• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brangsta pieno produktai, ypač sviestas – jo pakelio kaina perkopė 3 eurus. Prekybininkai teigia, kad jie niekuo dėti, esą sviestą brangina pasaulinis grietinėlės – pagrindinės sviesto gamybos žaliavos – stygius ir pakilusios pieno supirkimo kainos.

Brangsta pieno produktai, ypač sviestas – jo pakelio kaina perkopė 3 eurus. Prekybininkai teigia, kad jie niekuo dėti, esą sviestą brangina pasaulinis grietinėlės – pagrindinės sviesto gamybos žaliavos – stygius ir pakilusios pieno supirkimo kainos.

REKLAMA

Ūkininkai prekybininkų argumentus atmeta, esą jie už pieną gauna centus, o supirkimo kainos jau ėmė mažėti. Prekybininkai nieko guodžiančio nežada, pasak jų, jei sviestas pigs, tai – minimaliai. 

Daugelis į maisto prekių parduotuves atėjusių pirkėjų, užėję į sviesto skyrių, griebiasi už galvų ir keiksnoja, jų manymu, kaltuosius dėl to, kad taip pabrango sviestas: 

„Kaip kainos dabar sviesto? – Fantastiškos, tepi ant duonos ir bijai valgyt“, – komentuoja vilnietė Irena. 

REKLAMA
REKLAMA

„Valdžią reikia spaust. Kam tada ta valdžia reikalinga, kad ji negali sutvarkyt parduotuvių“, – sako vilnietis Robertas. 

REKLAMA

Pastarosiomis savaitėmis 200 gramų sviesto pakelis parduotuvėse perkopė 3 eurus arba kainuoja arti šios sumos. Jei taip toliau, tai nemažai daliai pirkėjų sviestas taps kone prabangos preke. 

„Pats pigiausias sviestas – 1,49 euro už 180 gramų, jis praktiškai nepabrangęs, aišku, „brendiniai“ vadinami sviestai, tai tikrai jie pabrango stiprokai“, – komentuoja prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis. 

REKLAMA
REKLAMA

Lyginant su praėjusių metų sausio mėnesiu, sviesto kilogramas pabrango net 1,46 euro ir dabar kainuoja 10,65 euro už kilogramą. Brango ir kiti vadinamieji riebūs pieno produktai, kurie gaminami iš saldžios grietinėlės – tai fermentiniai sūriai ir didesnio riebumo grietinė. 

„Ta kaina pastarosiomis savaitėmis yra kiek sumažėjusi, lyginant nuo piko – spalio, lapkričio mėnesiais, bet tas sumažėjimas yra pakankamai nedidelis“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vardiija, kodėl kilo kainos

Prekybos tinklo „Norfa“ savininkas D. Dundulis tikina, kad sviesto ir kitų pieno produktų kainos kyla dėl kelių priežasčių. Pirmoji ir pagrindinė – žaliavos trūkumas. Sviestą brangino išaugusios pieno supirkimo kainos, kurios praėjusių metų pabaigoje buvo kone rekordinės. 

„Pieno gamintojai – ūkininkai, kurie šiuo metu, aš galvoju, yra patenkinti kaina, šios dienos kaina pas mus šiuo metu supirkimo kaina gamykloje yra 66–67 centai su PVM“, – sako D. Dundulis.

REKLAMA

Tačiau Šilalės rajono ūkininkė Vilija Bušinskienė, auginanti 150 karvių, ragina prekybininkus atsitokėti, nes kiek pakilusios pieno supirkimo kainos vėl ėmė čiuožti žemyn. Tačiau sviesto kaina parduotuvėje – ne. 

„Nuo rudens šiek tiek kilstelėjo tos kainos, bet nuo sausio 1 d. jau jie įsigudrino po 3 centus numesti į apačią. Jeigu ūkininkas turi tris litrus pieno parduoti, kad nusipirktų litrą kuro, tai supraskit, kur mes einam? Mes einame žemyn“, – pasakoja V. Bušinskienė. 

REKLAMA

Kainų palyginimo portalo pricer.lt kainų specialistas Petras Čepkauskas įsitikinęs, kad šioje situacijoje laimėtojas yra vienas, tai – prekybininkai, o pralaimėtojas – vartotojai.

„Visi tie rinkos žaliavų susvyravimai krenta ant pieno gamintojų, bet jie su traktoriukais gali suvažiuoti į Gedimino prospektą ir pašnekėti, tada labiausia nukenčia vartotojas, negana to, kad būna didesnė kaina, tai vartotojas per savo mokesčius sumoka subsidijas žemdirbiams“, – teigia P. Čepkauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai yra ištikimi lietuviškam produktui, todėl moka tiek, kiek iš jų prašo prekybininkai. Nors neretai iš kitų šalių importuotas sviestas ar kiti pieno produktai būna pigesni. 

„Airiškas ir itališkas sviestas, centais, bet jau yra pigesni, turint galvoje, kad dar reikia atvežti ir panašiai ir šita problema Lietuvoje jau yra lokali“, – sako P. Čepkauskas.

Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Nepirkit menesi ir bus pilnos parduotuves ir dvigubai pigiau.
Nepirkti savaitę ir atpigins
Pensininkus apgavo pensijas 10% sviesto gal 40% sau babkes 2 kartus!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų