko sklandžiai. Jei būčiau daigus auginęs šiltnamyje, būčiau patyręs nuostolių, nes šildymui būtų tekę sudeginti daug malkų“, – apie savo apsisprendimą pasakojo Anykščių rajono ūkininkas. Ankstyvųjų kopūstų derlių T.Baravykas visada sėkmingai realizuoja. Šviežios daržovės iškeliauja į prekybos tinklus, kooperatyvo parduotuves. „Šiais metais ankstyvųjų kopūstų yra mažiau, todėl jų paklausa didesnė. Galėčiau ir daugiau šių daržovių parduoti“, – sakė T.Baravykas.
Vėlavo sėja
Radviliškio rajono ūkininkas Rimutis Kubilinskas apgailestavo, kad vėlyvas ir šaltas pavasaris sujaukė jo planus. „Šiais metais neturėsime ankstyvųjų kopūstų, dirvos buvo šlapios, nieko negalėjome padaryti. Šiltnamyje kopūstų nesėjome, nes neturėjome lėšų jam šildyti “, – dėstė ūkininkas. Aukštelkuose ūkininkaujantis R. Kubilinskas kopūstus pasodino tik gegužės 25 dieną. Todėl pirmąjį derlių tikisi nuimti liepos pabaigoje. „Ankstesniais metais birželio 26 dieną šviežių daržovių derlių jau imdavome. Už kilogramą ankstyvųjų kopūstų gaudavome apie litą. Dabar, manau, kad už kopūstų, kuriuos nuimsime liepos mėnesį, kilogramą turėtume gauti apie 0,40 Lt. Didelio pelno iš kopūstų neturėjome ir neturime. Juos auginame tam, kad netinginiautume“, – pridūrė R. Kubilinskas. Ūkininkas pasakojo, kad žiemos metu kopūstų kilogramą pavyksta parduoti už 0,35 Lt. Radviliškio rajono ūkininko užaugintos daržovės neužsiguli. Kopūstų derlius visuomet sėkmingai parduodamas savuose „taškuose“.
Derlius menkesnis
Kėdainių rajono ūkininkas V.Girdzijauskas augina apie 100 ha kopūstų, iš jų 30 ha –ankstyvųjų. Šiais metais pirmąjį daržovių derlių ūkininkas nuėmė birželio 10-ąją, savaitę vėliau negu pernai. V.Girdzijauskas sakė, kad šių metų derlius nėra stebuklingas. Pavasaris vėlavo, todėl darbai buvo atliekami skubotai, neišvengta klaidų. „Kopūstų daigų parsivežėme iš Vokietijos. Deja, buvome priversti juos savaitę „pakankinti“ šaldytuvuose, nes oras buvo nepalankus sodinimui. Pasodinus daigus, orai staigiai atšilo ir augalai vėl patyrė stresą“, – pasakojo Kėdainių rajono ūkininkas. Pasak V.Girdzijausko, nepalankios auginimo sąlygos sumažino ankstyvųjų kopūstų derlių. Šiais metais jis bus 30–40 proc. mažesnis negu pernai. Darbams atlikti V.Girdzijauskas samdėsi papildomos technikos, kvietėsi daugiau talkininkų. Todėl ir išlaidų sodinant ūkininkas patyrė daugiau.
Rinkos poreikiai
V.Girdzijausko auginamoms daržovėms suteiktas išskirtinės kokybės produktų (IKP) sertifikatas. Tačiau, pasak pašnekovo, už jas brangiau nemokama. „Apie tai, kad prekybos centruose parduodamos išskirtinės kokybės daržovės, pirkėjai neturi jokios informacijos. Mums, augintojams, dėl to apmaudu“, – apie daržovių pardavimą kalbėjo ūkininkas. V.Girdzijauskas ankstyvuosius kopūstus parduoda prekybos centrams. Ūkininkas nedrįsta prognozuoti, kaip jam pavyks parduoti vėlyvesnes daržoves. „Išankstinių kopūstų supirkimo sutarčių niekas nesudaro. Pardavimas priklauso nuo rinkos poreikių. Šiuo metu esame sudarę tik bulvių pardavimo sutartį su Rusija“, – sakė V.Girdzijauskas. Kėdainių rajono ūkininkas teigė, kad jo sandėliuose yra likę pernykščio raudongūžių kopūstų derliaus. „Tai didelis likutis, apie 50 tonų. Šios daržovės nėra populiarios, todėl jų poreikis – mažas. Kopūstų derlius bus išvežtas į laukus ir palaidotas. Tai – natūralūs kiekvienų metų nuostoliai, nuo kurių mes niekur nepabėgame“, – pridūrė pašnekovas.
Daržovės iškeliavo svetur
Kėdainių rajono ūkininkas šmaikštauja, kad labai mažos Lietuvos rinkos poreikius galėtų patenkinti ir vienas rimtas daržininkas. Todėl jie nuolat ieško naujų supirkėjų kaimyninėse šalyse. Pastaruoju metu vis plačiau atsiveria Rusijos rinka. Paklausą turi iki pavasario kokybiškai išlaikytos daržovės. Šiais metais į Rusiją iš V.Girdzijausko ūkio buvo išvežta apie tūkstantį tonų vėlyvųjų kopūstų. Paklausios buvo ir kitos daržovės. Pasak ūkininko, po Naujųjų metų morkomis ir bulvėmis domėjosi Italijos, Anglijos, Suomijos bei kitų šalių supirkėjai. Dideli kiekiai bulvių buvo parduoti į Angliją. „Esame priklausomi nuo saulės, žemės ir vandens. Jei viskas susibalansuoja, mes išgyvename, o jei išgyvename, tada kainos būna žemos“, – sakė V.Girdzijauskas. Ūkininkas mano, kad šiais metais užaugintų daržovių kaina turėtų būti aukšta. „Dėl vėlyvo pavasario mūsų šalies daržovių augintojai sulaukė menkesnio derliaus. Europos šalis plauna liūtys, todėl ten situacija sudėtinga. Manau, į mūsų šalį bus įvežta mažiau užsienietiškų daržovių. Prognozuoju, kad daržovių kainos šiais metais bus aukštos“, – kalbėjo V.Girdzijauskas. Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, šiemet daržovių augintojų yra mažiau, todėl ir daržovių kainos yra didesnės negu buvo pernai.